Radiohrad se asi brzy vrátí do éteru

radiotv22Severomoravská stanice Radiohrad se pravděpodobně brzy vrátí do éteru. Rádio, kterému Rada pro rozhlasové a televizní vysílání předloni v rozporu se zákonem neprodloužila licenci, získá v případě úspěšné koordinace kmitočty v Třinci, Havířově a Českém Těšínu.

Radiohrad prohrál boj s Časem

Radiohrad vysílal na severu Moravy v druhé polovině devadesátých let a dosahoval poslechovosti 10 až 30 tisíc lidí denně. O další budoucnost jej připravilo o licenční řízení v roce 2001, kdy Radiohrad obhajoval svou končící licenci. Provozovatel Milan Rašík tehdy nedokázal přesvědčit regulátory o přínosnosti své stanice a RRTV udělila licenci Radiu Čas. Chvíli na to ovšem vstoupil v platnost nový mediální zákon, který přinesl statut tzv. prodloužení licence. Radiohrad všechny zákonné podmínky splňoval, ale jeho žádost byla zamítnuta pro technickou nerealizovatelnost. Kmitočty už nebyly volné – patřily Času.

Stejně jako podobně postižené Radio Valc, i Radiohrad se obrátil na soud. Ten mu dal za pravdu, nejdříve zrušil rozhodnutí Rady o neudělení licence kvůli špatnému zdůvodnění a v červnu 2002 zrušil i rozhodnutí Rady o neprodloužení licence, protože Radiohrad všechny zákonné podmínky splnil. Dal tak RRTV najevo, že se má o další budoucnost Radiohradu postarat.

Havířov, Třinec a Český Těšín

Od té doby se prakticky čekalo pouze na to, kdy se objeví na severu Moravy nějaké nové volné kmitočty. Stalo se a na svém posledním zasedání Rada pro rozhlasové a televizní vysílání schválila odeslání kmitočtů Třinec 88.5 MHz/200W, Havířov 102.7 MHz/200W a Český Těšín 87.6 MHz/150W ke koordinaci na ČTÚ. Podle předběžných propočtů má třinecký vysílač zasáhnout 36 tisíc lidí, havířovský 27 tisíc a Český Těšín 21 tisíc lidí.

Pokud koordinace dopadne úspěšně, Rada nebude na kmitočty vypisovat licenční řízení. „Soud uložil Radě Milanu Rašíkovi vyhovět. Bez oklik. Takže kmitočty by se udělily bez standardního licenčního řízení,“ říká mluvčí RRTV Pavel Barák a dodává „Podle předběžného vyjadření právního odboru zřejmě zůstane v platnosti původní licence Radiohradu a k ní budou přiděleny nové technické prostředky, které se provozovatel zavázal akceptovat.“

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .