Na Slovensku jsou nové čísla poslechovosti, české budou zítra

Slovenský rozhlasový trh se dnes dozvědel aktuální čísla průzkumu poslechovosti. Čeští vysílatelé si na svoje výsledky musí ještě jeden den počkat. Slovenský průzkum ale ukázal, že raketový nárust hudební stanice Jemné melódie se po dvou letech zastavil, a pomalu klesá. Nedaří se ani alternativnímu okruhu Rádio_FM, který byl před měsícem mírně přeformátován. Podle průzkumu ho poslouchá 65 tisíc lidí, což je nejmenší číslo v historii.

TIP: Nové čísla poslechovosti českých rádií již zítra na RadioTV!

Lídrem v poslechovosti slovenských rozhlasových stanic je dlouhodobě soukromé Rádio Expres, které denně přiláká 1 milion posluchačů. Druhou příčku obsadil veřejnoprávní Slovenský rozhlas 1 – Rádio Slovensko se ziskem 18,5%, co vyjadřuje 825 tisíc lidí. Fun rádio se po předchozím nárustu ustálilo na hodnotě 601 tisíc posluchačů, což je formální pokles o 20 tisíc. Rádio Okey, které má společné vlastníky s Evropou 2 nebo Frekvencí 1, zůstalo stabilní, má hodnotu 296 tisíc poslucháčov, což ale zatím nelze označit za úspěch.

Kromě standardních pohybů je ale nejzajímavější fakt, že hudební Rádio Jemné Melódie po dvou letech působení ztrácí posluchače. Po přeformátování skupiny regionálních stanic pod novou značku došlo k značnému nárustu posluchačů této stanice, teď ale nastoupil klesající trend, jak ukazuje již třetí půlroční výstup poslechovosti za sebou. Jemné melódie mají 8 procent posluchačů, přesněji 358 tisíc.

Rádio_FM zřejmě čeká rozsáhlejší úprava formátu

Krušnými časy přechází veřejnoprávní alternativní Rádio_FM, které kleslo na své nové historické dno. S celoplošným pokrytím oslovuje 65 tisíc posluchačů denné. Původní mainstreamové Rock FM dosahovalo přibližně pětinásobek této hodnoty. Programový ředitel Slovenského rozhlasu Ľuboš Machaj v rozhovoru pro server Mediálne.sk ještě před zveřejněním nových výsledků poslechovosti připustil, že alternativní okruh čeká úprava formátu. „Pravda je, že hudba byla v FM limitujícím prvkem. Změní se, ale nemyslím, že by jsme mali překročit citlivou hranici, kterou vnímají posluchači. V podstatě již měsíc běží upravený formát, změny se dělaly především v čase mezi devátou a patnáctou, kde není mluvené slovo,“ řekl Machaj pro Mediálne.sk (celý rozhovor zde).

Slyšitelným výsledkem nynějších úprav je zvýšení některých rotací. Alternativa jako pojem je ale hodně subjektivní, a tak míru alternativnosti okruhu SRo 4 – Rádio_FM nejlépe posoudíte, když si ho poslechnete. Link hledejte na www.radiofm.sk.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: