Cesta k digitánímu vysílání – žánrové stanice na internetu

Soukromé rádio RPR1. se připravuje na rozšířenou nabídku, kterou umožní digitální vysílání. Už teď proto přichází s internetovým vysíláním. Rádio zašťiťuje nabídku žánrových stanic svoji značkou, nabízí ji přímo na svém webu, ale rádia přitom budou hrát jiný styl hudby než jejich mateřská stanice. Jestli se tento nápad osvědčí, ukáže čas. S novým programem přichází i veřejnoprávní Deutschlandfunk, který nabízí v DAB dokumentární stanici D-Plus.

Německá stanice RPR1. expanduje na internet. Stanice, která šíří svůj signál terestricky, se rozhodla nabízet na internetu pět žánrových stanic. Na www.rpr1.de bude možné si kromě streamu vlastního RPR1. kliknout i na RPR1. Rock, RPR1. RnB-Soul, RPR1. Groove-Lounge, RPR1.New-Songs a RPR2. Služba začne fungovat 1.ledna 2007, píše německý server Radioszene.de.

Rozšířením nabídky na internetu se RPR1. připravuje na digitalizaci, sdělil Radioszene.de ředitel rádia Christian Mager. Ten si od zavedení nové nabídky slibuje rozšíření cílové skupiny. V rámci této novinky se pracuje na nových reklamních formátech, aby se dal generovat zisk ze širší skupiny klientů. Nové kanály můžou očekávat, že jim bude “krýt záda“ značka RPR, kterou posluchači znají a spojuj si ji s věrohodností, důvěrou a širokou nabídkou.

Nové stanice nebudou nabízet jen hudbu ale také servisní informace. Nebudou chybět zprávy, informace pro spotřebitele atd. Takže posluchači žánrového programu nepřijdou o ty nejdůležitější informace.  A klienti budou spokojení s nejrůznějšími způsoby zobrazení reklamy. Možnost přehrání jejich reklamy při spuštění přehrávače, proměnlivé bannery a to všechno na míru cílové skupině, která si daný program zvolí. Přehrávač, který se spustí přímo z internetu, nabídne řadu doplňkových informací. Dynamicky aktualizované zprávy, hlášení o dopravní situaci a radarech a také info k právě hranému titulu. Mj. se zobrazí i obal alba, ze kterého daný song je.

Pokud někdo zatouží mít právě vysílaný song doma, bude si ho moct hned za určitý poplatek legálně stáhnout. Přehrávač ukáže i záběry webkamery ve studiu. A přepnout na jiný program z nabídky RPR bude taktéž jednoduché. Při poslechu stanice RPR1.New-Songs se zobrazí ještě jedno tlačítko navíc. Pomocí Hot-or-Not-Button budou posluchači danou písničku hned hodnotit. Líbí – nelíbí?

Všechny stanice budou vysílat non stop 24 hodin denně. RPR1.Rock nabídne to nejlepší z moderního rocku. RPR1.RnB-Soul přináší mix sestavený z dance a party hudby a klasického soulu od sedmdesátých let po současnost. RPR1.Groove-Lounge je místem pro odpočinek. Zaměří se na easylistening, jazzyfunky a smoothsoul. Ty nejnovější nahrávky z vydavatelství nabídne RPR1.New-Songs. Tento program přinese to nejnovější, co vychází a to naprosto nezávisle na AC formátu své mateřské stanice RPR1. Díky tlačítku Hot-or-Not-Button bude toto rádio interaktivní. Popmusic a německé i zahraniční šlágry budou znít na kanálu RPR2.

S novým kanálem přichází i veřejnoprávní rozhlas. Deutschlandfunk a Deutschlandradio spouštějí na DAB svoji odnož, která bude dokumentární stanicí. Vysílání začalo už 4. prosince. Zatím se vysílá jen od pondělí do pátku od devíti do třinácti hodin. Stanice D-Plus přináší to nejlepší z programové nabídky veřejnoprávních televizí a rádií. Nabízí posluchačům diskuse a další pořady, které vyvolávají diskusi nebo nutí k zamyšlení. Ten, kdo nestihne premiéru v televizi, si tak může poslechnout Presseclub a Christiansen z ARD nebo Berlin-Mitte z ZDF či Im Dialog dokumentárního TV programu Phoenix. Z rozhlasových pořadů se tu opakuje Pariser Platz stanice Deutschlandradio Kultur a další.

Zbylý čas vyplňují opakování zajímavých dokumentárních pořadů stanic Deutschlandfunk a Deutschlandradio Kultur jako jsou Hintergrund Politik, Hintergrund Wirtschaft, Länderreport atd. V případě například důležité debaty v Bundestagu se může do vysílání kdykoliv zařadit přímý přenos z takovéto akce.

Podle vyjádření intendanta Deutschlandradia Enrsta Elitze je projekt zatím spuštěn pouze na jeden rok. D-Plus si klade za cíl přinést přidanou hodnotu poplatníkům koncesionářských poplatků. Kromě programového obohacení se jedná o další příspěvek k digitalizaci rozhlasového vysílání.

Díky tomu, že D-Plus přináší stejně jako Deutschlandfunk pouze mluvené slovo, není potřeba vysoká kvalita zvuku. Od pondělí do pátku mezi devátou a třináctou hodinou je proto kanál pro Deutschlandfunk rozpůlen na dva o nižší kvalitě. Na displeji přijímače se D-Plus hlásí jako D-Plus, Deutschlandfunk jako DFL.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .