Slovenské licenční hody startují, RadioTV.sk nabízí on-line přenos!

Dnes v Bratislavě probíhají veřejná slyšení k novým rozhlasovým licencím, které uděluje slovenská Rada pre vysielanie a retransmisiu. Ve hře jsou dvě multiregionální sítě, z toho jedna prakticky celoplošná. O své licence musejí bojovat dvě rádia s českým vlastnickým pozadím.

Nejvýznamnější volné sítě

Na Slovensku se rozjelo nejvýznamnější licenční řízení v oblasti rádií za posledních několik let. Licence dvou multiregionálních stanic se chýlí ke konci a není je již možné automaticky prodloužit. Provozovatelé proto dávají své dlouho budované frekvenční sítě do konkurenčního boje a musejí se o ně znovu ucházet ve standardním licenčním řízení. Shodou okolností jde o dvě rádia, které mají české vlastnické pozadí. Jediné oficiálně celoplošné soukromé Rádio Okey, které vlastní česká pobočka mezinárodní skupiny Lagardere, má k dispozici síť vysílačů, která pokrývá více než 80% obyvatelstva. Naproti tomu Rádio HIT FM, které vlastní spolumajitel českého Rádia Černá Hora, je mnohem menší. I tak ale svým signálem pokrývá přibližně 50 procent populace.

Slovenská licenční rada bude dnes vyslýchat jednotlivé žadatele. Jak se již stalo na tamním trhu zvykem, zájem o podnikání v rozhlasové branži není tak živý jak v České republice. Do licenčního řízení se přihlásilo jen několik zavedených žadatelů a minimum nových hráčů, byť se jedná o nejvýznamnější uvolněné frekvenční sítě pro privátní rozhlasový sektor. Kromě frekvencí Okey a HIT FM jsou totiž k dispozici i kmitočty kdysi významného Rádia Dúha, které působilo v oblastech západního a severního Slovenska. Nabízí se i jižní propojení díky frekvenci 95.2 MHz v Nitře, kterou dlouhá léta užívalo regionální N-Rádio a jeho kmitočet dnes na krátkou dobu patří Rádiu Okey.

Ve hře 15 žadatelů, jen tři noví

O jednotlivé frekvence i celé sítě se uchází 15 žadatelů, z nichž je 12 existujících rádií včetně Slovenského rozhlasu. Mezi nováčky figuruje internetové Rock Jam Radio společnosti Intersonic, které působí i v České republice, a o terestrickou frekvenci se uchází již podruhé – má zájem o pokrytí bývalého Rádia Dúha, stejně jako mnozí další uchazeči včetně Fun radia nebo nejposlouchanějšího Rádia Expres. Silná frekvence 89.1 MHz v Trenčíně, která má významný dosah i na část severní Moravy, obecně láká pozornost téměř všech žadatelů, kteří tam ještě nemají dostatečné pokrytí.

Mezi nepopsané listy na rozhlasovém trhu patří společnost SVVH, s.r.o., která má zájem vybudovat regionální rádio v severních částech Slovenska. K tomuto záměru si vyhlídla frekvence v Martině, Žilině, Námestove, Ružomberku a Považské Bystrici. Na bližší informace čekáme i u společnosti Metalurg – Immo, s.r.o., která žádá o dvě frekvence po Rádiu Dúha. Objevili se úvahy, že tato společnost by mohla stát za obnovením regionálního vysílání z Dubnice nad Váhom nebo Trenčína coby nástupce Rádia Dúha. To ukončilo vysílání letos v dubnu krátce po úmrtí jednoho ze spolumajitelů. Jeho licence ale byla již delší dobu odebrána, a provozovatel by se tak stejně musel ucházet o frekvence v novém licenčním řízení. Zda se tyto úvahy potvrdí, to můžeme zjistit i na dnešních veřejných slyšeních.

Podrobné zpravodajství na RadioTV.sk

Server RadioTV vám ve své slovenské části přinese podrobné zpravodajství přímo ze sídla slovenské rady pro vysílání, kde se dnes od 10.00 hodin konají prezentace projektů.

Navštivte www.radiotv.sk pro další informace.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .