Causa ČRo4 Radio Wave ve vysílání ČT24

Spor mezi Radou ČRo a vedením ČRo o vysílání Radia Wave z Cukráku neunikl pozornosti České televize. Causa ČRo4 Radio Wave se stane ústředním tématem pořadu Média a svět, který vysílá kanál ČT24 v neděli odpoledne.

Causa Radia Wave, o které jsme psali zde, se dostane do vysílání České televize. Postup Rady ČRo a jeho dopady jsou hlavním tématem aktuálního vydání pořadu Média a svět. Média a svět je týdeník, který se zabývá problematikou médií a reklamy. Každé vydání se věnuje vybranému tématu, které je podrobně představeno v úvodní reportáži, v rámci které se k němu vyjadřují experti z dané oblasti. Následně jej v diskusi probírají hosté ve studiu.

Rada ČRo nechce vysílání ČRo4 z Cukráku
Rada Českého rozhlasu přijala na svém zasedání konaném 28.2. usnesení, ve kterém generálnímu řediteli ČRo doporučuje návrat vysílání ČRo Region Střední Čechy na kmitočet, na kterém v současnosti vysílá ČRo4 Radio Wave. Důvodem pro uvedené usnesení je dlouhodobý spor mezi vedením ČRo a RRTV o využití kmitočtu 100,7 FM pro Radio Wave. Rada ČRo se domnívá, že vysíláním Radia Wave na kmitočtech, které dříve sloužily ČRo Region Střední Čechy, není naplňován Zákon o Českém rozhlase.

Vedení ČRo na toto usnesení reagovalo prohlášením, ve kterém konstatuje, že neporušilo a neporušuje své povinnosti při plnění veřejné služby. Radio Wave z Cukráku na frekvenci 100,7 FM stále vysílá.

Jedná se o dosud největší konflikt mezi vedením ČRo a Radou ČRo, resp. její větší částí. V krajním případě hrozí, že Rada ČRo odvolá generálního ředitele ČRo. Rada ČRo není v případu Radia Wave jednotná. Pro zmíněné usnesení hlasovalo pět z osmi členů Rady (Rada má o jednoho člena méně, než předepisuje Zákon o Českém rozhlase).

Zmíněné usnesení do programu zasedání Rady ČRo navrhly a zformulovaly členky Rady ČRo Dana Jaklová a Maria Ptáčková. Nejvýraznějším zastáncem Radia Wave mezi radními, a to nejen co se týče pozemního vysílání z Cukráku, je Štěpán Kotrba. Ten k tomuto tématu publikoval několik článků. Nejvýznamnějšími jsou Rada proti rádiu a Nezpůsobilé k výkonu funkce – i ze zákona. Je potřeba zmínit, že názory prezentované v uvedených textech vyjadřují osobní pohled Štěpána Kotrby. Obsahují nicméně i celou řadu odkazů na primární dokumenty, jejichž studium umožní čtenáři utvořit si vlastní názor.

Jak naladit program ČT24
Pořad Média a svět, který se bude zabývat problematikou Radia Wave, lze zhlédnout v neděli 18. března v 16:30 na programu ČT24. Kanál ČT24 je dostupný prostřednictvím pozemního digitálního vysílání DVB-T, v rozvodech operátorů kabelové televize a na satelitu. Vysílání ČT24 lze sledovat po celé ČR i na mobilech a samozřejmě na domovské stránce kanálu ČT24 živě či ze záznamu.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .