Jana Svobodová: Nelze být stále nejlepší

radiotv22 Rozhovor s Janou Svobodovou, ředitelkou Radia Krokodýl a ředitelkou a jednatelkou Radia Jih nejen o poučení, které si Krokodýl odnesl z ne příliš úspěšného pokusu o změnu image, ale i o posluchačích, kauzách kolem Krokodýla a o snaze získat dokrývač ve Vyškově.
Radio Krokodýl již několik měření Mediaprojektu zaznamenává úbytek posluchačů. Přitom bylo dlouhou dobu nejposlouchanější stanicí v regionu. Dokonce i v diskusích na našem serveru jsou rozladění posluchači, fandové Krokodýla, kteří byli nuceni přeladit na Kiss. Kde vidíte chybu?

Myslím, že už to není pravda, podařilo se nám zastavit pád, který jsme zaznamenali na sklonku roku 1999 a začátku roku 2000. Když se vrátím k problému, který jsme řešili snad tisíckrát, proč úbytek posluchačů, myslím, s odstupem doby, že to bylo způsobeno několika faktory. Za prvé ne zcela vydařeným pokusem o změnu image, za druhé vstoupením Kiss do konkurenční rozhlasové stanice a v neposlední řadě také celkovým úbytkem posluchačů rádií obecně.

Jana Svobodová Myslíte, že k úbytku posluchačů přispěly i změny uvnitř rádia (nový program, nové znělky, změna image a moderátorů.) a tolik diskutovaná změna loga?

Určitě se na tom podílelo více faktorů, jak už jsem řekla. Dnes jsme opět zpět u starého loga, které bylo jen lehce poupraveno. Víte, nerada o té době mluvím. Není snad nic horšího, když jede celý team lidí plnou parou vpřed, vše konsultuje s reklamními a rozhlasovými odborníky, zavádí vše nové a najednou přijde rána z čistého nebe v podobě poklesu posluchačů. Byla to pro nás všechny draze zaplacená zkušenost. Ale na druhou stranu si myslím, že nelze, stejně jako v životě, být stále nejlepší. Z posledních několika výzkumů tu houpačku určitě poznalo i několik dalších úspěšných kolegů z jiných rozhlasových stanic.
Na úkor Krokodýla posílila asi nejvíc stanice Kiss Hády. Jaké jsou vaše vztahy a konkurenční boj?

Myslím, že máme mezi sebou zdravé vztahy. S některými kolegy z Hádů se známe i osobně a když se vidíme, tak se zdvořile pozdravíme. Pamatuju si i dobu, kdy jsme společně byli schopni jít na oběd, ale to už je opravdu dávno.
Nebyl právě vzestup Kissu Hády hlavním důvodem pro kompletní nový kabát Krokodýla?

Ne, dávno před tím, než jsme přišli o prvenství, jsme si uvědomovali, že být první není samozřejmostí. Krokodýl měl vždy spoustu nových a zajímavých akcí pro posluchače, a to nejen ve vysílání.
Domníváte se, že se někdy Krokodýl dostane do původních čísel „zašlé slávy“?

Kdo by si to nepřál?! Nechci spekulovat, když se dívám do Mediaprojektu, tak mi jde trochu mráz po zádech z vývoje obecné poslechovosti jednotlivých rozhlasových stanic v ČR. Můžu jen říct, že nepřestáváme s pravidelnou každodenní mravenčí prací, a že se jen tak lehce nenecháme odradit a budeme bojovat dál!
Můžete, prosím, našim čtenářům vysvětlit propojení Radia Krokodýl a Radia Jih?

Jde částečně o sesterské společnosti. Avšak co se týká programů, jsou každý autonomní, vyráběný zvlášť, jiným týmem lidí. Jde o dvě samostatná rádia.
Radio Krokodýl jde do výběrových řízení v Brně a Vyškově. Plánujete územní rozšíření nebo co je pro vás nejbližším cílem?

Moje nejsmělejší představa by byla, kdyby Rádio Krokodýl dostalo dokrývač ve Vyškově, kde je jeho signál jen stěží naladitelný, ale lidé ho přesto vyhledávají a kdyby Rádio Jih mohlo provozovat druhý vysílač v Brně a stalo se tak celojihomoravskou rozhlasovou stanicí s velkou metropolí jako je Brno. A pokud by Rada neuvažovala o územním rozšíření, ale o nových rádiích, máme připraveno několik velmi zajímavých projektů na nové rozhlasové stanice pro Brno. Myslím, že se nám podařilo najít program, který v České republice ještě není. Z důvodu právě probíhajících licenčních řízení, bohužel, nemohu vašim čtenářům prozradit víc, i když bych to na nás “ práskla“ docela ráda.
Jak jste spokojeni s programovým šéfem Markem Bergerem?

Marek Berger je zkušený „rádiák“, pracuje v rádiích již více než devět let. Do našeho kolektivu se skvěle zařadil. Nenastoupil do jednoduché situace, ale myslím, že se s ní zatím docela dokáže poprat.
Co nového připravila pro své posluchače rádia Krokodýl a Jih?

Rádio Krokodýl i Rádio Jih plánují v nejbližší době soutěže o nejkrásnější posluchačku Kočku Rádia Krokodýl v Brně a Kočku Rádia Jih v Hodoníně. Krokodýl hraje ve svém vysílání o skútry. Probíhá soutěž pro motoristy “ Jezdím pod vlivem Rádia Krokodýl“. Samozřejmě máme připraveny i další novinky.
Objevil se vám nový konkurent. Jak hodnotíte nástup a vysílání Radia Petrov?

Nedokážu objektivně hodnotit. Sama za sebe musím říct, že jsem si představovala razantnější, propracovanější a více připravený nástup, ale každý jsme jednou začínali a víme, že není vše tak jednoduché, jak se zdá. Zvláště mě překvapilo téměř dvouměsíční zkušební vysílání.
Jak pokračuje přestavba a změna Vašich webových stránek?

Nové stránky jsou na spadnutí a věřím, že se budou líbit.
Jak jste se dívali na obvinění, v němž zaznělo, že telefonické soutěže na Krokodýlu jsou zmanipulované (Honza Kolařík)?

Velmi mě mrzelo, že někdo dokáže tímto směrem spekulovat. Je to samozřejmě nesmysl. Myslím, že nejsmutnější z toho byl právě Honza Kolařík. Když jde o soutěž, vždy je někdo vítězem a někdo poraženým, na kterém je, aby svou porážku hrdě nesl. Hra je hra.
Radio Krokodýl je první stanicí, která má wap. Co vás k tomu vedlo?

Chtěli jsme zinteraktivnit naše vysílání a tím být našim posluchačům co nejblíže. Jelikož mobilní telefon dnes již vlastní skoro každý z našich posluchačů, vsadili jsme na WAP technologii GSM, která stejně jako před několika lety internet začíná být aktuální a atraktivní záležitostí.

Děkuji za rozhovor.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .