Rádia mohou získat dokrývače bez rozhodnutí RRTV

radiotv22Kontrolní orgán chybí už sedmý týden a u mnoha žádostí vstupuje do hry tzv. pozitivní fikce. Kromě medializovaného prodloužení licence TV Prima se týká řady žádostí o změnu licenčních podmínek a přidělení dokrývačů, mj. rádiím Čas, Kiss Hády nebo E2. Poslanci sice včera zvolila dalších pět členů mediální rady, ale premiér Špidla dosud radní nejmenoval a RRTV tudíž není funkční. Kontrolní orgán chybí už sedmý týden a u mnoha žádostí vstupuje do hry tzv. pozitivní fikce. Kromě medializovaného prodloužení celoplošné licence TV Prima se týká spousty žádostí o změnu licenčních podmínek a přidělení dokrývačů.

Co to vlastně je pozitivní fikce? Součástí mediálního zákona je také pravidlo (§21), podle kterého se žádosti o změnu některých skutečností a změnu licenčních podmínek, ke kterým se Rada pro rozhlasové a televizní vysílání nevyjádří ve lhůtě 60 dnů, považují za automaticky schválené.

Kiss na Mezivratech celodenně?

Několik let fungovalo společné vysílání společností RKR (Radio Classic) a Radio Bohemia (Kiss) na kmitočtech Liberec 90.7 MHz a Tábor 101.3 MHz. Kiss na nich vysílal v čase 05-01 a Classic ve čtyřech nočních hodinách. Počátkem roku Kiss ponechal Classicu Tábor s tím, že společné vysílání se přesune na lukrativní padesátikilowattový vysílač Votice – Mezivrata. Classic ovšem své 4 noční hodiny nevyužíval a k 27.3. se jich vzdal, takže na RRTV dorazila žádost, aby Kiss vysílal 24 hodin denně. Pokud se k této žádosti Rada nevyjádří do 26.5., pak nastane pozitivní fikce a Kiss bude moci vysílat celodenně.

22.5. nastane pozitivní fikce u žádosti společnosti EN-Daxi (Radio Apollo), která má zájem prodloužit odpojované vysílání v Olomouci na 06-19 v pondělí až pátek a 07-19 o víkendu. O dva dny později bude automaticky schválena žádost Radia Contact Liberec o snížení podílu mluveného slova z 28 na 21 procent.

Bude prodloužena licence Delty a Jizery?

31.5. vyprší šedesátidenní lhůta v případě žádosti Delta Media Broadcasting o prodloužení licence rádií Jizera a Kiss Delta o osm let. V tomto případě ale není jasné, zda se na něj pozitivní fikce vztahuje. Jde o stejný případ jako u TV Prima. „Jde o otázku výkladu §12 odst. 10 a §21 mediálního zákona. Není jasné, zda prodloužení licence je pouhou změnou licenční podmínek a zda se tak na něj pozitivní fikce vztahuje,“ říká mluvčí RRTV Pavel Barák.

Přidělení dokrývačů je nejasné

Kapitolou samou pro sebe jsou žádosti o přidělení dokrývačů nebo o změnu technických parametrů vysílačů. Obecný postup je takový, že provozovatel požádá Radu, ta řízení přeruší a odešle žádost o koordinaci na ČTÚ. Poté, ce se telekomunikace ke kmitočtu vyjádří, Rada rozhodne buď o přidělení kmitočtu nebo na něj vypíše licenční řízení.

Pokud při nějaké žádosti ještě nedošlo k přerušení řízení kvůli koordinaci na ČTÚ, může i zde vstoupi v platnost pozitivní fikce. Stanice potom získá dokrývač, který ale vůbec nemusí existovat, protože jej ČTÚ dosud nezkoordinovala. Jak se tato situace bude řešit, zatím není jasné. Žádostí, jejichž projednávání je momentálně přerušeno z důvodu koordinace, se pozitivní fikce netýká.

A o které žádosti jde?

  • Už 20.4. nastala pozitivní fikce u žádosti Radia Čas o dokrývač Zlín 103.6 MHz/300W.
  • 16.5. nastane pozitivní fikce u žádosti Radia Rubi o kmitočty Zábřeh 105.4 MHz/100W a Prostějov 90.0 MHz/200W.
  • 31.5. nastane pozitivní fikce u žádosti Kiss Hády o kmitočet Vyškov 104.1 MHz/500W.
  • 8.6. nastane pozitivní fikce u žádosti Kiss Proton o kmitočet Klatovy 95.9 MHz/500W.
  • 7.6. nastane pozitivní fikce u žádosti Evropy 2 o kmitočet 91.0 MHz/200W.

K tomu je třeba přidat žádosti o změnu technických parametrů. Radio Petrov by chtělo zvýšit výkon brněnského vysílače z 1kW na 5kW (25.5.), Radio Hey Praha zvýšit výkon pražského vysílače z 500W na 2kW (30.5.), BBC přesunout hradecký vysílač do Pradubic a zvýšit výkon z 1kW na 5kW (2.6.) a Evropa 2 posunout vysílač Mariánské Lázně 91.0 MHz/100W na východ (13.6.).

„Stihne-li Rada 20.5. nejen ustavit své orgány, ale i začít rozhodovat o věcech, leckde k pozitivní fikci nemusí dojít,“ upozorňuje Barák na fakt, že jedenáct radních je zvoleno a pokud je premiér neprodleně jmenuje do funkcí, jak mu to ukládá zákon, mohou začít pracovat už příští týden.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .