Radio Hey míří do jižních Čech

radiotv22Radio Hey míří do jižních Čech. Skupina rádií patřící do mediálního domu GES Holding, která zatím vysílá na čtyřech kmitočtech v Praze, Brně, Ostravě a Opavě, nechala zkoordinovat nové kmitočty v Budějovicích, Táboře a Písku. Serveru RadioTV to potvrdil tiskový mluvčí RRTV Pavel Barák.

Na 14. zasedání Rada pro rozhlasové a televizní vysílání uložila svému úřadu, aby vyhlásila licenční řízení na kmitočty České Budějovice 92.3 MHz/500W, Písek 89.5 MHz/500 W a Tábor 88.7 MHz/1kW. Kde se vzala síť pokrývající velkou část jižních Čech v době, kdy se už dlouho traduje, že žádné slušné volné kmitočty neexistují?

Kmitočtová síť bez iniciativy RRTV

Veškerou akci zahájila společnost Fajront BS (společný podnik majitelů Radia Čas a GES Holding), která vlastní vysílací licence pro Radio Hey na Ostravsku a Opavsku. Tato firma nechala na vlastní náklady zpracovat výpočet
letecké kompatibility tří uvedených kmitočtů systémem Testcom.

Na základě letecké koordinace Český telekomunikační úřad bez iniciativy RRTV kmitočty mezinárodně zkoordinoval a předal Radě. „Fajront BS požádal Radu 12. května 2003 o koordinaci kmitočtové sítě z těchto tří kmitočtů,“ dodal Barák.

Zatím není určeno, zda budou kmitočty uděleny jedinému žadateli jako kmitočtová síť nebo zda bude možné žádat jednotlivě. „Záměr Rady může být zpřesněn při vyhlášení licenčního řízení, ale taky až v samotném procesu rozhodování v závěru licenčního řízení o tom, co s kmitočty, což byla dosud obvyklejší praxe,“ upřesňuje Barák.

Faktore, Faktore, do roka a do dňa!

Ačkoliv se o vznik kmitočtové sítě postaral Fajront BS, neznamená to, že mu spadne do klína. Na podobně zajímavé frekvence totiž Rada musí vypsat standardní licenční řízení, do kterého se může přihlásit kdokoliv. Řízení se nepochybně zúčastní Radio Hey, které údajně samo nebo prostřednictvím dceřiné společnosti hodlá požádat o licenci k provozování programu Radio Hey Jižní Čechy v této síti.

Podobně zajímavá síť rozhodně nenechá chladnými ani ostatní provozovatele. Lze očekávat žádosti řady pražských stanic, určitě se objeví zcela noví žadatelé a nepřekvapil by ani zájem Vysočiny či FM Plus. Už koncem května dokonce požádala o táborský kmitočet česká BBC. Ovšem vzhledem k úspěšnosti žadatelů ze skupiny Hey, kteří prakticky dostanou na co se podívají, nelze dávat ostatním mnoho šancí.

Pokud kmitočtovou síť obsadí Radio Hey, největší problémy na dlouhodobě stabilním jihočeském trhu čekají rozhlasový dům Faktor. Štika v podobě Radia Hey by mohla značně narušit hegemonii triumvirátu Faktor/Gold/Eldorádio.
Podle výpočetního systému Rady totiž bude signál ve standardní stereo kvalitě dosažitelný pro 100 000 obyvatel Českých Budějovic, 40 000 v Táboře, 30 000 v Písku.

Co na to FM Plus a Country Radio?

Jak se stalo v posledních letech dobrým zvykem, každý nový kmitočet způsobí řadu vrásek některému ze stávajících provozovatelů, jehož vysílač je rušen. Ani tentokrát tomu není jinak a potvrzuje to mluvčí Barák. „Budějovický a písecký kmitočet ruší Sedlec – Prčici 92,4 MHz radia FM Plus, resp. Prahu město 89,5 MHz Country Radia, což lze podle výpočetního systému Rady vyřešit směrovým omezením vyzařovacího diagramu. Táborský kmitočet je bez problému.“

Táborský kmitočet možná nikoho dalšího rušit nebude, ale sám bude mít velké problémy s vysílači České Budějovice – Rudolfov 88.4 MHz/1kW (Eldorádio) a hlavně Klatovy – Doubrava 88.6 MHz/10kW (ČRo 3). V takovém sousedství může kilowattový výkon frekvence 88.7 MHz za hranicemi Tábora vytvořit zajímavou mozaiku signálů.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .