Eurocast může vstoupit do Radia Impuls

radiotv22Rada pro rozhlasové a televizní vysílání schválila vstup německé společnosti Eurocast do Radia Impuls. Eurocast získá kontrolu nad 66 procenty licencované společnosti Londa.

Německá společnost Eurocast může kapitálově vstoupit do firmy Londa, která provozuje celoplošné Radio Impuls. Devíti hlasy z dvanácti o tom dnes rozhodla Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Serveru RadioTV to potvrdil mluvčí Rady Pavel Barák, podle něhož dnešní jednání po předchozích průtazích probíhalo poměrně hladce.

Žádost společnosti Londa o vstup zahraničního investora ležela na Radě několik měsíců. Začátkem ledna se o ní chtěli radní pobavit s nejsilnějšími mediazastupitelstvími. Ta však účast na schůzce, která se měla konat 8. ledna, bez výjimky odmítla, stejně jako prezident Asociace provozovatelů soukromého vysílání Michal Zelenka.

Eurocast je sdružení rádií

Společnost Eurocast založila skupina pěti německých rádií (Hit Radio FFH, rádio SAW, 94,3 r.s.2, Radio PSR a R.SH) jako investiční a manažerský prostředek pro svou potřebu. Později firma expandovala i na okolní trhy, do rakouského rádia Energy a polského rádia WAWa. Průměrná poslechovost německých stanic sdružených pod Eurocastem se pohybuje okolo dvou milionů posluchačů za hodinu. Pravidelně je poslouchá na 13,5 milionu lidí.

Do polského Rádia WAWa vstoupil Eurocast na začátku roku 2000, o rok později se stalo třetím nejposlouchanější stanicí mezi komerčními rádii. Expanzi do Polska odůvodňuje Eurocast blížím se vstupem země do Evropské unie a s ním očekávaným rozvojem místního mediálního trhu. „Polský hrubý domácí produkt je jeden z největších ve východní Evropě, a Polsko se tak v této oblasti stává důležitým obchodním partnerem,“ vysvětluje.

Proběhnou změny v managementu?

Společnost Londa, která provozuje Radio Impuls, bude nadále ze 34 procent vlastnit její dosavadní majitel Ivan Baťka. Ten si podržel právo veta při jmenování a odvolávání generálního ředitele, takže stanici nadále povede její současný šéf Jiří Hrabák. Jakékoli další podrobnosti ohledně plánů investora s Radiem Impuls zatím nechce Baťka zveřejňovat. Eurocast však podle něj nebude v Impulsu rozhodovat sám: „Veškerá zásadní rozhodnutí samozřejmě nebudou probíhat pouze z iniciativy strategického partnera.“

Hrabák neočekává, že by vstupem Eurocastu do Radia Impuls došlo k nějakým větším změnám ve vysílání. „V základním nasměrování vysílání v ničem, v podrobnostech doufám, že dojke ke zkvalitnění jednotlivých programových prvků,“ řekl serveru RadioTV. Dá se však  předpokládat, že investor zaměří svou pozornost na oblast managementu, které se tradičně věnuje ve stanicích, v nichž má přímou majetkovou účast.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .