Polské Rock Radio FM protestuje proti neprodloužení licence

radiotv22Neprodlužování licencí není doménou jen české Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Polská vysílací rada v polovině července odmítla prodloužit licenci katowickému Rock Radiu FM, protože dlouhodobě nedodržovalo poměr mluveného slova a hudby, a licenční podmínku, která určovala podíl lokálních informací na zpravodajství stanice.

“Monitoring Rock Radia FM v roce 2001 prokázal, že stanice nedodržovala licenční podmínky,” sdělila mluvčí polské vysílací rady Dorota Jaslowská. Licence z roku 1996 rádiu ukládala věnovat mluvenému slovu 24 procent vysílacího času – 15 procent regionálním tématům. “Mluvené slovo v roce 2001 zabralo v celkovém vysílání stanice pouze 1,7 procenta, a lokální informace 1,3 procenta,” konstatovala mluvčí. Rada proto licenci neprodloužila a udělila ji nové stanici Radio Jazz.

Majitelé Rock Radia FM proti postupu rady protestují. “Bylo by to závažné porušení licence, kdybychom byli jediná stanice, která ji nedodržuje. Ale rada konstatovala, že takových rádií je 44,” prohlásil pro server Witualnemedia.pl Marek Michalski, zástupce šéfa rozhlasové sekce mediálního domu Agora, který stanici provozuje. “Jestli rada zaznamenala nějaký problém, mohla nás na něj upozornit. Nikdo nám ale nic předem neřekl,” dodal Michalski.

Podle Jaslowské se do rozhodnutí Rady promítla i informace o neutěšeném finančním stavu Rock Radia FM. Michalski to považuje za směšné. “Rádio žádné ekonomické problémy nemá,” tvrdí. Společnost Agora se podle své mluvčí Anny Borys-Karwacké hodlá proti verdiktu radních odvolat, a pokud neuspěje přímo u rady, obrátí se na soud.

Na katowické frekvenci 93,6 se mezitím chystá vysílat nové Radio Jazz. “Chceme být komerční stanice, která prezentuje ´vyšší kulturu´ prostřednictvím jazzové hudby a zpráv o kultuře a z regionu,” přiblížil autor projektu Zbigněv Winiarek. Držitelem licence, která platí sedm let, se stala společnost Ad Point. Ta vlastní 11 lokálních rádií po celém Polsku. Většinou jde o stanice zaměřené na jazz. Vysílací rada novému rádiu snížila kvótu pro lokální zpravodajství z 15 na 6 procent celkového vysílacího času.

Mediální dům Agora, jehož Rock Radio FM rozhodnutím rady letos zřejmě ukončí své vysílání, je významným hráčem na polském mediálním trhu. Vlastní celkem 28 regionálních rádií, 16 časopisů, outdoorovou společnost a vydává nejprodávanější polský deník Gazeta Wyborcza. Rádio proti rozhodnutí rady sepsalo petici, která je přístupná na internetové adrese http://protest.rockradio.pl/.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .