Karel Burian: Formátu Petrova plně důvěřujeme

radiotv22Karel Burian není jen výkonným ředitelem regionální znojemské televize, již druhým rokem šéfuje také brněnskému Radiu Petrov, které vysílá na frekvenci bývalého Radia Brno Valc. V druhé části rozhovoru jsme si s ním povídali převážně o poslechovosti Radia Petrov, ale také o konkurenci a formátech v brněnském éteru.

Na frekvenci 103,4 MHz při stejném výkonu 1 kW dosahovalo Radio Valc svého času až 75 tisíc posluchačů za den. Vy jste za loňský rok vytáhli skóre jen na 55 tisíc. Jak jste ten kontrast vnímali?


Když jsme začali vysílat po rádiu Valc, tak jsme nebyli v podstatě změřeni a čísla poslechovosti se porovnávala od posledních čísel rádia Valc. Jejich poslechovost byla sestupná a končila někde kolem 40 tisíc, rozhodně to bylo méně, než naměřili poprvé Petrovu. Není tedy možné o žádném kontrastu diskutovat. Pokud hovoříte o vysoké poslechovosti našeho předchůdce, nevím o ni a porovnáváme neporovnatelné. Nebylo v té době tak velké konkurenční prostředí.

Můžete něco říci ke sporu rádia Valc s rádiem Petrov okolo přidělení licence?


Pokud hovoříte o sporu rádia Valc s námi, tak odpovím jednoznačně, že rádio Petrov žádný spor nemělo. Netýkal se nás. Majitelé společnosti PS Křídla s.r.o. Aleš Pohanka a Jef Kratochvíl v té době vydávali v Brně společenský měsíčník „Pasáž“, oni se přihlásili o licenci. Mým úkolem bylo vypracovat projekt, na kterém se podílela řada odborníků a ten vyhrál. Dál jsem byl pověřený uvést rádio do provozu.

V projektu jste uvedl, že nechcete být, cituji: „Jen dalším rádiem blábolících deejayů“. Co na to řeknete teď, když vaše týdenní poslechovost podle nového měření odpovídá asi 63 tisícům posluchačů týdně, což je denně jen 38 tisíc. Pořád si myslíte, že pro region Brno je váš formát, zejména hudební, to „pravé ořechové“?


Myslím si, že naši poslechovost ovlivnilo to, že v Brně začalo působit AZ Rádio a Rádio Hey, přičemž toto rádio hraje pro podobnou cílovou skupinu, jen jinak zaměřenou, proto nám zřejmě ukrojilo z krajíce. AZ Rádio oslovuje spíš zlínské posluchače, Brňané ho až tak nevnímají, těžko se porovnáváme i s Krokodýlem, který uvádí poslechovost včetně Vyškova, kde získali dokrývač. Nicméně druhou věcí je, že se nám zatím nepodařilo zvýšit výkon našeho vysílače z 1 kW na 5 kW. Zpozdilo se to proto, že nefungovala Rada, tím jsme ztratili zhruba 3 měsíce. Nová Rada již zvýšení postoupila a to se nyní vyřizuje na ČTÚ, kde musí proběhnout mezinárodní koordinace kmitočtu s tímto výkonem. Místní koordinaci jsme si nechali provést a zaplatili před podáním žádosti o změnu technických parametrů. Radiokomunikace nám vyšly maximálně vstříc, existuje ale lhůta, domnívám se, 90 dnů, kterou mají tyto instituce na vyřízení požadavku. Doufám, že do konce roku se dočkáme alespoň rozhodnutí. K formátu bych chtěl ještě dodat, že pochopitelně hledáme, kde máme rezervy. V nynější době se programový ředitel Pavel Kašpar zabývá tím, zdali došlo v programu k nějaké odchylce. Rádio nebudeme v žádném případě přeformátovávat, my mu plně věříme. Domnívám se, že vyšší výkon podstatně ovlivní dosah a hlavně kvalitu poslechu v Brně a tím i poslechovost.

Od poslechovosti se odvíjí podíl na trhu reklamy, který je u vás poměrně nízký a přitom je to důležitý parametr pro komerční rádio. Co proto budete dělat, aby jste jej zvedli?


Po pravdě jsme to studovali jako první věc. Na konci září budeme mít k dispozici analýzu veškerých měření, všechna pro a proti zvážíme a budeme reagovat.

Můžete objasnit do jaké míry spolupracujete s Frekvencí 1?


Na F1 pracuje náš bývalý moderátor Luboš Xaver Veselý, který tam uvádí svůj pořad a jelikož má k Brnu dlouholetý vztah, vystupuje zde jednou za měsíc s pořadem „Bez cenzury“, kam si zve zajímavé hosty. Jsou to zpěváci a umělci, kteří se blíží našemu rádiovému formátu, takže se s nimi mohou posluchači setkat „in natura“. Rádio Petrov je mediálním partnerem tohoto pořadu a podílí se organizačně.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .