Za podvod v rádiové soutěži v Británii pokuta přes 30 milionů korun

Ne každá soutěž, kterou slyšíme v éteru, je zcela poctivá. V Německu proto vznikla iniciativa Fair Radio, která se snaží na nekalé praktiky upozorňovat. O té jsme už psali. I v českých rádiích se občas setkáme s různými formami manipulace. A manipulují i gentlemani v Británii. Teď proto skupina GCap musí zaplatit pokutu 1,1 milionu britských liber. Mírně totiž napomáhala náhodě při tajemném zvuku.

Skupina GCap, která ve Velké Británii provozuje kromě jiných stanice jako Capital 95,8 nebo Classic FM, dostala za podvody při soutěžích rekordní pokutu 1,1 milionu britských liber (přes 32,5 mil. korun). Společnost měla podvádět při soutěži tajemný zvuk. Trest je souhrnný za přibližně třicítku lokálních stanic, které patří k sítí GCap One Network. Rádia schválně nepouštěla do vysílání ty, kteří úspěšně uhodli, co se za tajemným zvukem skrývá. Cílem bylo oddálit dobu, kdy se vyhrají připravené ceny, píše Radioszene.de.

Britský mediální úřad Ofcom zjistil, že se v několika případech schválně dostávali do rádia neúspěšní řešitelé. Soutěžící, ačkoliv za účast v soutěži zaplatili zvýšeným poplatkem za telefonní hovor, neměli šanci na výhru. Společnost GCap se brání, že žádná pravidla neporušila a že se naopak zasazuje o jistou budoucnost branže a proto klade důraz na důvěru posluchačů i regulačních úřadů. Zároveň sdělila, že ještě zpřísní kontrolní mechanismy.

Kromě toho že firma musí zaplatit rekordní pokutu, musí třicítka postižených rádií ještě dvakrát ve svém vysílání zveřejnit výsledky šetření regulátora Ofcom, tedy udat se, že podváděla. Ofcom už před časem potrestal za podvody při soutěžích televizní stanici ITV pokutou 5,675 milionů liber (cca 168 mil. korun).

GCap byla nedávno převzata společností Global Radio. Šéfem je bývalý ředitel ITV Charles Allen. Společnost je díky klesajícím cenám spotů, silné konkurenci na londýnském trhu a síle BBC pod tlakem. Pokuta ve výši 1,1 milionu liber značně sníží příjmy, které se pohybují okolo 5,6 milionů liber před zdaněním (necelých 170 milionů korun).

Případům nekalých praktik se budeme brzy věnovat nadále.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .