Česko-polské Radio Euro plus bojuje o licenci

radiotv22O licenci Radiohradu se kromě stávajícího provozovatele uchází dalších šest zájemců. Jedním z konkurenčních projektů je Radio Euro plus, u nás dosud nevídaná myšlenka dvojjazyčného rádia s pokrytím na obou stranách česko-polské hranice. O licenci Radiohradu se kromě stávajícího provozovatele uchází dalších šest zájemců. Kromě žádostí o územní rozšíření, které podali provozovatelé ostravského Času, opavského Hellaxu, valašskomeziříčského Apolla a křesťanského Proglasu, bude Rada posuzovat také žádosti dvou neznámých společností – Azrael, s.r.o. a Studio CMYK Ostrava.

První z nich připravila takřka megalomanský projekt nazvaný Euroradio s využitím kmitočtových sítí Evropy 2, Radia Egrensis, Radia Rubi a Radiohradu. Ve světle pravidla „Posilování silných“ je jen velmi málo pravděpodobné, že by Rada obětovala čtyři fungující rádia kvůli projektu společnosti, která je na české rozhlasové scéně outsiderem.

Za tajemným názvem Studio CMYK Ostrava se skrývá projekt Radia Euro plus – rozhlasové stanice bez hranic. Jeho autorem je dlouholetý ředitel hudby Radia Hellax Jiří Janda. „Projekt Radia Euro plus je založen na koncepci rozhlasového vysílání pro širší slezský region, než s jakým se obvykle doposud počítalo. Projekt, který je podle dostupných zdrojů prvním svého druhu na poli soukromého rozhlasového vysílání ve střední Evropě, se zaměřuje nejen na posluchače na území ČR. Jelikož počítá již nyní s budoucím rozšířením Evopské unie i o Polsko, koncipovali jsme projekt s ohledem na budoucí neexistenci hranic uvnitř EU. Pomocí dvojjazyčně zveřejňovaných informací a zejména složením hudebního profilu si dáváme za úkol co nejvíce zasáhnout obě strany hranice, polskou i českou,“ uvádí svůj projekt Janda.

Cílová skupina

Projekt Radia Euro plus není zaměřen na úzkou věkovou skupinu, jde o „stanici rodinného typu pro oba národy“. Podle průzkumu, který je součástí představovaného projektu, rozumí 95% Čechů v této oblasti polštině a 93% Poláků češtině, což dává tomuto u nás neobvyklému projektu šanci na úspěch. Signál obou stávajících vysílačů (89.5 a 97.4 MHz) má značné přesahy za česko-polskou hranici a podle Jiřího Jandy by se Radio Euro plus v případě úspěchu v našich licenčních řízeních pokusilo získat kmitočty i v Polsku, kde proběhnou v letošním roce licenční řízení v nedalekých městech jako Rybnik, Bielsko-Biala nebo Cieszyn.

Program

Radio Euro plus chce oslovovat posluchače na obou stranách česko-polské hranice, takže tomu odpovídá plánovaný program. Regionálně zaměřené zpravodajství by bylo v obou jazycích, ve třičtvrtě polsky a v celou česky, dvojjazyčnš by se vysílaly také další pořady – Regionální tisk, Dopravní servis, Tip na snídani, Vtipy dne, Předpověď počasí, Kultura v regionu a další. Ranní blok by měl začínat poněkud neobvykle už ve čtyři hodiny, ale vzhledem k začátku pracovní doby velkých podniků v šest hodin to není nelogické.

Taktéž muzika by měla mít výrazně česko-polský charakter. Projekt předpokládá 40 procent české (a slovenské) produkce, 40 procent polské a 20 procent evropské a angloamerické hudby. Na večery jsou plánovány dvouhodinové speciální žánrové bloky (rock, taneční muzika, hitparády) nebo sobotní Hitmix s klubovou muzikou.

Do Evropské unie bychom mohli vstoupit už v roce 2004, takže podobný projekt v žádném případě nelze předem odepsat. Mnohé napoví čtvrtek 26. dubna, kdy budou své projekty v sídle Rady pro rozhlasové a televizní vysílání oficiálně představovat majitel Radiohradu Milan Rašík (14:00) a autor projektu Radia Euro plus Jiří Janda (14:20).

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .