RRTV chystá kmitočty pro Radiohrad, žádá ČTÚ o leteckou koordinaci

Radiohrad má sice rozhodnutí soudu o tom, že mu byla vysílací licence odebrána protiprávně, ovšem stále vysílat nemůže. Na 20. zasedání se kauza opět posunula dále, Rada totiž požádala ČTÚ o leteckou koordinaci čtyř kmitočtů v oblasti bývalého pokrytí Radiohradu.

Jak říká tisková zpráva, RRTV požádala ČTÚ o koordinaci s prostředky letecké navigace Třinec Godula 97.4 Mhz, Český Těšín 87.6 Mhz, Havířov 102.7 Mhz a Ostrava 87.6 Mhz. Stalo se tak na 20. zasedání Rady pro RTV ve dnech 19. až 20. října.

Je tomu rok, kdy jsme na RadioTV zveřejnili článek Radiohrad se asi brzy vrátí do éteru. Radiohrad ovšem v severomoravském éteru stále není a vyhlídky ani po dvanácti měsících nejsou o mnoho optimističtější. Důvod je stále stejný, nedostatek technických prostředků, tedy lidově vysílacích frekvencí. „Milan Rašík zatím nemá obnovenou licenci, ale dostane ji, až bude dostatek STP,“ řekl RadioTV mluvčí RRTV Pavel Barák. Už loni se mluvčí RRTV vyjádřil ve smyslu, že pokud budou kmitočty k dispozici, Rada bez oklik licenci obnoví.

„V současné době nemá Milan Rašík přidělen žádný kmitočet. Na základě rozhodnutí Rady z 10. zasedání, které se konalo ve dnech 3. – 4. 6. 2003, s ním jednali úředníci Rady. Cílem jednání bylo nalezení řešení možnosti vysílání v oblasti Těrlicka a okolí, které by se přiblížilo původnímu dosahu rádia Radiohrad,“ říká v současnosti Barák.

Barák dále popisuje současnou situaci ohledně koordinovaných kmitočtů pro Radiohrad. „Na základě tohoto jednání byly ke koordinaci na ČTÚ zaslány požadavky na koordinaci tří nových kmitočtů (Třinec město 88,5 MHz, Český Těšín 87,6 MHz a Havířov 102,7 MHz) a překoordinování kmitočtu 97,4 MHz ze stanoviště Třinec město na stanoviště Třinec Godula. Dle informací, které má Rada od ČTÚ, kmitočet Český Těšín 87,6 MHz je ještě v jednání, Havířov 102,7 MHz byl ke koordinaci zaslán s upravenými parametry, kmitočet Třinec 88,5 MHz byl zamítnut polskou správou a ČTÚ jako náhradu za něj zaslala ke koordinaci kmitočet jiný, pro úplně jiné stanoviště (Ostrava 87,6 MHz), o jehož parametrech nemá Rada bližší informace.“

„V současné době je ukončena vnitrostátní a mezinárodní koordinace kmitočtu 97,4 MHz/500 W Třinec Godula, technické parametry byly ČTÚ řádně sděleny, chybí však koordinace s prostředky letecké navigace. O provedení výpočtů kompatibility s prostředky letecké koordinace požádal p. Rašík Radu pro RTV dopisem ze dne 30. 9. 2004. Vzhledem k tomu, že se v případě p. Rašíka jedná o nápravu špatného rozhodnutí Rady z roku 2001, je požadavek p. Rašíka
na koordinaci s prostředky letecké navigace (tedy i její finanční úhradu) pochopitelný,“
dodává Barák.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .