V Ostravě vysílá nové rádio, je ale pirátské

radiotv22Jeví se to jako dobrý vtip, ale stává se to. Nyní volba padla na Ostravu. Má své pirátské rádio. Nevysílá do zdi, ale hezky na frekvenci 90.5 MHz v centru Moravskoslezské metropole. Je pouze otázkou času, kdy se o kauzu začne zajímat RRTV a ČTU.

„Nové“ pirátské rádio se jmenuje Top Radio. Nemá licenci od regulačního orgánu, kterým v Česku je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Nemá povolení k umístění vysílače o určitém výkonu a předem stanovenou vysílací frekvenci od Českého telekomunikačního úřadu. Přesto vysílá. „Je to taková všehochuť. Hrajeme písničky ze šedesátých let až po současná léta,“ řekl Moravskoslezskému deníku oslovený manažer Top Radia Petr Štverka. O to je to pikantnější, protože většinou provozovatelé pirátských stanic chtějí být anonymní a dělají vše proto, aby se ani nezjistilo, odkud vysílají. V tomto případě se k vysílání hlásí konkrétní osoba.

Za provozováním pirátského rádia ale údajně stojí student – radioamatér. Ten je anonymní a jeho totožnost není známa.

Na internetové adrese www.topradio.cz lze shlédnout pouze jednu jednoduchou stránku v oranžových barvách. Uvidíme zde velké logo a anketu s formulářem s textem: Vážení návštěvníci, dejte hlas svému nejoblíbenějšímu rádiu v České republice a vyhrajte zajímavé dárky. Svůj hlas dávejte jen českým rádiovým stanicím. V databázi správce domény nejvyšší úrovně .cz lze zjistit, že plátcem domény topradio.cz je společnost Namo spol s r.o. V internetovém seznamu Justice lze pod uvedeným názvem najít pouze jednu firmu. Zajímavé je, že je z Teplic a je zapsána u rejstříkového soudu v Ústí nad Labem. Je tedy otázkou, zda uvedený web a pirátské Top Radio v Ostravě patří k sobě.

Manažer pirátského Top Radia Štverka dále pro severomoravský deník k projektu uvádí: „Dostali jsme kvůli nedávným změnám v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání pouze telefonický souhlas. Teď čekáme na písemné potvrzení.“ Mluvčí Rady Pavel Barák ale kontruje: „V poslední době jsme nikomu licenci k rozhlasovému vysílání neudělili.“ Nakonec si ale vzpomněl a k případu dodává, že zájemci o vysílání bylo telefonicky pouze sděleno, ať si podá k udělení licence řádnou žádost. Ta musí obsahovat povinné náležitosti a žadatel musí zaplatit správní poplatek o udělení oprávnění k provozování rozhlasového vysílání ve výši 15 000 Kč, a to již při podání žádosti.

Štverka z Top Radia se obhajuje, že vysílají pouze zkušebně a prý pojedou konečné vyřízení licence dotáhnout do Prahy. K tomu Barák dodává: „Udělování licence je dlouhé a složité řízení. Takže není možné, aby někdo udělení licence telefonicky slíbil.“ Žádnou žádost zatím jejich úřad z Ostravy nedostal. Do celé kauzy se vložil ČTU, který případ zatím prošetřuje. Za nelegální vysílání může udělit až pětimilionovou pokutu.

Pirátská rádia v Česku – zábava radioamatérů

Na českých internetových portálech v sekci Radio lze nalézt webové stránky mnohých pirátských stanic českých radioamatérských nadšenců. Většinou se jedná o mladé studenty elektrotechnických průmyslovek či vysokých škol, kteří se od dětství věnovali elektrotechnice a rádio je okouzlilo. Mají své stránky na Internetu, doma dílnu kde sestavují vysílače a jednoduché přístroje. Určili si frekvenci a sní o svém vlastním rádiu. Některým šikovným radioamatérům se podaří své rádio zprovoznit a skutečně lze jejich vysílání naladit na určité frekvenci v pásmu VKV.

Našel jsem web www.pira.cz, jenž vytváří dvaadvacetiletý Honza, který na úvodní stránce píše: „Proč pirátské rádio? Protože rozhlasový éter nemůže využívat k šíření svých pořadů každý, ale jen ten, kdo získá potřebnou licenci. To však není vůbec jednoduché, pro běžného člověka je to u nás prakticky nemožné. A pirátské rádio je právě takové, které vysílá bez přidělení licence.“

Na jeho stránkách se nacházejí návody na stavbu VKV FM vysílače. Honza z pira.cz ale případné kutily varuje: „Avšak pozor, provoz těchto vysílačů není v České republice povolen. Pirátským vysíláním porušujete platné předpisy a v případě odhalení vám hrozí přinejmenším pokuta! To platí i v případech, kdy jsou jakékoliv negativní důsledky technicky vyloučeny.“

Proto je zarážející, že se k pirátskému vysílání Top Radio hlásí konkrétní člověk, jak uvádí Moravskoslezský den. Lze předpokládat, že se jedná o amatérský počin se vším všudy, kdy si autoři ani neuvědomují, čeho se dopouští a plní si své sny o vlastním vysílání.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .