Provázanost čistě náhodná IV: Radio Euro Praha

radiotv22Jak se zdá, začarovaný kruh se pomalu uzavírá. Objevila se další společnost, která má velice blízko k nově budovanému mediálnímu impériu CZECH MEDIA CORPORATION, a.s. alias GES HOLDING. Je jím žadatel opět o pražské kmitočty, společnost C.T.E. Broadcast, s.r.o.(projekt s názvem Radio Euro Praha).

Laikovi se může zdát situace poněkud nepřehledná, proto se pokusíme osvětlit další „mediální a lidská“ spojení.

Jména lidí jsou určující
Podíváme-li se na rozpis žadatelů o licence – ať už v Praze, Ostravě či Brně, na první pohled není nic nápadné. Staré známé společnosti však doplnila řada nováčků, snažících se prosadit na českém rozhlasovém trhu. Při bližším rozboru jsme však zatím objevili pár jmen, která nás zavedou možná dále, než jsme čekali.
V prvním dle seriálu šlo o Hviezdoslava Stefana a společnost FAJRONT BS (Radio Fajront). V druhém díle bylo klíčové jméno Vladimír Faifr a STAR PROMOTION(Radio Špica). Díl třetí patřil Martinu Šretrovi (KV ASSET MANAGEMENT,a.s. a Czech Radio Praha). Kdo to bude tentokrát?
Jak se zdá, pražské kmitočty vzbuzují velkou zvědavost těch lidí, kteří se snaží vstoupit do médií a ovládnout rozhlasový trh. Jejich další spojku jsme našli opět mezi žadateli o pražské kmitočty na rozhlasové vysílání. Tentokrát jde o společnost C.T.E. BROADCAST, s.r.o., která žádá o kmitočty pro provozování informačního Radia Euro Praha v hlavním městě (Radio Euro Praha – při vyslovení názvu jen málokoho nenapadne podobnost s výslovností Radio Evropa 2 – myslím, že francouzský vlastník by nenechal tuto podobnost bez povšimnutí). Zde je oním „spojovacím“ jménem jméno jednatelky Dany Pekové.

Další informační rádio pro Prahu
Jak se zdá, věčný projekt Michela Fleischmanna na informační rádio pro Prahu nachází mnohé stoupence. Všude jinde, jen ne v Radě RTV. Podle slov jednatele společnosti C.T.E. Broadcast Leoše Zedníčka, který je zároveň i spolutvůrcem projektu, je Radio Euro Praha novým modelem rádia (podotýkám, že na telefonním čísle, které bylo k dipozici na Licenčním odboru RRTV sídlí cestovní kancelář, kde byl pan Zedníček k zastižení). „Jedná se o nový model pražského rádia, o informační rádio s cílovou skupinou 16 až 40 let, s přesahem se svěží muzikou zaměřenou na evropskou hudební produkci. Tedy od španělských rytmů až po řecké balady. A samozřejmě nesmí chybět popové líbivá muzika, která je posluchači hodně žádaná. Chceme se zaměřit na diskuse a pořádání kulatých stolů, abychom ukázali, jak se lidem v Praze žije. V hlavním městě je spousta minorit (ať už Číňané, Indové nebo různá náboženská vyznání), které bychom chtěli posluchačům přiblížit. Zkrátka jde o informační rádio s dobrou hudbou,“ uvedl exkluzivně pro radiotv.cz Leoš Zedníček.

Tvůrcem projektu je on sám, jeho přítel a řada dalších spolutvůrců, kteří se kolem rádií pohybují. Jak dále uvedl, jde o lidi, kteří již jako investoři v nějakém rádiu působili. Podrobnější informace však odmítl sdělit. „Rádio nás baví, rádia sledujeme i prostřednictvím internetu, alespoň já sleduji rádia, která zde na severu nemohu naladit.“
Na otázku ohledně majetkových a jiných souvislostí, vedoucích až k Czech Media Corporation Zedníček uvedl, že o žádných neví a po jejich objasnění se k nim nijak nevyjádřil.

Moc Národních najednou
Jak jsme se však k onomu dalšímu propojení dostali?
Leoš Zedníček není jediným jednatelem společnosti C.T.E. Broadcast. Jeho obchodní podíl ve společnosti je dokonce menšinový – 34 %. Většinový podíl (66 %) patří Daně Pekové. Podle obchodního rejstříku je bydlištěm Dany Pekové Praha 1, Charvátova ul. 10. Sídlo společnosti C.T.E. Broadcast je navíc na Národní 38/36. A zde nesídlí jediná společnost. Dana Peková je totiž dále místopředsedkyní představenstva společnosti Národní Praha (jak název ukazuje, rovněž se sídlem Národní 36). Společnost podniká v oboru koupě zboží za účelem jeho dalšího prodeje a prodej – vyjma zboží uvedeného v příloze zák. č. 455/91Sb. A zboží tímto účelem vyloučeného.
Zde narážíme na důležitou souvislost. Národní Praha, a.s. totiž stoprocentně vlastní obchodní podíl společnosti STAR PROMOTION (mimo to je i jejím jediným společníkem), jíž známe z druhého dílu seriálu (Radio Špica). A pozor – kde myslíte, že tato společnost sídlí? Ano – také na Národní 36. Jednatelem Star Promotion není nikdo jiný než Vladimír Faifr. Další „záhadou“ je to, že místopředsedkyně představenstva společnosti Národní Praha se jmenuje Dana Peková, má stejné rodné číslo jako Dana Peková z C.T.E. Broadcast, má však jinou adresu. Z Charvátovy ulice je náhle Košická 21 v Praze 10. Datum zápisu společnosti do obchodního rejstříku také není dávnou minulostí: 8. dubna 2002. Činností C.T.E. Broadcast s.r.o. je výroba, rozmnožování a nahrávání zvukových a zvukově-obrazových záznamů a reklamní činnost a marketing.

Opakování – matka moudrosti
Abychom však kruh uzavřeli úplně, zopakujme si onu provázanost čistě náhodnou. Dana Peková nás tedy dostává nepřímo do společnosti Star Promotion k Vladimíru Faifrovi. Ten je jednatelem Star Promotion, zároveň však podle obchodního rejstříku také předsedou představenstva klíčové společnosti GES ASSET DEVELOPMENT, a.s. (to vše od 1.10.2001). A odtud opět jen krůček k dalšímu rádiu (a dalšímu zopakování) – v této společnosti je předsedou dozorčí rady Hviezdoslav Stefan, zároveň jednatel a majoritní vlastník společnosti FAJRONT BS (Radio Fajront), žadatel o brněnský kmitočet.
Kruh se tedy rozrostl a ještě nejde zdaleka o poslední „provázanost čistě náhodnou“.

Rada RTV stále sbírá informace
Na názor ohledně rodícího se mediálního magnáta rozhlasového trhu a na jednotlivá zajímavá propojeí osob a společností jsme se zeptali tiskového mluvčího RRTV, resp. vedoucího Útvaru informací, komunikace a zahraničních styků, PhDr. Pavla Baráka: „Pokud se ptáte mně, tyto věci osobně aktivně nesleduji,ale vstřebávám informace tak, jak jsou předkládány Radě. Vzhledem k tomu, že licenčních řízení jsem se nezúčastnil a podklady jsem si zatím nevyžádal, čekám, až bude probíhat rozprava, kde nesporně tento argument zaznít může. Jako tiskový mluvčí Rady mám spoustu úkolů, proto čekám na souhrnné materiály, které si pak prostuduji. V současné fázi licenčních řízení se na sbírání informací jako zaměstnanec Úřadu nijak nepodílím. K celé problematice jen toto: Zákon Radě RTV neumožňuje zkoumat věci podstatně hlouběji. Oprávnění ze zákona je dáno pouze v zákoně samém a co je nad jeho rámec, tím RRTV překračuje to, co jí zákon ukládá. Samozřejmě Rada může sbírat informace a tento zájem musí zdůvodnit. Dožadovat se však informací nad rámec nemá oprávnění a materiály si může vyžádat jen tehdy, potřebuje-li je k posouzení věci.“

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .