Kdy bude ČRo vysílat ve všech krajích?

radiotv22Ve všech krajských městech by měly sídlit regionální stanice Českého rozhlasu. Ne všude se to ale daří. Nová studia vznikají pomalu, nejsou kmitočty ani finance na jejich provoz.

Dva roky po vzniku nových územně-správních celků některé kraje stále postrádají vlastní veřejnoprávní rozhlasovou stanici. Rada Českého rozhlasu sice schválila koncepci vzniku nových regionálních studií, v éteru se však objevila pouze tři: Český rozhlas Region Vysočina v Jihlavě, Český rozhlas Region střední Čechy se sídlem v Praze a Český rozhlas Pardubice, který dnešním dnem zahajuje celodenní vysílání. Letos přijatá novela zákona přitom rozhlasu ukládá, aby zřídil studia ve všech krajských městech.

Liberec: spor o frekvenci

„Nové stanice jsme začali připravovat v předstihu, ještě než vznikly nové kraje, bez ohledu na znění zákona. Nemáme však dostatek finančních prostředků a volných frekvencí,“ tvrdí programový ředitel ČRo Josef Havel. „Jsou kraje, dejme tomu Liberecko, kde nemůžeme ovlivnit přerozdělení kmitočtů. My bychom tam rádi zahájili co nejdříve vysílání, ale nemáme na čem.“

Podle Pavla Baráka, mluvčího Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, má Český rozhlas kmitočtů dostatek. Prý by stačilo, aby pro připravované studio v Liberci vyčlenil dva liberecké kmitočty již existujícího studia v Ústí nad Labem. K tomu se ale vedení ČRo nemá. Místo toho změnilo název ústeckého studia na neutrálnější Český rozhlas Sever a zvýšilo počet zpravodajských příspěvků z Liberecka.

Spor o Pardubice skončil

Stejný problém donedávna řešilo také studio v Pardubicích, jehož spuštění rozhlas oznámil s velkou pompou letos na jaře. Ve skutečnosti ale nešlo o samostatnou stanici, studio využívalo odpojovaná okna ve vysílání sousedního ČRo Hradec Králové. Pardubičtí přitom nevysílali na všech frekvencích hradeckého studia, ale pouze na té, která pokrývá jejich kraj. Proč ji rozhlas nevyčlenil pouze pro Pardubice, zůstávalo záhadou. Vedení ČRo tvrdilo, že by tím okrajové části královéhradeckého kraje přišly o vlastní vysílání, a řešení problému tak v podstatě zahrálo do autu.

Podobným způsobem jako donedávna ČRo Pardubice dnes funguje i Český rozhlas Karlovy Vary, který vysílá několik hodin denně na frekvencích Českého rozhlasu Plzeň. „Je nutné si uvědomit rozdíl mezi budováním a zřízením studia. Budování je proces, který probíhá,“ upozorňuje marketingový ředitel ČRo René Zavoral. „Do budoucna se však počítáme s jejich osamostatněním.“ Kdy by se tak mělo stát, Zavoral neví. Neoficiální informace hovoří o roku 2004, na který připadají nejbližší krajské volby.

Dojde i na zatracovaný Zlín?

Po Pardubicích, Karlových Varech a Liberci rozhlas uvažuje také o samostatném vysílání také ve Zlíně. Donedávna přitom ještě nad zřízením zlínského studia váhal. „Kdybych měl hovořit o prioritách, nechal bych ho až na poslední místo, protože posluchači ve Zlínském kraji jsou spokojeni s tím, co vysílá naše nejúspěšnější regionální stanice, Český rozhlas Brno,“ říká Josef Havel. Zda Zlín získá vlastní frekvenci, nebo bude vysílat v odpojovaných oknech brněnského, ostravského či olomouckého studia, není jasné.

„K osamostatnění studia de iure může dojít až po splnění mnoha podmínek. Kromě financí, dislokačních, investičních a organizačních opatření jde o dostatečné zajištění vykrývacích kmitočtů a příslušných vysílačů, a pochopitelně i o nějakou smysluplnou regionální programovou strategii,“ říká místopředseda Rady ČRo Michal Prokop. Do té doby radní do budování studia prakticky nezasahují.

Rozhlas sahá do rezerv

„Postupné rozšiřování vysílání v regionech schvaluje programová rada Českého rozhlasu a o změnách informujeme Radu ČRo, která je v tomto případě bere na vědomí. To naplňuje literu zákona dostatečně,“ míní Josef Havel. Kromě toho radní rozhodnují o koupi nebo pronájmu nemovitostí vhodných pro budování regionálních stanic.

Na budování nových studií letos rozhlas vyčlenil 13,67 miliónu korun. „Čerpáme z rezerv. Celý proces je finančně nesmírně náročný a vyžádá si jistě i další zdroje,“ řekl Zavoral. Podle programového ředitele Havla musí rozhlas „obracet každou korunu“. „Finanční prostředky jsou omezeny, protože k poslednímu navýšení koncesionářských poplatků došlo na konci roku 1997,“ dodal.

Do loňského roku provozoval Český rozhlas devět regionálních studií. Vedle Prahy, Plzně, Českých Budějovic, Ústí nad Labem, Hradce Králové, Brna a Ostravy zřídil v roce 1994 také samostatné studio v Olomouci. V loňském roce vedení ČRo rozhodlo o rozdělení pražské regionální stanice Regina na dvě: jedna vysílá pod stejným názvem pro posluchače v metropoli, druhá se orientuje na region středních Čech. Od letošního června vysílá samostatná veřejnoprávní stanice také v Jihlavě.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .