ByteFM chce oživit nabídku německých rádií

11. ledna začala vysílat nová stanice, která chce trochu zahýbat stojatými vodami. Už se chce dodat stojatými vodami éteru, to by ale nebylo přesné. I když je rádio ByteFM registrované u mediální rady, tak on air není. Jen on line. Díky tomu ho ale můžou ladit i posluchači mimo domovské město, kterým je Hamburg.

„Rádio v Německu, to je směska z kvót nápadů, hloupostí a blábolů,“ stěžoval si před třemi lety reportér časopisu Zeit Ulrich Stock. Názor to není ojedinělý. Jak píše server Radiowoche.de, hudební pořady pro znalce se vysílají pozdě v noci. Přes den je v nabídce jen úzká rotace a jednolitá břečka. Chuť si může posluchač spravit na internetu, kde vysílá řada amatérských alternativních stanic. 11 ledna v poledne začalo v Německu vysílat profesionální rádio, které chce přinášet alternativu. Na tvorbě programu se podílí profesionální novináři. Vysílá se 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Pro poslech je nutné si ze stránek rádia www.byte.fm stáhnout speciální přehrávač.

Myšlenka je vcelku jednoduchá. Když si tolik posluchačů stěžuje na rádia a zájemci o hudbu se k informacím musí dlouze proklikávat na internetu, musí se objevit na internetu stanice, kterou dělají lidé, kteří se v muzice vyznají. Díky tomu můžou nabídnout zákulisní informace o scénách, skupinách, klubech, vývoji a souvislostech, rozhovory. A také můžou hrát všechno, co je v moderní populární hudbě důležité. Staré desky, nové desky.

Iniciátorem tohoto projektu je čtyřicetiletý Ruben Jonas Schnell. Hudební novinář, moderátor pořadu Noční klub na NDR Info a člen poroty Německé ceny hudebních kritiků. Ani ostatní členové týmu nejsou žádní začátečníci. Na webu je seznam celkem 39 lidí. Většina z nich jsou moderátoři z televize a rádií, najdeme tady i producenty, kytaristy, bubeníky, novináře. Např. Christoph Twickel (narozen 1966) píše do řady novin a časopisů, vydal knižně životopis Huga Cháveze a encyklopedii popové kultury v Hamburgu. Má za sebou i práci kurátora koncertní řady El Barrio – Latin New York pro Dům světové kultury v Berlíně. Gudrun Gut působí od osmdesátých let na berlínské hudební scéně. Vydala řadu alb a má za sebou i celosvětová turné. Od roku 1997 vede gramofonovou firmu Monika Enterprise. Mista Matias je další zajímavá osobnost. Od osmdesátých let v hudebních redakci Radia KORAH (KOmunální RAdio  Hamburg). Dlouholetý sběratel desek si libuje v hudbě, která přesahuje žánry.

Neméně zajímavá je i skladba pořadů. Denně od čtyř do pěti odpoledne běží ByteFM TourKalender. Tady se ke slovu dostávají skupiny a umělci, kteří jsou právě na turné a večer je čeká vystoupení. V pořadu zazní i ochutnávka toho, co večer předvedou na živo. Gonzos Garten je magazín, kde se moc nemluví ale hodně hraje. A to zajímavá, neznámá či pozoruhodná hudba. Vždy v neděli od šesti do osmi večer. Huba, která se dá legálně stáhnout z internetu včetně obalu na CD, je ke slyšení v pondělním vysílání (20-21 hod.) Srdce místo komerce. Odkazy na stránky, kde jsou skladby legálně ke stažení jsou i na speciálním blogu tohoto pořadu. Neznámý umělci mají šanci se představit v bloku MixTape. Denně od pěti do šesti večer. Hudbu tady nevybírá moderátor jako u ostatních relací, ale redaktoři novin a časopisů, lidi z klubů, hospod, posluchači a samotní hudebníci.

ByteFM chce hrát hudbu a informovat o hudbě, o těch co ji dělají, o malých klubech, velkých sálech v Německu a všude. Týdně je jedna hodina rezervovaná skupinám, které nemají smlouvu s žádným vydavatelstvím. A své místo tu mají i záznamy koncertů.

ByteFM vysílá pro celé Německo. Sídelním městem je Hamburg. Jako hudební tématická stanice je povolena mediální radou pro Hamburg a Šlesvicko-Holštýnsko. Provozovatelem je řádně registrovaná společnost s ručením omezeným ByteFM.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .