Twist: všechno je jinak

radiotv22S překvapením jsem si na RadioTV přečetl článek nazvaný RRTV přiznala svůj omyl. Proč s překvapením? Protože ve skutečnosti je téměř všechno – jako obvykle – jinak. Jediné, co nepřekvapuje, je míra sprostoty čtenářských reakcí.

Žádný omyl se nekoná

V Praze byly ve hře tři licence, respektive tři kmitočty. Po dlouhé a podrobné rozpravě a po dlouhé sérii různých hlasování rada dospěla k závěru, že přidělí licence projektům rádií Tón, Impuls 2 a Twist. Poté vedla další rozpravu o přidělení konkrétních kmitočtů a z řady racionálních důvodů, které zazněly, nejdříve odhlasovala, že relativně nejlepší ze tří kmitočtů, tedy ten petřínský 95,7 MHz, přidělí rádiu Tón. Ten základní důvod je – a už jsem to pro RadioTV uváděl – , že tento projekt, na rozdíl od Impulsu 2 a Twistu, přichází se zcela novou stanicí. Rádio Tón o tento kmitočet žádalo. Pak rada odhlasovala přidělení kmitočtu 105,9 MHz rádiu Impuls 2. Impuls 2 o tento kmitočet také žádal. Poslední kmitočet 96,1 MHz tedy na rádio Twist vlastně zbyl. Vzhledem k pokročilé hodině poté zasedání skončilo.

Faktu, že Twist žádal o jiný kmitočet (a narozdíl od řady jiných žadatelů v projektu nežádal alternativně i o ty ostatní) se radní krátce věnovali následující den během tzv. návštěvního dne. Závěr byl ten, že je to v rámci pravidel stanovených novým vysílacím zákonem řešitelná věc a že se tak stane na následujícím řádném zasedání. Jenom pro vysvětlení: návštěvní den není dle jednacího řádu zasedáním rady, tudíž zde nelze o ničem hlasovat. Kolega Josef Musil se tohoto návštěvního dne kvůli zahraniční služební cestě vůbec neúčastnil.

Co z toho všeho vyplývá? Kmitočet 96,1 v žádném případě rada nepřidělila rádiu Twist omylem. Ani to nelze vydávat za chybu, neboť jiný kmitočet v tu chvíli již nebyl k mání. K faktickému přidělení navíc dochází fyzickým vydáním a přijetím licence s příslušnou technickou specifikací, k čemuž samozřejmě nedošlo a vzhledem k výše uvedenému ani nemohlo dojít. Stačí si však prostudovat zákon o vysílání 231/2001 Sb., aby bylo jasné, že existují nástroje, jak celou věc řešit ke spokojenosti žadatele, bez revokací a samozřejmě v souladu se zákonem. Za jediný skutečný omyl tedy lze považovat pouze to, že kolega Musil, aniž by k tomu měl od rady mandát a aniž by se jednání na toto téma vůbec účastnil, vydává svůj subjektivní názor za stanovisko celé rady.

Proč ta hysterie?

Něco k zamyšlení však přece jenom zůstává. Zarážející je hysterie, kterou okolo udělení posledních licencí někteří zainteresovaní vytvářejí. Dovedu pochopit jisté zklamání neúspěšných žadatelů i jejich fanoušků. Ať pátrám, jak pátrám, čtu vesměs trapné výlevy, nedůstojné nářky a nepodložená obvinění, nikde jsem však nenarazil na racionální zdůvodnění, proč by ti, co nakonec uspěli, uspět neměli a naopak.

Rádio Tón nabídlo chytrý projekt a výrazně zvýšilo své šance i jeho skvělou (Vlčkovou a Berkovcovou) obhajobou. Úspěch Twistu také není až takovým překvapením, už minule mu licence unikla o vlas. Nebo snad někoho překvapuje, že rada dala důvěru týmu Impulsu, nejúspěšnějšímu rádiu současnosti? A co je špatného na tom, že rada umožnila rozšíření pokrytí zlínského rockového AZ rádia do Brna a okolí? S formátem, který tam dosud není. Navíc – ačkoli to v licenčním řízení není a ani nemůže být rozhodující kritérium, AZ nechalo brněnské kmitočty zkoordinovat. Nebo někomu vadí, že tamtéž nakonec rada upřednostnila rádio Špica, zaštiťované kupříkladu legendou českého rocku Zdeňkem Klukou?

Před svým prahem si musejí zamést rádia

Kdyby se čeští broadcasteři dokázali dohodnout, že o kmitočty, které někdo nechá zkoordinovat, se nebude hlásit nikdo jiný, tak jako se na tom dokázala dohodnout rádia na Slovensku, ušetřili by sami sobě zklamání a rozčilování a radě spoustu práce. Jenže tohle rozhodnutí je na rádiích, nikoli na radě. Možná, že kdyby Michal Zelenka upřel svoji pozornost tímto směrem, udělá pro asociaci více, než poťouchlými výpady vůči radě. Ta musí postupovat podle zákona. A vypíše-li licenční řízení, stojí všichni žadatelé ve stejné řadě. Ten, kdo kmitočty zkoordinoval, vedle toho, kdo se jenom svezl. Nebo si snad někdo myslí, že radní jásají nadšením, že se při nejbližší příležitosti zase přihlásí dalších 60 žadatelů?

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .