Šest licencí uděleno, na tři se čeká

radiotv22Úterní rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání ve věci licenčních řízení vyvolalo už tradičně bouřlivou diskuzi. Řada broadcasterů verdikt Rady ostře odsoudila, ostatní si lámou hlavu na základě jakých kritérií vlastně Rada postupuje.

Praha

O tři pražské kmitočty, jejichž kvalita je mimochodem podle odborníku velmi pochybná, se přihlásilo 21 žadatelů. Kromě několika žádostí o územní rozšíření mimopražských rádií šlo vesměs o projekty méně obvyklých formátů. V nabídce bylo několik zpravodajských stanic, ale i jazzové, sportovní nebo studentské rádio.

Jednání Rady přibližuje její místopředseda Petr Štěpánek: „Rozhodování o pražkých a brněnských kmitočtech probíhalo v několika kolech. V tom prvním měl každý radní možnost uvést libovolný počet svých favoritů. V Praze již z tohoto prvního kola vyšly s největším počtem hlasů (sedm) projekty rádií Tón, Impuls 2 a Twist. Poté rada vedla obsáhlou rozpravu, kde vážila všechna možná pro a proti, posléze hlasovala o KAŽDÉM projektu znovu, ale ve hře nakonec postupně zůstala opět jen tato tři rádia.“

Na tomto místě je nutno připomenout, že Radio Twist bylo blízko úspěchu už při loňském licenčním řízení o frekvenci 90.3 MHz. Radu tehdy popudily intervence českých a slovenských politiků a licenci přidělila Radiu Expres.

„Rada vzala v potaz, že k dispozici jsou tři ne zcela perfektní kmitočty. Ten relativně nejlepší (petřínský) přidělila zcela novému rádiu (Tón). V případě Twistu brala v potaz, že se víceméně jedná o udělení dokrývacího kmitočtu pro již existující rádio. Pro Impuls 2 hovořilo, že jde o jakýsi pobočný projekt také již existujícího úspěšného rádia. V obou případech tedy není finančí náročnost projektu značná a jejich realizace je možná i na relativně horších kmitočtech,“ dodává další podrobnosti Štěpánek.

Praha – Petřín 95.7/500W: Rada přidělila tuto frekvenci společnosti Czech Radio Praha, s.r.o. pro Radio Tón FM. Autoři projektu Josef Vlček a Stanislav Berkovec prezentovali projekt ryze pražského hudebně zábavného rádia se zvýšeným podílem zpravodajství a publicistiky. Cílovou skupinu 25-35 let chtějí oslovit inteligentním rockem a popem 90. let s menšími přesahy na obě strany.

Praha – Bohnice 96.1/500W: Rada přidělila tuto frekvenci společnosti Radio Twist Praha, s.r.o. pro přenášení programu slovenského Radia Twist v Praze. Program Twistu asi netřeba dlouze popisovat, jde o stanici s výrazným podílem zpravodajství a publicistiky, kdysi jednu z hlavních bašt protimečiarovské opozice.

Praha – Bohnice 105.9/500W: Rada přidělila tuto frekvenci společnosti Londa, s.r.o. pro Radio Impuls 2. Jde o projekt dopravního rádia se základním zpravodajstvím a muzikou formátu přibližně Hot AC.

Brno

Licenční řízení v Brně vyvolalo ještě větší zájem, přihlásily se do něj téměř tři desítky žadatelů. Určtě je jedním z důvodů menší konkurence než v Praze a také fakt, že oba kilowattové kmitočty jsou kvalitnější než tři pražské frekvence.

Také proto bylo rozhodování v případě Brna složitější. „V Brně rada postupovala obdobně jako v Praze, favorité se však po prvním kole nevykrystalizovali tak jednoznačně. Do poslední chvíle byly ve hře čtyři projekty – AZ Rádio, Dominik, Krokodýl a Špica. Nakonec se rada přiklonila k
variantě jednoho nového rádia (Špica) a jednoho územního rozšíření (AZ Rádio). Pro AZ Rádio hovořilo i to, že nechalo dotyčné kmitočty zkoordinovat a přichází do Brna s formátem rockového rádia,“
vysvětluje Štěpánek.

Brno – Medlánky 96.8/1kW: Rada přidělila tuto frekvenci společnosti Star Promotion, s.r.o. pro Radio Špica. Jedná se o projekt stanice zaměřené na folk a country, jejíž projekt prezentoval Roman Svoboda, známý mj. z České Televize.

O společnosti Star Promotion jsme stejně jako o společnostech Fajront BS a Czech Radio Praha psali v souvislosti s vazbami na společnost Czech Media Corporation (majitel TV Prima). Je třeba upozornit na fakt, že žadatelé z této skupiny mají v licenčních řízeních o kmitočty v Praze, Brně a Ostravě stoprocentní úspěšnost.

Brno – Medlánky 99.0/1kW: Rada přidělila tuto frekvenci společnosti AZ Radio, s.r.o. pro územní rozšíření vysílání zlínského AZ Radia. AZ Radio je v současnosti jedinou rockovou stanicí na Moravě.

Vyškov, Opava a Ústí nad Labem

Rozhodnutí v případě dvou opavských a ústeckého kmitočtu Rada odložila na příští zasedání, ale vyškovskou frekvenci projednat stihla. Ačkoliv koordinaci připravili provozovatelé Kiss Hády, Rada překvapivě rozhodla jinak. „O udělení vyškovského kmitočtu, myslím, nakonec rozhodl právě výsledek z Brna. Někteří radní zde naopak preferovali Kiss Hády, a to nejen proto, že dotyčný kmitočet nechalo zkoordinovat. V závěrečném ‚rozstřelu‘ však více hlasů získal Krokodýl,“ nastínil průběh tohoto případu Štěpánek.

Vyškov – město 102.6/500W: Rada přidělila tuto frekvenci Nonstop, s.r.o. pro územní rozšíření vysílání brněnského Radia Krokodýl. Program Krokodýla bude na Vyškovsku zcela shodný s programem brněnské frekvence, rozšíří se pouze zpravodajství, obal rádia a ve Vyškově vznikne kontaktní místo rádia.

Proč vlastně?

Zůstává otázkou, proč Rada pro rozhlasové a televizní vysílání vůbec tato licenční řízení, navíc s tak špatně zkoordinovanými kmitočty, vyhlašovala. Pro český rozhlasový trh je i současných 80 stanic zbytečně moc, během roku nebo dvou jich možná budeme mít rovnou stovku. Na vině jsou ale také sami broadcasteři, protože právě oni sami hledají stále nové a nové kmitočty proto, aby mohli svůj signál rozšiřovat do dalších končin.

Rada pak nese vinu v tom, že nikdy dobře nevysvětlila svou politiku, podle které rozhoduje o nových kmitočtech. Někdy je rovnou přidělí tomu, kdo je připraví, jindy je stejně rychle přidělí konkurenčnímu rádiu a někdy vypisuje licenční řízení. V nich pak jednou rozhoduje podle pravidla posilování silných, podruhé upřednostňuje nové žadatele a potřetí …

„Rada rozhodla, tak jak rozhodla a tím rozhodla. Je to šílené, ale dohání mě to k naprosto nesmyslnému postoji. Přestože jsem občan tohoto státu, začínám si přát něco zcela absurdního. A sice, aby ČR prohrála arbitráže, které jsou jednoznačným výsledkem zničující činnosti Rady RTV. Pravděpodobně neexistuje žádný jiný způsob, jak může poslancům dojít, že je třeba se nad tímto orgánem opravdu pečlivě zamyslet,“ komentuje celá licenční řízení předseda APSV Michal Zelenka.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .