Jack fm je už v Evropě, dobývá Británii

Playing, what we want. Hrajeme, co chceme. S tím přišli počátkem nového milénia v Kanadě. Formát se ujal i v USA a teď se dostává do Evropy. Vysílá teprve pár dní. Soudit jeho úspěšnost je tedy zatím předčasné. Formát, který je z větší části tvořen centrálně a z menší na základě oblíbenosti skladeb v regionu, kde se vysílá, způsobil v Americe tak trochu revoluci. Formát, který nasadil do rotace 1 200 – 1 500 skladeb si někteří oficiálně koupili, jiní ho jen okopírovali. I to svědčí o úspěchu.

Formát, který vznikl v Kanadě a zaznamenal úspěchy v USA, přichází do Velké Británie. Stanice vysílá z Oxfordshiru. Licenci na vysílání obdrželi provozovatelé před 12ti měsíci od úřadu Ofcom. Vysílání začalo 18. října 2007 ve 13.06 londýnského času (14.06 u nás). Čas nebyl vybrán náhodně. V angličtině se tento časový údaj zapíše 1:06pm a právě číslice 1, 0 a 6 dávají dohromady část frekvencí  106,4/250W a 106,8/500W Mhz, na kterých nové rádio vysílá. V logu je ale uvedeno pouze číslo 106.

Formát založený na sloganu: Playing, what we want, zanesla do Británie skupina Absolute Radio International, která podle serverů Radioszene.de a Radiotoday.co.uk plánuje v dalším roce rozjet přes DAB platformy další rádia tohoto formátu. Na řadu by měly přijít Bedfordshire, Buckinghamshire and Hertfordshire, Northamptonshire and Northeast Wales a West Cheshire.

Ještě před oficiálním začátkem vysílání bylo možné zachytit testovací smyčky s hudbou i proslovy moderátorů z ranního týmu. Airchechky se dají stáhnout na internetu, například na http://www.radioszene.de/airchecks.htm. Jack fm má i své webové stránky. Na www.jackfm.co.uk je možné sice získat pár základních informací o této stanici, kdo by si ale chtěl tento zajímavý formát poslechnout na vlastní uši, narazí na problém. Pod řádkem JACK live nejsou žádné ikonky umožňující např.: výběr přenosové rychlosti nebo formát nýbrž jen omluva: “Z důvodů omezení licenčními podmínkami není ve Vaší oblasti vysílání Jack fm dostupné.“ Rádio si tak může naladit jen uživatel připojený přes britskou IP adresu.

Ranní show se jmenuje JACK fm Morning Glory Breakfast Show. Zbytek programu tvoří nonstop hudba bez zpráv, počasí nebo moderátorských vstupů přesně podle amerického vzoru. Hraje se hudební všehochuť. Rolling Stones, ELO, Tears for Fears, Radiohead nebo Coldplay.

Důležitou součástí programu je Flying Jack. Právě toto rádio je první stanicí ve Spojeném království, které používá služby společnosti Global Traffic Network. Tato firma se specializuje na dopravní zpravodajství ze vzduchu. Každé ráno a odpoledne tak z oxfordského letiště startuje Flying Jack, který podává dopravní informace přímo z paluby letadla. Sponzorem této rubriky je oxfordský prodejce Jaguarů.

Na své si přijdou i příznivci fotbalu. Rádio zařazuje do svého vysílání komentáře zápasů Oxford United. Klubová barva je žlutá a tak se tyto přenosy označují jako Jack´s Big Banana. Formát Jack fm už v současné době přebírá zhruba padesát stanic v USA,  skoro desítka v Kanadě. Minimálně jednu najdeme i v Austrálii. V New Yorku a v Texasu vysílají dokonce dva Jackové v HD radiu.

Nápad na Rádio Všehochuť se zrodil   roce 2000, kdy ho poprvé na streamu vyzkoušel programátor rádií Bob Perry.  V roce 2002  zavedly tento formát kanadské stanice vlastněné společností Rogers Communications. O dva roky později se formát dostal do USA.  V polovině října 2005 se začalo vysílat v některých amerických státech také ve španělštině. Pro hispánské obyvatele se formát jmenuje José.

Víc o tomto formátu zde: http://www.radiotv.cz/radio-clanky/3103/radiotv-predstavuje–jack-fm—radio-vsehochut.html

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .