S čím jdou žadatelé do boje o Benešov?

radiotv22Za dva týdny proběhnou v sídle Rady pro rozhlasové a televizní vysílání veřejná slyšení o licenci pro vysílání na lukrativní frekvenci Benešov – Kozmice 89.3 MHz/5kW, která do ledna příštího roku patří Radiu Presston. Šestnáctka žadatelů je známa už dva měsíce, dosud ale nejsou známy projekty, se kterými účastníci řízení před Radu předstoupí.

Celoplošky chtějí zlepšit pokrytí

Podobné záměry přiměly k účasti v licenčním řízení naše největší soukromé stanice. Jak Radio Impuls tak Frekvence 1 zásobují střední Čechy signálem z vysílačů Praha – Žižkov, České Budějovice – Kleť, Plzeň – Krašov, Ústí nad Labem – Buková Hora, Trutnov – Černá Hora a Pardubice – Krásné. Střední Čechy přesto nejsou dobře pokryty a kvalita signálu je není dobrá zejména v okresech Benešov a Beroun.

Bývalá rádia se chtějí vrátit do éteru

Mezi účastníky řízení najdeme také dva bývalé provozovatele, kteří v současnosti vysílají na internetu a v kabelových sítích a pokoušejí se také o návrat do éteru. Projekt Radia Valc společnosti Radio Brno Valc, s.r.o. ani RádiJO firmy Joe Media není třeba dlouze představovat, zájemci se s nimi mohou seznámit v sekci Internetová rádia.

Regionální stanice touží po expanzi

Velkou část z šestnáctky přihlášených tvoří provozovatelé regionálních rádií z blízkých i vzdálenějších regionů. Majitelé těchto rádií většinou nechtěli specifikovat s jakými projekty se licenčních řízení účastní, ale lze předpokládat, že většina z nich nabídne stávající program svých rádií doplněný o odpojované bloky. Do této skupiny patří jihlavská Vysočina, českobudějovický Faktor a Eldorádio nebo rockové Radio Beat.

Radio Venkow a City Multimedia nabízejí samostatná rádia

Dva významné rozhlasové domy potvrdily účast s projekty samostatných rádií. Provozovatel plzeňské Karolíny Radio Venkow chystá Radio Karolína – střední Čechy s vlastním studiem a programem, které by bylo na mateřskou Karolína napojeno pouze hudebním formátem.

Společnost City Multimedia provozující rádia City a Blaník přichází se zcela novým rádiem. „Máme
připraven samostatný projekt Rádia Pohoda. Půjde o regionální hudební stanici, další podrobnosti bychom ovšem v této fázi licenčního řízení nechtěli prozrazovat,“
řekl výkoný ředitel Radia Blaník Tomáš Pancíř.

Country Radio řeší kmitočtovou kolizi

„Žádostí o licenci po rádiu Presston sledujeme dlouholeté úsilí o nápravu kmitočtové kolize, kterou změna kmitočtu a pozice vysílače spustila. Původně bylo pro licenci rádia Presston počítáno s jinou kótou a kmitočtem,
který nyní provozuje jako dokrývač Radio Bonton. Vzhledem k tomu, že vzájemná blízkost obou kmitočtů způsobuje rušení Country Radia v mnoha oblastech, žádáme o přidělení tohoto kmitočtu jako dokrývače. To by umožnilo zkvalitnit signál pro naši cílovou skupinu posluchačů, která často kompenzuje poslech na rušených územích signálem středních vln,“
vysvětlil generální ředitel Country Radia Jan Zlivar.

Unie připravuje Radio Ahoj

Řady žadatelů rozšířili i tentokrát subjekty, které nikdy v minulosti terestrické vysílání neprovozovaly. Společnosti M-Publicity, Pop Production a Mafra Media se představily už v minulých licenčních řízeních a záznamy jejich prezentací naleznete na internetových stránkách RRTV. Jediným opravdovým nováčkem je tajemná firma „Unie, s.r.o.“, jejíž majitelé se podle dostupných informací dosud v oblasti rozhlasového vysílání neangažovali. Podle databáze ochranných známek a doménového rejstříku jde boje pravděpodobně s projektem nazvaným Radio Ahoj.

Šestnáctým žadatelém je samozřejmě současný provozovatel Radia Presston, jehož vyhlídkami jsme se zabývali v červnu v samostatném článku. Více o vyhlídkách všech účastníků napoví středa 11. září, kdy proběhnou v sídle RRTV veřejná slyšení.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .