Český rozhlas 6 má za sebou týden večerního rádia

radiotv22Od neděle 1. února 2004 v 18 hodin začala vysílat podle nového schématu analyticko – publicistická stanice Český rozhlas 6. Se změnou vysílacího času se změnily i frekvence středních vln. Ty dosavadní totiž Český rozhlas poslední lednový den opustil. Šestka se tak začala „dělit“ o jedinou zbývající středovlnnou síť s okruhem ČRo 2 – Praha, který na ní vysílá od 4 hodin do 18 hodin. Dále již šíří svůj program jen na ne příliš kvalitní a nedobudované síti VKV.

ČRo 6 tedy vysílá denně od 18 do 24 hodin na SV 639 kHz (Praha – Liblice, Ostrava – Svinov), 954 kHz (Brno – Dobrochov, Karlovy Vary, České Budějovice) a 1332 kHz (Moravské Budějovice – Domamil). A jaký byl první týden večerního vysílání?

Každý den začíná stejně. Po zprávách (každou hodinu) v 18.10 se vysílají Názory&argumenty a o hodinu později přehled světových médií (Svět viděný internetem). Po 22. hodině se vysílá Studio STOP. Celkově lze konstatovat, že se podařilo naplnit vším, co Šestka vysílala v předchozím programovém schématu. Zůstává tedy například pořad Dobrý hospodář připravovaný ve spolupráci s Hospodářskými novinami, nebo Kaleidoskop uváděný kontroverzním kritikem Janem Rejžkem. Zmizelo – bohužel – cizojazyčné vysílání (podle informací ředitele ČRo 7 – Radio Praha Miroslava Krupičky se anglické vysílání vrátí na ČRo Region a Regina od března v čase 19.08 – 19.30 a to od pondělí do čtvrtka), dále zmizel ranní infoservis a pochopitelně i všechny reprízy. Vysílání je zakončeno Politickou analýzou dne – 23.10 (dva komentáře k nejdůležitějším událostem dne) a Slovem na další den – 23.50. Úplný závěr vysílání tvoří přesně o půlnoci státní hymna. Celý program ČRo 6 je k dispozici na www.rozhlas.cz/cro6.

I přes výrazné zkrácení vysílacího času ČRo 6 se v novém schématu objevily i nové pořady. Více se věnuje pozornost médiím a tak kromě pořadů Lidé od novin (pondělí v 19.30) a Média v postmoderně (pátek ve 20.10) se vysílá i pořad Lidé z rádia (čtvrtek v 19.30), který se věnuje speciálně médiu, které má zdánlivě poněkud menší význam, než televize – alespoň v Česku. Přibyly i nové pořady o kultuře, reklamě, zdravotnictví a historii. V neděli od 21.10 se vysílá padesátiminutový dokument, který bude mapovat za pomocí archivních materiálů (oficiálních i neoficiálních) události v Československu i v dalších bývalých socialistických zemích v roce 1989. První díl byl věnován tzv. Palachově týdnu v lednu 1989 a další díly se budou postupně věnovat všem důležitým událostem onoho historického roku, na které se poslední dobou nějak zapomíná.

Když vysvětloval šéfredaktor ČRo 6 Ivan Štern důvody razantní změny na této stanici, uvedl dva: Ekonomické – drahý provoz i tak nekvalitní sítě SV. Druhý spočívá ve specifičnosti stanice a jejich posluchačů. Ano, není nás mnoho, kteří zapínáme Šestku a když ji už zapneme, je třeba se na poslech soustředit a takovou dobou je právě večer. K technické stránce vysílání je třeba říci, že ve večerních hodinách je příjem na SV obecně horší, protože se tyto vlny šíří jinak, než za dne. Nevím, zda signál z Liblic (639 kHz) dojde i do Liberce, Ústí nad Labem a vůbec do oblasti severních Čech. Tam bylo ukončeno vysílání ČRo 2 na SV již koncem roku 2002, zatímco do 31. ledna 2004 tam vysílal ČRo 6 na vlně 1287 kHz.

V minulých dnech jsem na nejrůznějších místech (i na RadioTV) četl polemiky o tom, zda Šestka ano, či ne. Po prvním týdnu poslechu „večerní Šestky“ se domnívám, že ano. Může hned následovat otázka: A pro koho vysílá? Není nás moc, ale tato stanice je specifická, srovnal bych ji s ČRo 3 – Vltavou (i když ta má o něco více příznivců). Je to součást veřejnoprávního rozhlasu a ten má vysílat i pro menšinového posluchače. Ten, kdo poslouchá ČRo 6, je menšinovým posluchačem, dovolím si tvrdit, že těch, kteří dávají přednost večernímu rádiu před televizí, je menšina. Ale o to jsou tito lidé náročnějšími posluchači, protože nepoužívají rádio jen jako kulisu.

Český rozhlas tu je pro všechny, ty, kteří chtějí vědět, co je nového (ČRo 1), co se chtějí bavit (ČRo 2), mají zájem o kulturu (ČRo 3), o dění v regionech (ČRo 5) a zajímají se o mluvené slovo a publicistiku (ČRo 6). Ano, chybí tu ČRo 4, ale o tom se vedla diskuse i na tomto webu a tento problém vyřeší asi až digitalizace rozhlasového vyslání. Takovouto škálu programů není schopno žádné privátní rádio zvládnout. Může být typické odpočinkové (muzika, co nejméně mluveného slova) – takových je u nás většina, nebo se může specializovat – Classic FM, Country Radio, Proglas. Ale aby jedno soukromé rádio mohlo pokrýt vše, na to nemá peníze, ani prostor. Je tu Impuls – pouze zpravodajství, je tu Frekvence 1 – zábava, nepatrně politické publicistiky – to alespoň ta celoplošná soukromá rádia. Obě si vedou dobře, ale dělají jen něco. Nemají dva programy, možná, že by to uměli také, ale nemusejí. Český rozhlas musí – ze zákona – vysílat pro všechny. Tím, že vysílá i Český rozhlas 6 – byť pro pár stovek, možná jen desítek tisíc posluchačů, naplňuje tuto úlohu.

Za tuto službu si rád zaplatím svých 37 korun měsíčně.

Autor článku:

Komentáře (12)

  1. B...

    a kdyby byla nějaká soutěž televizní grafiky, tak bychom ji tam rádi přihlásili. nechci rejpat, ale soutěž pro televizní grafiky existuje; a to by p. Balvím vzhledem k tomu jaký je údajně profesionál měl vědět. Nu což…

  2. K....

    Může mi pan Balvín prozradit, co vlastně v „Óčku“ dělá?!

    Krom jeho velmi častých vystoupení na internetu, kde se snaží prezentovat Óčko jako perfektní TV, kterou si nikdo nemůže nechat ujít (což je určitě chvályhodné) si nedovedu představit k čemu tam v tét TV může být.
    Děkuji za odpověď

  3. Recenzent

    Je vidět, že geniální generální ředitelé jsou schopni řídit kde co, jednou veřejnoprávní, jindy hudební TV, vždy jistě dobře. Teď už jen číhám, kde se objeví Ironman. Ale to není Balvínova záležitost, někdo ho tam musel vzít ( dosadit ). Taky se divím, co tam asi může dělat.

  4. MIREK

    Vážení pisatelé a přispěvovatelé do této diskuze: asi nemáte ani potuchy, co je vedoucí manažerská funkce ( ředitel )!! Pan Balvím přece nemusí být pokérovaný od hlavy k patě, hulit jak fabrika, nosit dredy a mikiny o 100 čísel větší, aby mohl řídit moderní televizi pro mladé diváky. On totiž ředitel řídí své delegované odborníky! Nesestavuje program, nerozhoduje o každém klipu, který se bude vysílat. Klidně může milovat dechovku a sbírat starožitný porcelán. Ale v práci PRACUJE! A je pravdou, že po jeho příchodu do Očka se úroveň této stanice mnohokrát zlepšila a zprofesionalizova! Gratuluji Vám, pane řediteli.

  5. Petr

    Když náhodou, při přepínání 35ti programů, narazím na to tzv. óčko, jedu dál. To skutečně nemusím. Jednou jsem se tam na chvíli zdržel, ale když jsem uslyšel úroveň těch rádoby světových spíkrů, kecy, nekulturnost mluvy, drmolení, zhnusen jsem přepnul.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .