RRTV plánuje v rámci digitalizace 24 pozic pro rozhlasové stanice

V době, kdy Rada pro RTV rozhodovala o náplni tří digitálních multiplexů, se veškerý zájem soustředil na televize. Zajímavé jsou ovšem také představy regulačního orgánu v oblasti rozhlasového vysílání. Každý ze tří DVB-T multiplexů má totiž obsahovat po šesti rozhlasových programech a navíc existuje čistě rozhlasový DAB-T multiplex, který by měl poskytnout dalších šest programů.

RRTV vycházela při stanovení rozhlasové náplně multiplexů z podobných pravidel jako v oblasti televizního vysílání. Multiplex A (pravděpodobně České Radiokomunikace) tedy naplní dva veřejnoprávní programy a navíc čtyři plnoformátové stanice, jako příklad můžeme uvést dva programy Českého rozhlasu ČRo 1 a ČRo 2 a po dvou programech Frekvence 1 a Radia Impuls.

Do multiplexu B (pravděpodobně Czech Digital Group) chce Rada nasadit hlavně tématické stanice. Podle zveřejněné koncepce by posluchači v tomto multiplexu nalezli jeden veřejnoprávní program a pět tématicky vyhraněných stanic. V tomto případě by mohlo jít třeba o stanici ČRo 3 – Vltava, Evropu 2, Radio Kiss, Country Radio, Expres Radio a Radio Limonádový Joe.

Multiplex C (pravděpodobně Český Telecom) by měl nabídnout opět jeden veřejnoprávní program a pět regionálních. Do tohoto multiplexu by se tedy mohly společně s regionálními programy ČRo vtěsnat prakticky všechny stávající lokální stanice, protože prakticky v žádném regionu s výjimkou Prahy neexistuje více než pět lokálních rádií.

Zbývá nám samostatný rozhlasový multiplex DAB-T. V tom by podle Rady mohly figurovat dva veřejnoprávní kanály, díky odlišné technologie tedy opět třeba ČRo 1 a ČRo 2. Zbývající prostor by měly vyplnit dvě plnoformátové stanice a dvě tématicky zaměřené. Podle dostupných informací hodlá RRTV vypsat licenční řízení na obsazení všech plánovaných pozic ještě v průběhu října.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .