Clear Channel bude prodán za 18,7 mld. dolarů

Skupina finančních investorů převezme Clear Channel – největšího provozovatele rozhlasového vysílání v USA. Jedná se o další investici private equity fondů do mediálního průmyslu. Oznámení o transakci přichází v době, kdy jsou akcie většiny společností z oblasti tradičních médií v hluboké depresi a investiční analytici doporučují akcie z tohoto sektoru spíše prodat.

Skupina investičních investorů pod vedením private equity fondů Thomas H. Lee Partners a Bain Capital Partners učiní nabídku akcionářům společnosti Clear Channel na převzetí jejich akcií . Akcie by následně měly opustit veřejné trhy. Součástí skupiny investorů bude rovněž společnost zakladatele Clear Channel Lawry Mayese a jeho rodiny. Transakce ještě podléhá souhlasu příslušných regulačních orgánů.
Clear Channel provozuje v USA 1150 rozhlasových stanic a dále pak 42 televizních stanic a 870 000 ploch pro venkovní reklamu. V oblasti rozhlasového vysílání je jedničkou v USA, v sektoru out-of-home-media je společnost Clear Channel Outdoor Holdings Inc., ve které mateřská Clear Channel drží majoritní podíl, dokonce světovou jedničkou.
Společnost rovněž minulý týden oznámila, že se v rámci restrukturalizačního programu, který je nezávislý na nabídce odkupu, pokusí odprodat 448 rozhlasových stanic, které operují na málo významných lokálních trzích. Clear Channel se rovněž zbaví své televizní divizi.

Zájem private equity fondů
Oznámení o transakci přichází v době, kdy jsou akcie většiny společností z oblasti tradičních médií v hluboké depresi a investiční analytici doporučují akcie z tohoto sektoru spíše prodat. Tato investorská nálada má své kořeny především v úbytku posluchačů a erodujících reklamních příjmech. V obou případech ve prospěch „nových (internetových) médií“, kterým dává přednost stále více uživatelů a reklamních zadavatelů.
Společnostem samotným se relativně daří, ale jejich akcie jsou v nemilosti na úkor akcií společností jako je například Google. Akcie Clear Channel se tak nyní obchodují zhruba na třetině svého maxima dosaženého v roce 2000. Co láká finanční investory na tomto byznysu?
Jsou to především stabilní ekonomické výsledky, které jsou lepší, než by odpovídalo dosažené úrovni ceny akcií. Pokles posluchačů nebyl tak dramatický jako pokles čtenářů u tištěných médií. Ta doplatila především na kanibalizaci vlastních internetových projektů – čtenáři si příliš rychle a rádi zvykli na dostupnost informací na internetu a k papírovým vydáním se již nevrátili. K tak masivnímu odlivu posluchačů od rádia však nedošlo. Lidé sice změnili způsoby trávení volného času a konzumace médií, ale rádio poslouchají stále.
Další důležité argumenty jsou skryty ve finančních výkazech. Mediální společnosti jsou obecně velmi málo zadluženy a v poměru k vlastnímu jmění generují vysoké hotovostní toky. To je ideální kombinace pro dravé finanční investory, kteří sami své investice financují prostřednictvím dluhu, který pak splácejí z velké části právě hotovostí z převzatých společností.
V posledních týdnech jsme tak svědky několika převzetí anebo pokusů o převzetí mediálních společností ze strany private equity fondů. Thomas H. Lee Partners vedli konsorcium, které v září koupilo za 12 mld. USD Univision Communications, minulý týden bylo oznámeno převzetí vydavatelství Reader’s Digest za 2,8 mld. USD konsorciem finančních investorů v čele s private equity fondem Ripplewood Holdings. Několik private equity fondů se účastní soutěže o majoritní podíl v ProSiebenSat.1.

Další aktivity Clear Channel
Vedle rozhlasového vysílání je dnes Clear Channel významným globálním hráčem ve venkovní reklamě. Clear Channel Outdoor je podle dosaženého obratu ve svém oboru světovou jedničkou. O tento podnik má velký zájem francouzská společnost JCDecaux, která by se po převzetí outdoorových aktivit Clear Channel stala sama světovou jedničkou.
Významná je rovněž produkční divize, která po celém světě organizuje koncerty popových hvězd ale i muzikálová představení na Broadwayi.

Aktivity Clear Channel v České republice
Clear Channel rozvíjí své aktivity i v České republice. Vlastní zde společnost INTERKONCERTS culture & sport group s.r.o., která u nás pořádá koncerty předních světových hvězd jako jsou Madonna, Paul McCartney, Lenny Kravitz, Black Sabbath, Green Day, Metallica apod. Na začátku roku 2005 se o Clear Channel mluvilo rovněž jako o možném zájemci o pražský Palác U Hybernů, který se v současnosti rekonstruuje a ve kterém by měla vzniknout nová muzikálová scéna.
V letech 1999-2002 vlastnil Clear Channel spolu s českou mediální skupinou Bonton podíl ve stejnojmenném Rádiu Bonton.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .