Rádio Sázava opět vysílá

radiotv22Včera kolem jednadvacáté hodiny znovu ožila benešovská frekvence 89.3 MHz. Vysílání zahájilo Radio Sázava skupiny Fišer-Pýcha a stalo se tak za minutu dvanáct, tento týden by vypršela zákonná lhůta a Rada pro RTV by mohla licenci Sázavě odebrat.Včera kolem jednadvacáté hodiny znovu ožila benešovská frekvence 89.3 MHz. Vysílání zahájilo Radio Sázava skupiny Fišer-Pýcha za minutu dvanáct, tento týden by vypršela zákonná lhůta a Rada pro RTV by mohla licenci Sázavě odebrat.

Jak jsme informovali už v minulosti, o licenci Radia Sázava vedou spor zakladatel společnosti Boris Fišer ( + Miroslav a Josef Pýchovi) s majitelem firmy Autocentrum Śternberk Vladimírem Michalčákem (+ Petr Laštovka). Obě skupiny spustily na Benešovsku vlastní vysílání na shodné frekvenci. Podrobný vývoj celé kauzy najdete zde.

Oba dva vysílače, které šířily program na frekvenci bývalého Radia Presston, se odmlčely 28. dubna na základě rozhodnutí ČTÚ. Tento úřad vydal 2. dubna, resp. 25. dubna dvě předběžná opatření, kterými jejich provoz zakázal. „Jelikož obě společnosti trvají na právech vyplývajících z uzavřených smluv, a společnost M-Publicity není schopna učinit právní i věcné kroky k zajištění vysílání prostřednictvím jediného vysílače, … ,orgán rozhodl o zastavení provozu i druhého vysílače,“ stojí v druhém dubnovém rozhodnutí ČTÚ.

Za minutu dvanáct

Mediální zákon ovšem povoluje přerušit vysílání rozhlasové stanice maximálně na 30 dnů v roce. „Po zahájení vysílání v průběhu kalendářního roku nevysílal celkem 30 dnů; do této doby se nezapočítává doba, po kterou vysílání bránily odůvodněné technické překážky,“ píše se v §63 odst. 2b mediálního zákona. Tato lhůta by vypršela právě dnes a nově zvolená Rada pro rozhlasové a televizní vysílání by společnosti M-Publicity mohla okamžitě odebrat licenci.

Prozatím se tak nestane. Vysílání Radia Sázava bylo obnoveno skupinou Fišer-Pýcha. „Český telekomunikační úřad po prozkoumání všech dokumentů dospěl k názoru, které vysílání je legální a v souladu s licencí,“ řekl RadioTV jeden z jednatelů M-Publicity Miroslav Pýcha, podle kterého bylo včera okolo deváté večerní záhájeno legální vysílání legálního držitele licence.

Pýcha má také jasno, jaké kroky podnikne, pokud by Autocentrum Šternberk znovu zahájilo vysílání na stejné frekvenci. „Pokud by Autocentrum Šternberk znovu začalo vysílat, požádáme o pomoc všechny dostupné úřady a budeme požadovat udělení pokuty ve výši 10 milionů korun podle §60 odst. 5) mediálního zákona.“

Přestože Pýchova skupina zaznamenala další dílčí vítězství, konec sporu je zatím v nedohlednu, protože ve hře je stále příliš mnoho podaných žalob a vystavených předběžných opatření. Jasněji může do kauzy Radia Sázava vnést Rada pro RTV, která by se na dnešním druhém dni svého prvního zasedání měla tomuto sporu věnovat.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .