RadioProjekt III. – IV.Q 2008: Týdenní poslechovost v krajích

GRAFY A TABULKY UVNITŘ – Jak jsme slibovali, tento týden pro Vás máme poslední díl seriálu o aktuálním výstupu poslechovosti. V závěrečném díle Vám nabízíme pohled do jednotlivých krajů, ke každému kraji jsme zpracovali graf s přehledem poslechovosti 15 nejposlouchanějších stanic a tato data jsme porovnali s průzkumem minulým (tedy za období II. – III. Q 2008). Výsledky průzkumu poslechovosti RadioProjekt III. – IV.Q 2008 pro RS SKMO zpracovaly agentury STEM/MARK a Median.

Úvodem je třeba zmínit několik maličkostí týkající se článku. Rádia, která se umístila na horším než 15.místě, jsou vypsána samostatně v textu. Často píšete, že Vás zajímají data stanic, jež se v RadioProjektu neobjevila (viz článek níže). Přesto, že přesná data, nabídneme Vám alespoň přibližné výsledky v kategorii „ostatní“ stanice. V článku se také dozvíte, proč docházelo k výrazným posunům poslechovosti Rádia Blaník, i na tuto odpověď naleznete v článku odpověď. Na závěr upozorňujeme, že všechna zde uvedená čísla jsou týdenními zásahy, zobrazují tedy poslechovost v posledních sedmi dnech (weekly reach) v tisících podle vyšších územně správních celků.


SOUVISEJÍCÍ INFORMACE


Pomineme-li první místa, velmi slušně si vedlo Radio 1 (38 / +3), Expresradio (37 / +9), Hey! (Praha) (37 / 0) a Oldies Rádio (36 / -2). Suverénně přesáhla hranici 30 tisíc posluchačů. Za tou se velmi těsně drží Classic FM (27 / +5), těsně za ním Programová síť BBC (25 / +1) a Rádio Spin (25 / -9). Opodál se vytrvale drží ČRo 6 (14 / -4), okrajových výsledků dosahují Hitrádio Vysočina (8 / +1), Rádio Relax (7 / +1) či Kiss Jižní Čechy (6 / +1). Na konci tabulky se nachází stanice Českého rozhlasu, konkrétně Rádio Česko (5 / 0), Rádio Wave (5 / -5) a Sever (5 / +1). Tabulku uzavírá Fajn North Music (5 / +1).


Na 16.pozici kraluje Rádio O.K. (32 / +9), ačkoli dosáhlo stejného výsledku jako ČRo Region do tabulku jsme ho neuvedli, protože posílilo méně. Následují Kiss Jižní Čechy (31 / +6) a Kiss 98 FM (25 / 0). Následují Hitrádio FM Plus (20 / +2), ČRo 3 – Vltava (18 / +3), ČRo Plzeň (15 / +1), Radio 1 (15 / -3) a silně oslabené Rádio Spin (13 / -6). Hranici 10 tisíc přesáhla rádia ČRo České Budějovice (12 / +2), Hey! Praha (12 / -5), Hitrádio Magic (11 / 0), RockZone 105,9FM (11 / -2) a ČRo Rádio Wave (10 / -1). To si překvapivě drží téměř shodné výsledky a to navzdory vypnutí analogového vysílání.


Na konci tabulky se drží ČRo 3 – Vltava (8 / +2) a ČRo Plzeň (8 / +4). Vraťme se k rádiu Blaník. Zajímalo Vás, proč se tak výrazně měnila data. Právě v Jihočeském kraji byly výsledky různé. Připomeňme, že Rádio Blaník ztratil 24 tisíc (72) a Rádio Blaník Jižní Čechy (37) naopak o 15 tisíc svoji poslechovost zvýšil.

Důvody nám vysvětlil Pavel Stejskal, ředitel obchodního marketingu: „Posuny v poslechovosti u rádia Blaník a jeho regionálních mutací, které v Radio Projektu figurují samostatně, jsou způsobeny metodikou logického čištění dat poslechovosti. Pokud respondent neuvede celý název regionálního Blaníku, ale pouze identifikaci „rádio Blaník“, jsou k regionálním Blaníkům logicky kódováni také posluchači, kteří uvádějí poslech v lokalitě, kde není možné slyšet „Blaník“ (nemá v tomto okrese technické pokrytí). Kritériem rekódování posluchačů je okres, ve kterém respondenti rádio Blaník, resp. Blaník „Region“ poslouchali. Metoda logického čištění dat je standardní způsob zpracování výsledků výběrových šetření i marketingových výzkumů. Radio Projekt, resp. dříve Media Projekt metodu „logického čištění dat“ používá od začátku realizace. Problematika byla dostatečně diskutována s realizátory a všemi členy Rozhlasové sekce a tento způsob je výsledkem všestranné dohody.“


I zde docházelo k „přelévání“ poslechovosti Rádia Blaník. Poslední 16.místo obsazuje v kraji Český rozhlas – České Budějovice (7 / -1).
V grafu jsou uvedena všechna rádia.


V tomto kraji nejvíce posilují Evropa 2 a Frekvence 1, nezahálí ani Fajn Rádio Agara. Na 16.místě se drží Rádio Beat (13 / +3). Ztrácí však ČRo Plzeň (7 / -5), Rádio Bonton (7 / -2) a Hitrádio FM Plus (6 / -1) a Rádio Contac Liberec (6 / -1). Posilovalo Rádio City (6 / +2).


V tomto regionu se dramatické změny neudály, nejvíce posílila Evropa 2 (103 / 5). Na konci tabulky se děly jen minimální změny, Rádio Bonton (8) klesá o tisíc, naopak o tisíc posluchačů posiluje ČRo Hradec Králové (6). Tabulku uzavírá Hitrádio Magic (4 / -4).


Tabulku uzavírá Rádio Jizera (7 / 0), Country Rádio (6 / -5) a zaznamenalo tak jeden z největších poklesů v kraji. Beze změny jsou ČRo Olomouc (5) a Rádio Prohlas (4 / 0), posilovalo Rádio Contact Liberec (4 / +1).

V kraji zaznamenala největší nárůst kategorie „jiné české stanice“. Na svém kontě mají 127 tisíc posluchačů, při minulém výstupu to bylo jen 7 tisíc. Toto číslo má z větší části obsazeno Rádio Černá Hora. Přesný počet ovšem nelze zjistit, rozhodně se ale pohybuje okolo 100 tisíc. Při minulém výstupu mělo Rádio Černá hora ve všech regionech dohromady 262 tisíc.


Rádio Proglas (8 / +3), Rádio Blaník (6 / +1), Rádio Haná (5 / +1) i Country Rádio (4 / +2) posilovala, oslabilo Fajn Rádio (4 / -2) a dostává se na dno tabulky. „Jiné české stanice“ posilují o 84 tisíc na 90.


Kiss Jižní Čechy (11) stagnují, našlápnuto naopak mají rádia ČRo 3 – Vltava (7 / 3) a Hey! Profil (7 / +4), stejný výsledek má i Hitrádio Faktor (7 / -1).


Hranici 10 tisíc obsazují Hitrádio Vysočina (11 / +3), Rádio Čas (11 / +3) a Rádio Haná (10 / -7) to však klesalo. ČRo 6 pak stagnuje (8 / 0) a dělí se o poslední příčku s Programovou sítí BBC (8 / +2).

I na jihu Moravy se daří „jiným českým stanicím“. Ta dokonce souhrnně obsadila první místo s 275 tisíci (nárůst o 244 tisíc). Zde svou domácí půdu mají zejména Rádio Krokodýl (při minulém výzkumu získal 162 tisíc) a Rádio Jih (minule 92 tisíc).


ČRo 3 Vltava (13 / +4) obsazuje poslední místo. „Jiné české stanice“ pak posilují o 29 tisíc na současných 45 tisíc.


V grafu jsou uvedena všechna rádia.


Naše putování završíme i tentokrát ve Zlíně a okolí. Na konci tabulky se drží Rádio Rubi (6 / -3), ČRo 6 (5 / +2) a Rádio Helax (5 / -2).

„Jiné české stanice“ pak posilují o 135 tisíc na 151. Ve Zlíně připomeňme dominují rádia Zlín (minule 110 tisíc) a RockMax (minule 74).


Výsledky poslechovosti pro RS SKMO zpracovaly agentury STEM/MARK a Median.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .