Info Radio zahájilo vysílání

Dnes dopoledne zahájilo na frekvenci 89.0 MHz z pražských Vinohrad své vysílání zpravodajské Info Radio. Stanice, která získala od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání licenci loni v létě, vysílá zatím pouze v omezeném testovacím režimu, vysílání je místy přerušováno a většinu programu tvoří muzika.

„Info Radio nabídne posluchačům progresivní alternativní škálu hudby a informací o dění v Praze a o pražských zajímavostech. Info Radio 89 FM bude
mapovat to, co jiná rádia nedělají, hrát to, co jiní nehrají, a říkat to, co jiní zapomínají říct,“
řekl mluvčí stanice Richard Klatovský.

Program stanice v současnosti tvoří převážně hudba, přičemž hudební formát je na české poměry poněkud alternativní, subjektivně někde mezi formáty Radia 1 a Expres Radia. Mezi skladbami se objevuje několik jinglů na způsob: „Info radio – joint FM“, „Joint FM – info radio“, „89 news joint“. Několikrát v v průběhu prvního dne ozval i krátký živý vstup: Tip na poslední chvíli nebo krátka zpráva, upozornění na večerní akci.

Nosná vlna se na frekvenci 89.0 MHz objevila již v úterý večer, modulace se s přestávkami začala objevovat v průběhu dnešního dopoledne. Stanice vysílá i RDS, PS je „INFO_89“, PI kód 2011, PTY Pop music, RT „Poslouchate Inforadio 89,0 MHz“, je vysílán příznak TP, ale ne údaje o přesném času.

Inforádio, jehož licenci vlastní společnost Max Loyd s.r.o., zahájila vysílání na frekvenci Praha – Vinohrady 89.0 MHz/150W v minimalistické podobě, aby vyhověla zákonu, který požaduje spuštění vysílání do 180 dnů od nabytí právní moci rozhodnutí o udělení licence. Serveru RadioTV to potvrdil spoluvlastník společnosti Max Loyd a prezident EDCR Michel Fleischmann.

Problémem je pokrytí

{img id=43 align=left}Zásadním problémem Info Radia je velmi špatné pokrytí signálem z vysílače Praha – Vinohrady 89.0 MHz/150W. „Já k tomu můžu říct, že v Praze hraje velmi silně 88.8 z Bukové hory a tak mimo blízkého území kolem vysílače 89.0 budou přijímače se širšími filtry rušeny. Mně tady v Dejvicích jede 89 pěkně s užšími 110 kHz filtry, ale s 220 kHz už je to zarušené. Na přijímače z užšími filtry (často autoradia) to pojede myslím i kousek za Prahu – na východ. Od západu je ale nevyhnutelné rušení z Krašova 89.1, se kterým filtry nic moc nenadělají. Výkon 150 W by pro Prahu v klidu stačil, akorát by se musely vypnout ostatní vysílače,“ komentuje člen CSDXC klubu Karel Mikuláštík.

Příjem Info Radia hlásí i lidé z jiných oblastí Prahy, pokryté jsou samozřejmě Vinohrady a Žižkov, ale signál je zachytitelný i v některých oblastech Prahy 6, Prahy 4 nebo Prahy 8.

„Info Radio je zatím na začátku – dále se bude vyvíjet podle toho, jak jej posluchači vezmou za své,“ uzavírá Klatovský. Další informace server RadioTV přinese příští týden v rozhovoru s majitelem Info Radia Michelem Fleischmannem.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .