European Radio Awards: Bodovali i Slováci

Nejvíce cen si ze španělské Barcelony odnesli Britové. Jedno ocenění putuje také do slovenského rádia Expres. Češi tu bohužel zastoupení nebyli. Snad příští rok. Cena European Radio Awards se udílela toto pondělí. V neformální atmosféře si spíkři a další rozhlasáci převzali ocenění na slavnostním večeru, který se konal při příležitosti konání konference NAB.

European Radio Award se udílí celkem v 29 kategoriích. Ty jsou rozdělené do deseti skupin. První je Ranní show, druhá Zábava, třetí je Industry Awards, čtvrtá nadkategorie hodnotí internetová rádia, pátá zpravodajství, šestá on air talenty, sedmá produkci, osmá programování, šestá sportovní rubriky a sedmá stanici roku. První skupina Breakfast show obsahuje celkem tři kategorie. Osobnost ranní show, producent a ranní show sama o sobě. V této kategorii bylo mezi třemi nominovanými hesenské Hit Radio FFH.  Ranní duo této show Johannes a Silva pak byli nominováni v kategorii osobnost ranní show. Nakonec jim ale cenu “vyfouklo“  v kategorii osobnost roku 97,4 Rock FM s Adamem Caterallem a Trent FM s show Jo & Twiggy v kategorii Best Breakfast Show.

Skupina Entertainment obsahuje celkem čtyři kategorie. Nejlepší pravidelný hudební pořad, nejlepší pravidelní report o světě šoubyznysu, nejlepší hudební speciál (nominováno bylo německé harmony.fm za speciál k třicátému výročí smrti Elvise Presleyho, nakonec vyhrálo BBC Radio 4) a nejlepší syndikovaný program (pořad vysíláný na minimálně dvou rádiích, vítěz Blue Revolution). Za povšimnutí stojí i další sekce Industry Awards. Best Radio Industry Website – Tady nesoutěží rádia ale servery podobné právě Radiotv.cz či Radiotv.sk. Porotci ocení stránku, která přináší zprávy o dění v rozhlasové branži, nabízí možnost diskutovat ve fórech, burzu volných míst a další věci, které jsou důležité pro rozhlasové profesionály. V další kategorii se oceňují nejlepší dabéři, kteří kromě dabingu působí i v rádiu (Johny Daukes). Třetí kategorie této sekce je zaměřena na nejlepšího autora pro rozhlas (Mike Hally a Hermione Cockburn za různé pořady pro BBC Radio 4). Šanci na vítězství mají všichni, kdo píší pro rádio. Jedno jestli rozhlasové hry, dokumenty nebo jen podklady pro vtipné vstupy v ranním vysílání. Spousta stanic se také snaží oslovovat své posluchače prostřednictvím internetu a nových médií. Rádio, které nejlépe využije šanci na tomto poli, má šanci vyhrát v kategorii Best New Media Initiative (pro letošek to je Kiss 100 – Crack the Code).

Svoji vlastní skupinu cen mají internetová rádia. O titul nejlepší internetové stanice se můžou ucházet jen ta rádia, která vysílají pouze na internetu a to legálně, to znamená že poctivě platí poplatky za autorská práva na hudbu. Vítězem se stalo rádio KUBE FM. Best Internet Only Presenter je cena, kterou dostane moderátor, který vysílá alespoň jednou za týden na nějakém internetovém rádiu. Kategorie Best Original Content Podcast je otevřena všem stanicím. Terestrickým i internetovým a v podstatě každému, kdo nabízí na internetu nějaké pořady k podcastu. Můžou to tedy být i stanice vysílající jen jako radio on demand. Tady zvítězila společnost All Out Productions s pořadem My Streets My streets pro Channel 4 Radio.

Ve skupině News jsou tři kategorie. Nejlepší zpravodajský dokument (Radio City 96.7 – Toxteth Riots Anniversary, autoři: Steve Hothersall a Phil Cooper) nebo speciál, nejlepší pokrytí mimořádné události (Best Coverage of a Breaking News Story) a nejlepší rozhlasový novinář nebo zpravodajský tým roku (Europa FM – Romania News Journals, Ionela Tudor a Elena Tudor). Šanci na úspěch mají například pořady, které vzbudily veřejnou diskuzi, byly provokativní a vášnivě se o nich debatovalo. Kategorie Novinář/Tým roku je otevřená pro všechny reportéry, redaktory, analytiky i hlasatele zpráv.

Moderátoři mají svoji vlastní škatulku a to On Air talent. Best Radio Personality je cena pro někoho, kdo srší a překypuje osobností a umí si vytvořit vztah ke svým posluchačům. Tentokrát ji získal Geoff Lloyd z Virgin Radia. Svou vlastní kategorii mají moderátoři diskuzí (Peter Price, další kategorie, kde bodovalo Radio City 96,7). U těch porotci hodnotí, jak zachází s tématy, jak se chovají k hostům i jak dokáží zpacifikovat volající rozhořčené posluchače. A poslední skupina je věnovaná těm spíkrům, kteří dokážou nejlépe prezentovat hudbu, kterou servírují svým posluchačům. V této kategorii se ze zlaté sošky těší Nelson Monfort z Radia Classique.

Ve skupině Production se hledá Station Sound Producer/Team of the Year, ve které bude oceněn tým či člověk, který má na starosti nejlepší zvukový obal, upoutávky atd. Vyhrálo 96,3 Rock Radio. Další kategorie je pro producenty či tvůrce jiných než ranních shows. Další kategorií je nejlepší promo (míněno upoutávka). V této kategorii byly nominované upoutávky slovenského Radia Expres, maďarského Slager Radia a německého Planet More Music Radia. Nakonec vyhrálo slovenské Radio Expres. Maďarské Slager Radio mělo své želísko v ohni i mezi nominacemi na nejlepší reklamu, tu nakonec porotci přisoudili Radiu SLR.

Ocenění získá i ten, kdo si nejlépe vedl při programování rádia (Wave 105, David Shearer).  Rádia také soutěží o nejlepší internetové stránky (Radio FG). Speciální cena je věnována komunitním rádiím (Star FM Cambridge) a stanicím, které podporují ekologické chování (letos zvítězilo londýnské Capital Radio). Tyto disciplíny jsou osvobozené od přihlašovacího poplatku.

Sošky a certifikáty se chystají i pro sportovní komentátory, sportovní pořady a sportovní speciály (Deutsche Welle). Poslední skupinkou kategorií je pak stanice roku. Ty se vyhlašují celkem tři a to v závislosti na jejich TSA (Total Survey Area – počet potenciálních posluchačů, které může rádio technicky zasáhnout). První kategorie jsou stanice s TSA do 300 tisíc, druhá od 300 tisíc do jednoho milionu a poslední nad milion. V prostřední kategorii bylo opět nominované slovenské Radio Expres. V poslední pak například bulharské BG Radio, ruské Relax FM nebo britské Heart 106,2, Wave 105 a Radio City 96,7. Kategorii TSA nad jeden milion vyhrálo ruské Relax FM, TSA 300 tis. Až 1 mil. TFM Radio a skupinu do 300 tis. posluchačů Coast 96,3.

Rádia a pořady, které chtějí soutěžit se musí přihlásit. Za přihlášku se platí sto euro. A to za každý pořad/disciplínu a každou kategorii. Pokud se jeden pořad přihlásí do dvou kategorií, musí za každou zaplatit sto euro. Poplatek se neplatí pouze za přihlášku do kategorie Komunitní rádia, Program přispívající k ekologickému chování a Nejlepší internetové stránky.

Porota hodnotila všechny příspěvky, pořady a osobnosti, které se objevily ve vysílání v rozmezí od 1. srpna 2006 do 12. srpna 2007. Přihlášky i s ukázkami bylo nutné zaslat do 12. října letošního roku. Aby si pořadatelé zajistili co největší účast a předešli zbytečnému papírování, provádělo se vše přes internet. Přihláška, odeslání ukázky ve formátu mp3 i platba platební kartou. Jednotlivé ukázky nesměly podle kategorie překročit 20, 15 či 10 minut. Při zkracování na požadovanou délku se nesměly vymazávat chyby!

22. října byly oznámeny nominace a 5. listopadu si vítězové na slavnostním večeru, který se koná při příležitosti konference NAB převzali v Barceloně své ceny. První si odnesl trofej, další dva certifikát. Vstupenka na slavnostní předávání přijde na 100 euro. Sice jde o slavnost, ale rozhodně ne o akademické předávání titulů, kde by museli všichni přijít ve fraku. Pořadatelé ceremoniálu už předem upozorňovali na neformální styl.

Soutěž musí mít samozřejmě své porotce. Protože se tu scházejí pořady z celé Evropské unie, musí to být porotci, kteří zvládnou zhodnotit příspěvky ve všech různých jazycích. Čtyřicítka porotců pochází z Francie, Holandska, Švédska, Velké Británie, USA, Austrálie, Dánska, Jižní Afriky, Německa, Bulharska, Polska, Norska a Slovenska. Za Slovensko usedl do poroty programový ředitel Radia Expres Ivan Antala, který začínal v roce 1997 na alternativním Radiu Ragtime. Na Expresu působí od roku 2000. Najdeme tu řadu dalších osobností, jakými jsou např.: Starý Amík Rik De Lisle (víc viz www.radiotv.cz/radio-clanky/4461/osobnosti–rik-de-lisle—stary-amik-se-vraci-v-sedesati.html ), programový ředitel britského Wavu 105 Dave Shearer, generální ředitel italského Radia Number One Luca Viscardi, programový konzultant Jeremy Millar z Austrálie, který radil klientům v devatenácti zemích světa a další.

Porota hodnotí originalitu, produkci, prezentaci, efektivitu, libozvučnost a celkový dojem. Každý z porotců dává body nezávisle na tom, jak hodnotí ostatní. Jejich hodnocení nezná. Výsledky se pak všichni dozví až na závěrečném večeru.

Akce má i své sponzory. Titulárním sponzorem je Global Traffic Network. Cena se vlastně oficiálně nazývá Global Traffic Network European Radio Awards 2007. Global Traffic Network se specializuje na tvorbu dopravního zpravodajství pro rozhlasové stanice. Spolupráci s ním navázal i britský Jack fm, který zavedl službu Flying Jack. Dalšími sponzory jsou společnosti, které se svými výrobky či službami orientují na rozhlasové stanice. Mediálními partnery jsou servery zabývající se problematikou rádií jako např.: Radioszene.de, Radioaktu.com, Radiovisie.be, Radiotoday.co.uk a další. Oficiálním partnerem je NAB. Pořadatelem je společnost Talkabout Media, která má kanceláře ve Velké Británii, Dubaji a Singapuru. Pořádá mezinárodní konference pro lidi z rozhlasové branže v Evropě i Asii a cenu Middle East radiocast Awards a Asian Radio Awards. Více se můžete dozvědět na www.euradioawards.com.

Důležitý je hlavně úspěch u posluchačů. Získání ceny ale potěší. Z nominace se tak raduje i ředitel německého rádia FFH Hans-Dieter Hillmoth. Serveru Radiowoche.de řekl: „Neděláme program, abychom za něj dostávali ceny, nýbrž pro naše posluchače. Ale jsme velice hrdí, že jsem se hned v šesti kategoriích dostali mezi nejlepší programy Evropy. To je příjemným potvrzením naší práce.“, chlubila se stanice v tiskové zprávě ještě před předáváním. Nakonec ale sošku FFH nedostalo ani jednu.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .