Radě pro RTV se zalíbilo vypisování licenčních řízení

radiotv22Rada pro rozhlasové a televizní vysílání chce patrně spustit novou vlnu udělování rozhlasových licencí. Nasvědčují tomu výstupy z jejích zasedání, na kterých zamítla celou řadu žádostí o nízkovýkonové dokrývače s odůvodněním, že na ně vypíše licenční řízení.

Předchozí „Štěpánkova“ Rada pro RTV se v roce 2002 usnesla, že se při rozhodování o udělování nových dokrývačů rozhlasovým stanicím bude řídit exaktním systémem, který zohledňuje vyzářený výkon vysílače, efektivní výšku antény a počet signálem zasažených obyvatel. Toto rozhodnutí bylo rozhlasovou obcí přijato převážně kladně, protože v té době neexistoval zákonný prostředek, jak rozhodnout, zda je možno kmitočet přidělit jako dokrývač stávajícímu provozovateli nebo na něj vypsat licenční řízení.

Současná Rada pro RTV zřejmě o tomto systému neví. A pokud o něm ví, pak se nenamáhala tento verdikt své předchůdkyně zrušit. V posledních týdnech totiž doporučuje naprosto bezvýznamné kmitočty k vyhlášení licenčního řízení jako na běžícím pásu. Vše začalo v dubnu, když RRTV odmítla žádost společnosti Joe Media o kmitočet Praha – Vinohrady 89.0 MHz/150W a vypsala na něj licenční řízení. Tehdy bylo ještě možno uznat, že i ten nejslabší kmitočet na pražském rozhlasovém trhu má svou důležitost.

Následující události ale ukazují, že současná RRTV přináší na český rozhlasový trh nové metody. Jak vyplývá z tiskové zprávy z posledního zasedání RRTV, bylo vyhlášeno licenční řízení na kmitočet Brno – Husovice 107.0 MHz/148W . Dále byly zamítnuty žádosti o územní rozšíření v případě kmitočtů Žďár nad Sázavou 104.0 MHz/200W, Velké Meziříčí 100.6 MHz/200W, Vsetín 88.5 MHz/100W, Uherský Brod 98.9 MHz/100W a Česká Lípa 103.3 MHz/200W. Důvod? RRTV na ně chce vyhlásit licenční řízení.

Nezbývá než mediální Radě poděkovat, že na posledním zasedání zamítla návrh na vyhlášení licenčního řízení na kmitočet Aš 107.9/38W a přidělila jej přímo jako dokrývač Radiu Egrensis. I tak nás ovšem v dalších měsících čeká seznámení se spoustou nových provozovatelů rádií.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .