Provázanost čistě náhodná II.: Radio Špica

radiotv22Po ostravském Radiu Fajront chtějí vlastníci televize Prima získat rozhlasovou licenci také v Brně: lidé spříznění s GES Group stojí za žádostí společnosti Star Progress, které předložilo projekt Radia Špica.

Obchodní skupina GES, která ovládá televizi Prima, se patrně snaží získat další licenci pro rozhlasové vysílání. Po rockovém Radiu Fajront v Ostravě, jehož licenci většinově vlastní Hvězdoslav Stefan (jeho jméno figuruje ve společnostech blízkých nejen Primě, ale i televizi Nova), se GES nepřímo uchází o brněnské kmitočty 96,8 a 99,0 Mhz s projektem folkového a country Radia Špica. Veřejné slyšení žadatelů o brněnské licence proběhlo tento týden.

GES buduje mediální impérium

Za projektem Radia Špica stojí společnost Star Promotion, s.r.o., jejímž jediným jednatelem je Vladimír Faifr. Ten je zároveň předsedou představenstva firmy GES Asset Development, a.s., jejíž dozorčí radu vede Hvězdoslav Stefan. Jediným akcionářem GES Asset Development je společnost Domeana. Ta vlastní téměř 30-procentní podíl v FTV Premiéře, provozovateli televize Prima. Zbylých 70 procent ovládá GES Real Investment, s.r.o., který rovněž patří do skupiny GES Holdingu (nedávno přejmenovaného na Czech Media Corporation – patrně v souvislosti s budováním nového mediálního impéria).

Společnost Star Promotion, s.r.o., která stojí za projektem Radia Špica, byla zapsána do Obchodního rejstříku 23. ledna letošního roku a vlastní ji jediný majitel: akciová společnost Národní Praha. Tu zcela ovládá Luděk Fabinger. Předsedou představenstva je Milan Vodička. Již 21. ledna letošního roku došlo k registraci internetové domény www.radiospica.cz, jejímž majitelem se stala společnost Fajront BS. O registraci požádal Radim Pařízek, majitel a šéf ostravského Rádia Čas, který rovněž stojí za projektem Rádia Fajront a je jeho minoritním vlastníkem.

Radu vlastnické pozadí nezajímá

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání podle místopředsedy Petra Štěpánka vlastnické poměry všech žadatelů o brněnské kmitočty zná. „Při rozhodování o udělení licence Rada plně respektuje všechna vlastnická omezení, která předepisuje zákon o vysílání. Stejně tomu bude i v případě právě probíhajícího licenčního řízení o udělení dvou brněnských kmitočtů,“ ujistil. První místopředseda Rady Josef Musil při medializaci vlastnického pozadí společnosti Fajront v rozhovoru pro RadioTV řekl, že jde o problém, kterým by se měla Rada zabývat. „Není zatím jisté, jak závažná informace to je, ale závažné naopak je, že bychom se to nedozvěděli, kdybychom se nesnažili o celém problému zjistit informace sami,“ řekl ještě před udělením licence, kterou získalo právě Radio Fajront.

„Bylo by poctivější, kdyby nám sami žadatelé říkali o svých vedlejších aktivitách při předkládání žádostí nebo při slyšeních a kdybychom po nich nemuseli pátrat my. Tato kauza bude na stole jako jeden z bodů, ale závažnost faktu samotného nemohu zatím posoudit. Koncentrační procesy v naší zemi budou probíhat – mně spíše mrzí, že se žadatelé nesnaží být transparentní,“ dodal Musil. Otázkou vlastnického pozadí společnosti Fajront BS se Rada před hlasováním o udělení licence skutečně zabývala, podle Štěpánka ale nijak dramaticky, takže výběr vítězného projektu to nakonec nijak neovlivnilo.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .