Hlas Ameriky má přinášet vyvážené zpravodajství

Kdysi existovalo i české vysílání této stanice. Komunisti ho sice rušili, ale i tak se zde našlo dost posluchačů. Hlas Ameriky vysílá dodnes. Jen se změnila cílová skupina posluchačů. Tou jsou obyvatelé především asijských zemí. Dnes se na tuto instituci podíváme trochu zblízka.

Hlas Ameriky začal vysílat 24. února 1942. Zřídila ho Kancelář pro válečné informace Office of War Information. Úkolem stanice bylo dodávat zprávy do Evropy a severní Afriky okupované Německem. VOA (Voice of America) využíval krátkovlnných vysílačů, které sloužily CBS a NBC. 17. února 1947 odstartovalo vysílání do Sovětského svazu. V roce 1952 se začalo vysílat z lodi. Program byl určen především posluchačům v SSSR.  Tento způsob vysílání později převzala řada soukromých stanic, které v době svého vzniku vysílaly právě z lodí, neboť z pevniny jim to zákony neumožňovaly.


Loď se studii stanice VOA brázdila mj. i vody v okolí řeckého ostrova Rhodos. Vysílalo se se svolením řecké vlády, takže nešlo o nelegální šíření signálu. Takto to fungovalo až do šedesátých let. Tou dobou vzniklo i vysílání pro Kubu. Pro Ostrov svobody se vysílá dodnes nejen z lodi ale i z letadla. Existuje jak rozhlasová tak televizní stanice, která se jmenuje Radio Marti respektive TV Marti. Více viz v samostatném článku.


V roce 1994 začal Hlas Ameriky nabízet na internetu první pravidelně aktualizované zpravodajství. Stránky v angličtině a dalších jazycích se v současné době dostávají do světa i přes řadu komerčních poskytovatelů a běží tak na 14ti tisíci serverech v 65 zemích.


Z dob studené války bylo vysílání často rušeno. Tento problém se už dnes řešit nemusí. Hlas Ameriky spadá stejně jako ostatní nevojenská zahraniční vysílání pod International Broadcasting Bureau (IBB), která je podřízena Broadcasting Board of Governors (BBG). Pod IBB, která je státním úřadem, spadá kromě Voice of America také arabsky vysílané Radio Sawa, pro Kubánce určené Radio Martí a TV Martí, Radio Free Europe/Radio Liberty (jeho podprogramy Radio Free Afghanistan, Radio Free Iraq, Radio Farda – perské vysílání, společný projekt VOA a RFE/RL) a Radio Free Asia.


BBG má na starosti podporu svobody a demokracie po celém světě. Ta se má dít šířením správných a věcných zpráv o USA a světě. Vizí úřadu je stvořit pružný mezinárodní multimediální systém, který by oslovil velké množství lidí. K tomu mají sloužit rozhlasové vlny, satelit a internet. Pod tento úřad tak spadají už výše jmenované stanice a také televize Al-Hurra (tu jsme taktéž představili v samostatném článku) nebo VOA Multimedia Network.


Právě kvůli tomu, že je Hlas Ameriky pod dozorem státních úřadů, je obviňován z propojení s vládou. Politické ovlivňování ale vylučuje etický kodex. Na svém webu se VOA chlubí tím, že reportéři stanice Voice of America musí dbát na vyváženost a objektivitu zpravodajství. Etický kodex je podobný tomu, který se užívá v řadě jiných médií například i v Českém rozhlase. Musí se tu dbát na označování zdrojů, ověřovat informace ze dvou nezávislých zdrojů. Přesnost má přednost před rychlostí. Avšak nejvyšší prioritou je vyváženost. Kodex je od roku 1976 uzákoněn.


V kodexu se mj. uvádí, že reportéři a korespondenti stanice necestují na diplomatické pasy. Vyjma osob autorizovaných VOA zde nesmí pracovat ti, kdo působí ve státních úřadech, oficiálních médiích jiných států, mezinárodních organizací atd. Smyslem kodexu je zajistit důvěryhodnost u posluchačů.


Těch je týdně 115 milionů. Kromě rozhlasové stanice a internetových stránek provozuje VOA i vlastní televizi. Celkem se vysílá v 45 jazycích. Televizní program je nabízen v 25 řečech. Kromě angličtiny, španělštiny či čínštiny to je také ruština, srbština, jazyk Paštu, svahilština, turečtina, ukrajinština, řečtina, chorvatština, srbština, francouzština, kurdština, hindština, albánština, vietnamština, korejština, khmérština, portugalština, thajština, tibetština nebo somálština. Čeština či slovenština mezi nimi nejsou.


Roční rozpočet je 166 milionů dolarů. Vedení sídlí ve Washingotnu D.C. Ve 27 rozhlasových vysílacích, 33 produkčních a nahrávacích, čtyřech televizních studiích a na dalších pracovištích se během celého dne střídá 1100 zaměstnanců. Ti každý týden vyprodukují více jak 1 000 hodin programu. Ten se skládá ze zpráv, reportáží, vzdělávacích pořadů, kultury, diskusí, kontaktních pořadů a živého i předtočeného vysílání. To se šíří nejen prostřednictvím vlastních vysílačů, ale program VOA přebírá i řada rozhlasových stanic (vysílajících na VKV nebo SV) či televizí nebo kabelových televizí po celém světě.


Newsroom, ve kterém se pracuje 24 hodin denně 365 dní v týdnu se rozkládá na ploše 30 tisíc čtverečných stop. Denně se tady vyprodukuje 150 až 200 zpráv. Na jejich tvorbě se podílí i 22 domácích a 16 zahraničních korespondentů, které doplňuje 90 dalších nestalých zpravodajů zvaných stringers.


Sídlo Hlasu Ameriky je veřejně přístupné. Návštěvníci se samozřejmě musí podrobit bezpečnostní prohlídce jako na letišti a pak se už můžou pokochat pohledem do zákulisí této stanice. Vstupné se neplatí.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .