Do Rádia Impuls chce vstoupit společnost Eurocast

radiotv22Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zdržuje rozhodnutí o vstupu strategického investora do Rádia Impuls, svolala kvůli němu setkání s jednotlivými mediazastupitelstvími.

Nestandardní průběh má projednávání žádosti společnosti Londa, která provozuje celoplošné Rádio Impuls, o prodeji majoritního podílu německé firmě Eurocast. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání rozhodnutí odložila a místo toho svolala ústní jednání se zástupci Asociace provozovatelů soukromého vysílání a nejsilnějších mediálních zastupitelství, kterých se chce zeptat, zda má německého investora do České republiky vůbec pustit.

Rada se ptá konkurence

Eurocast, který provozuje několik rozhlasových stanic v Rakousku, Německu a Polsku, chce získat 66 procent licencované společnosti Londa. Ačkoli Rádio Impuls mediálně zastupuje společnost RRM, rada na schůzku pozvala i zástupce konkurenčních společností ARBO.media, MMS a RadioNet. Server RadioTV má k dispozici pozvánku, kterou těmto společnostem 4. ledna rozeslal mluvčí rady Pavel Barák:

Vážení pánové,
z pověření předsedy Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Martina Muchky dovoluji si Vás pozvat na ústní jednání se členy Rady v úterý dne 8. ledna 2002 ve 14 h v sídle Rady, Praha 10, Krátká 10 ve věci vstupu nového společníka do společnosti Londa spol. s r.o., provozovatele Rádia Impuls a jeho případných důsledků pro český mediální, především rozhlasový trh. (Základní informaci – orientační údaje – v této věci jsem poskytl telefonicky paní Petrůjové, ale můžete své případné dotazy směřovat i na mne.)

S pozdravem

PhDr. Pavel Barák
tiskový mluvčí Rady
mobil 0724.20343
email barak.p@rrtv.cz

Předsedu Asociace provozovatelů soukromého vysílání Michala Zelenku kvůli setkání telefonicky kontaktoval přímo předseda rady Martin Muchka. „Vůbec tomu nerozumím, nevím, co po nás chtějí a proč. Udělali už daleko strašnější věci a nezeptali se nás,“ napsal Zelenka dalším členům asociace. Zejména ho překvapilo, že rada na setkání zve zástupce mediálních zastoupení: „Co jim k tomu má co říkat ARBO.media (tedy IP Praha)?“

Chceme znát jejich názor, tvrdí rada

Barák serveru RadioTV řekl, že jde pouze o informativní schůzku. „Svolali jsme to setkání, protože se jedná o velký zásah do rozhlasového trhu v České republice a chceme znát názory všech zainteresovaných,“ vysvětlil. Generální ředitel Rádia Impuls Jiří Hrabák se k aktivitě rady nejprve nechtěl vyjadřovat. „Rada má určitě právo si zjišťovat všechny údaje, které ji povedou ke kvalifikovanému posouzení v rámci platnosti zákona, nakolik řeší platný zákon vztah případného souhlasu k obchodním aktivitám, protože členství v mediálním zastupitelství je pouze a pouze otázkou obchodní, to je určitě otázkou právníků,“ řekl později.

Majitel společnosti Londa Ivan Baťka vyjádřil nad rozhodnutím rady mírné překvapení. „Na jedné straně chápu, že rada musí zařídit zákonné povinnosti jako je pluralita vysílání, na straně druhé ale nevím, proč k tomu potřebuje vyjádření subjektů, o kterých se dá říci, že jsou k Rádiu Impuls v konkurenčním vztahu,“ řekl serveru RadioTV. Žádost Londy o vstup zahraničního investora řeší rada již několik měsíců a opakovaně ji odložila.

Ředitelem Impulsu zůstane Hrabák

Německá společnost Eurocast se zabývá investováním do rozhlasového vysílání v celé Evropě. Jejím strategií je provést vpád na evropský trh a stoprocentně využít jeho potenciálu. Kromě kapitálu Eurocast poskytuje jednotlivým rozhlasovým stanicím know-how v oblasti managementu. Ivan Baťka, který si v Londě má ponechat menšinový podíl 34 procent, by měl mít nadále právo veta při obsazování funkce generálního ředitele Rádia Impuls.

Baťka nechce budoucí uspořádání Impulsu komentovat. „Veškerá zásadní rozhodnutí samozřejmě nebudou probíhat pouze z iniciativy strategického partnera,“ řekl pouze. Podle Hrabáka se vstup strategického partnera na vysílání stanice navenek příliš neprojeví: „V základním nasměrování vysílání v ničem, v podrobnostech doufám, že ve  zvkvaklitnění jednotlivých programových prvků.“

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .