Holandským rozhlasovým trhem hýbou vlastnické změny

Trh v Holandsku prochází několika vlastnickými změnami. Televize a rádia mění své majitele. Někdy možná až moc rychle. Po velkém přerozdělování frekvencí v roce 2003 se některé stanice nedokáží udržet nebo se naopak staly atraktivními pro kupce a investory. Ke změnám dochází i v těchto dnech, svou pozici v zemi tulipánů upevňuje skupina RTL.

První změnou je prodej stanice pro mladé CAZ! Tato stanice patřila doposud SBS Broadcasting. Stanice odstartovala před rokem jako nástupce rádia Yorin FM, kterou SBS za 10 milionů Euro koupilo od RTL Nederland. Stanice CAZ! nedokázala po relaunchi oslovit dostatek mladých posluchačů a dostala se do ztráty. Podle neověřených informací serveru Radioszene.de teď stanici SBS Broadcasting prodá za 4 miliony euro. Kupcem je skupina Arrow. Ta už provozuje středovlnnou stanici Arrow Classic Rock a na VKV Arrow Jazz. Právě síť vysílačů v pásmu VKV se skupině hodí. Má téměř celoplošné pokrytí a tak se použije pro rádio Arrow Classic Rock, které tak bude moct svůj středovlnný vysílač na frekvenci 675 kHz vypnout.

Arrow Classic Rock nedostal v roce 2003 při novém přerozdělování frekvencí (tzv. Zero Base) žádné frekvence v pásmu velmi krátkých vln. Nepomohl ani slušný byznysplán. Na VKV se dostal pouze jazzový program. I tak ale skupina Arrow zasahuje měsíčně dva miliony posluchačů. V době, kdy došlo k prodeji stanice CAZ! se ještě spekulovalo o tom, že SBS Broadcasting koupí Radio 538, protože po prodeji stanice CAZ! Už nevlastní SBS žádné rádio.

Radio 538 ale nakonec skončilo v portfoliu společnosti RTL Nederland stejně jako televize TV10. Převod ještě musí odsouhlasit holandská mediální rada. John de Mol (skupina Talpa – řada rádií a televize Talpa TV) přenechá stanici TV10 společnosti RTL Nederland, čímž se stane čtvrtinový vlastníkem společnosti. Společně s TV10 se pod křídla RTL dostává i Radio 538. Zbylá rádia ze skupiny Talpa zůstávají pod Talpou. Jde o Radio 10 Gold, Juize FM a Radio Digitaal.

Při přerozdělování frekvencí v roce 2003 dostalo RTL dvě sítě VKV vysílačů. Na jednom okruhu vzniklo rádio Yorin FM (později dnes prodávaný CAZ!) a na druhém rtl fm. Tři roky po zahájení vysílání ale společnost 100%NL podala žalobu proti udělení této licence právě RTL. Společnost soud vyhrála, takže novým vlastníkem této sítě se 8. července 2006 stala společnost 100%NL. Po nějakou dobu pak ještě rtl fm setrvávalo alespoň v kabelových rozvodech. Pak ale vysílání utichlo a RTL tak v Holandsku nemělo žádné rádio.

Zatímco rtl fm na kabelu končilo, Radio 538 na něm začínalo. Zakladatelem byl v roce 1992 šéf  Veronici Lex Harding a Rob Out. Teprve až po několika letech dostala stanice licenci k vysílání na VKV. Zerou Base znamenal získání lepších frekvencí. Stanici koupila americká investiční firma, která ji o dva roky později prodala Johnu de Molovi.

Spekuluje se, že se TV10 přejmenuje na RTL8. Tato televize vznikla v srpnu 2005, kdy ji založil mediální magnát John de Mol. Od začátku už dosáhla více jak osmdesátimilionové ztráty. A to i přesto, že televize nabízí fotbalové přenosy a moderovali zde známé osobnosti, mj. i  sestra Johna de Mola Linda de Mol. Stanice 5TV10 si ale nikdy velkou oblibu nezískala.

Ačkoliv u Radia 10 Gold k žádné vlastnické změně nedochází, změní se tady vysílací frekvence. Stanice opustí nejpozději k 1. červenci svoji středovlnnou frekvenci 1008 kHz. Už před tímto datem docházelo k omezování výkonu vysílače v Zeewolde. Ten byl původně 400 kW a 200 kW v noci. Radio 10 Gold bude nadále svůj program šířit v kabelových sítích, přes síť Digitenne, přes internet a satelit Astra. Kvůli tomu už byly natočeny i nové jingles, ve kterých se neobjevuje frekvence AM 1008.  Už od 18. května vysílá Radio 10 Gold a také Juize FM digitálně jako subcarrier na VKV frekvencích Radia 538. Protože na příjem tohoto signálu je zapotřebí speciální přijímač, neočekává se, že by se touto cestou dalo získat mnoho posluchačů.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .