Country radio již neuvažuje o odchodu ze středních vln

Country radio, jednička mezi pražskými regionálkami, je jedinou soukromou stanicí v ČR, kterou najdete vyjma VKV také v pásmu středních vln. V anketě mezi posluchači rádio zjišťovalo zájem o středovlnné vysílání. Její výsledek zajistil setrvání Country radia na AM.

Asi hodně Středočechů ví, že Country Radio už po dlouhá léta vysílá na kmitočtu 1062 kHz.  Country radiu se ale v nedávní minulosti podařilo získat dva VKV vykrývače – Beroun a Česká Lípa – a tím přetáhnout posluchače ze středních vln na kvalitnější pásmo VKV.

Náklady na středovlnné vysílání jsou v porovnání s VKV o mnoho vyšší, přitom by se dalo říci, že efektivita (co se týká poslechovosti) je nižší. Středovlnní posluchači Country radia jistě v minulých dnech zaregistrovali vstupy, v nichž se praví, že Country radio uvažuje o vypnutí svého dnes již jediného SV vysílače Praha / Zbraslav – 1062 kHz. Rádio své středovlnné posluchače rovněž vyzvalo, aby o sobě dali vědět, ozvali se redakci formou SMS nebo emailu a ulehčili tak rádiu rozhodování.

„Cílem ankety bylo zjistit poměr posluchačů na frekvenci 1062 kHz a v pásmu VKV. Zároveň jsme se pokusili alespoň částečně zmapovat dosah signálu AM ,“ řekl pro server RadioTV.cz ředitel stanice Radek Velechovský a dodal: „Tento užitečný průzkum již během několika dní ukázal, že je o vysílání na AM překvapivý zájem, byť je středovlnná technologie často považována za přežitou a neperspektivní. Country Radio si tak potvrdilo efektivitu a bonitu své středovlné frekvence, počítá s využíváním této technologie a děkuje svým posluchačům za spolupráci při tomto průzkumu.“

V současné době neexistuje žádný průzkum, který by podával obrázek o tom, kolik lidí je stále věrných huhňavému a pískavému zvuku středních vln. Anketa posloužila Country rádiu právě jako zdroj informace o využívání středních vln při jeho poslechu. Na výzvu se ozvaly tisíce posluchačů a Country rádio se tak přesvědčilo, že odchod ze středních vln se mu zkrátka nevyplatí. Posluchačů je tu stále dost!

Country radio má také jednu obrovskou výhodu. Posluchač na středních vlnách má dnes v podstatě jen dvě možnosti. Buď to ČRo 2 – Praha /ČRo 6 a nebo právě hudební Country radio. A velká spousta lidí zvolí druhou variantu.

A na závěr si jen shrňme fakta: Vysílač je slyšet v době od 7 do 19 hodin díky výkonu 20 kW spolehlivě po celých středních Čechách a v horší kvalitě i dále – od Plzně po Hradec Králové a od Ústí nad Labem po Jihlavu. Od 19 do 7 hodin je program šířen jen s jedním kilowattem kvůli mezinárodní koordinace tohoto kmitočtu. V minulosti si lidé mohli na středních vlnách naladit Country radio nejen v Čechách, ale i v Brně a na jižní Moravě na kmitočtu 1584 kHz. V boji o posluchače zde ale Country radio nebylo příliš úspěšné a v okamžiku, kdy se poslechovost propadla na 3 000 posluchačů, ukončilo provoz tohoto vysílače. K tomu došlo v létě roku 2003.

Do budoucna bude ale pro střední vlny velmi důležité, aby posluchači na 1062 kHz zůstali – technologie kráčí rychlými kroky vpřed a střední vlny pomalu upadají a VKV a digitální technologie představují pro AM vysílání stále většího nepřítele. Věřme a doufejme, že uspějí!

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .