Twist by rád v Česku poskládal celoplošku

radiotv22„Pokud získáme licenci, pokusili bychom se o něco podobného jako na Slovensku, kde už prakticky vysíláme celoplošně,“ řekl RadioTV generální ředitel Rádia Twist Andrej Hryc. Stanice zatím usiluje o licence v Brně a Praze.

Celoplošné vysílání by chtělo postupně spustit v České republice slovenské Rádio Twist, které ve čtvrtek obhajovalo před Radou pro rozhlasové a televizní vysílání žádost o frekvence 96,8 a 99,0 MHz v Brně. „Pokud získáme licenci, pokusili bychom se o něco podobného jako na Slovensku, kde už prakticky vysíláme celoplošně,“ řekl RadioTV generální ředitel Twistu Andrej Hryc, který je také stoprocentním vlastníkem české společnosti Rádio Twist Praha, účastníka licenčního řízení.

Důležitější bude Praha

Hryc před licenční radou vyzdvihnul neobvyklý formát Rádia Twist a jeho aktivity nejen ve zpravodajství a publicistice, ale také v původní dramatické tvorbě. Zmínil například projekt Tolkienova Pána prstenů, na kterém Twist spolupracoval se Slovenským rozhlasem, a vlastní rozhlasové pohádky pro děti. „Rádi bychom, aby slovenština nezmizela z povědomí občanů České republiky,“ zdůvodnil Hryc zájem Twistu expandovat na český trh. „Moje osobní zkušenost je taková, že mladí lidé ve věku 15 až 16 let mají problém porozumět slovenštině,“ dodal.

Jako další důvod Hryc uvedl silnou slovenskou menšinu v ČR, která by takovou stanici uvítala. Z tohoto hlediska usiluje především o licenci v Praze, kvůli které se příští týden ve středu zúčastní dalšího veřejného slyšení. Na území Brna lze totiž Twist naladit z vysílačů, které jsou ještě na Slovensku. Při loňském pokusu o získání frekvence pražského Rádia Limonádový Joe Hryc také zmínil zájem Twistu o vysílání v Ostravě, kde žije také silná slovenská menšina a řada Slováků tam dojíždí za prací.

Vysílání může začít ještě letos

Podle Hryce by programové schéma Twistu mohlo být výzvou pro české komerční rozhlasové stanice, jejichž formáty jsou si velice podobné. Zároveň zdůraznil, že Twist je zejména na západním Slovensku lídrem rozhlasového trhu. Společnost Rádio Twist Praha, kterou zastupuje jednatel Daniel Harvan, má podle Hryce uzavřenou smlouvu s Rádiem Twist o přebírání jeho programu pro celé území ČR. Na satelitní distribuci signálu mateřské stanice z Bratislavy by se podílely Slovenské telekomunikace. Veškeré další technické zázemí by si Twist zařizoval sám.

V prvním roce vysílání by „český Twist“ pasivně přebíral vysílání ze Slovenska, které by rozšířilo zpravodajské bloky o dění v Česku. Také relace o počasí by se zaměřovaly na obě země. Podle výkonného ředitele Rádia Twist Mikuláše Čurika by stanice mohla zahájit vysílání na brněnské frekvenci nejpozději do půl roku od udělení licence. Kromě Hryce, Harvana a Čurika se dnešního veřejného slyšení zúčastnili také programový ředitel Rádia Twist Ľuboš Machaj a technický ředitel František Maron.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .