Rada se ohrazuje proti pořadu Fakta

radiotv22Rada pro rozhlasové a televizní vysílání samozřejmě nezůstala po odvysílání pořadu Fakta v pondělí na ČT 1 chladná, zasedla a vyprodukovala následující tiskovou zprávu. Stejně jako Radia.cz, ani Rada nebyla s pořadem Fakta spokojena a ohradila se jmenovitě proti třem odvysílaným faktům. S prvním odstavcem lze bez problémů souhlasit, ve druhém je poněkud zvláštní poslední věta, protože na slovo stejné zprávy na dvou rádiích jistě nejsou to pravé. Poslední bod těžko komentovat – jednání Rady jsou uzavřené.

A teď už k samotné tiskové zprávě: Rada se zabývala pořadem Fakta odvysílaným Českou televizí dne 5.3. 2001. Rada je nucena konstatovat, že reportáž jí věnovaná obsahovala řadu nepravdivých skutkových tvrzení.

Za nejpodstatnější Rada mj. považuje: Rádiu OK Rada přidělila mezinárodně koordinovaný kmitočet 93,9 MHz a není v její kompetenci měnit jeho parametry. Za následné problémy s rušením vysílání z polské strany nenese Rada jakoukoli odpovědnost, neboť takové jevy se dají jen obtížně modelově předvídat. Nicméně Rada tyto problémy obratem a k plné spokojenosti provozovatele Rádia OK vyřešila nejprve propůjčením a posléze přidělením dokrývacího kmitočtu pro lokalitu Hradec Králové.

Koncentrace vlastnictví v oblasti rádií je zcela přirozený a očekávaný trend. Z tohoto pohledu ani vlastnictví dvou rádií jedním provozovatelem nijak nevybočuje z běžné praxe současnosti. Tak je tomu i v případě mladoboleslavských rádií Jizera a Delta. Shoda dvou zpráv samozřejmě nedokazuje chybějící pluralitu, nýbrž jen demonstruje manipulativní postupy autorů reportáže.

A konečně se Rada důrazně ohrazuje proti jakýmkoli spekulacím o negativní roli svého místopředsedy Milana Trojana v případě neudělení licence znojemskému rádiu Karyon. Pan Trojan naopak předem oznámil svoji možnou podjatost a neúčastnil se nejen hlasování, nýbrž ani rozpravy předcházející hlasování o tomto rádiu.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .