Afghánky z Mazár Šarífu mají vlastní rozhlas

radiotv22Regionální stanici, pojmenovanou po afghánské princezně a básnířce 9. století Rabiah Balkhi, řídí mladá afghánská novinářka Najiyah Hanifi, která na tvorbě vysílacích programů spolupracuje s řadou dalších místních …Institut pro média, politiku a občanskou společnost se sídlem ve Vancouveru realizoval během uplynulého roku rozsáhlý mediální projekt na pomoc afghánským ženám. IMPACS získal finanční podporu z tzv. konsolidačního fondu Kanadské agentury pro mezinárodní rozvoj, díky níž financoval vznik rozhlasové stanice pro ženy v afghánském městě Mazár Šaríf.

Regionální stanici, pojmenovanou po afghánské princezně a básnířce 9. století Rabiah Balkhi, řídí mladá afghánská novinářka Najiyah Hanifi, která na tvorbě vysílacích programů spolupracuje s řadou dalších místních žen. Pořady se věnují hlavně ženské otázce, zdravotnictví, etice a také hudbě a zábavě.

Veřejnoprávní rozhlas, založený v Afghánistánu roku 1963, sloužil v době vlády Talibanu k propagaci režimu a ženy neměly právo v médiích pracovat. Kanadský institut IMPACS tak významně přispěl k rozvoji svobodných a nezávislých médií v Afghánistánu, což představuje jeden z důležitých kroků na cestě k pevné občanské společnosti a ke konsolidaci míru. Avšak funkční podmínky nezávislého rádia zůstávají v současné afghánské společnosti obtížné.

Založení rádia Rabiah Balkhi provázely z počátku protesty některých občanů žijících ve stejné budově, časem se situace mírně zlepšila. Novinářky rádia však shodně potvrzují, že u nich funguje určitá forma autocenzury. „Vyhýbáme se náboženským otázkám a kontroverzním politickým tématům,“ říká ředitelka Najiyah Hanifi. IMPACS hodlá zřídit podobná rádia i v dalších afghánských městech. V únoru by měla začít fungovat rozhlasová stanice pro ženy v provincii Kunduz.

Převzato z kanadského velvyslanectví v České republice Kanadská mozaika 1/04

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .