Plány Beatu na expanzi do regionů dostávají trhliny

V květnu jsme přinesli informaci o tom, že rockové Radio Beat plánuje expanzi do dalších osmi velkých měst. Verdikt Rady pro rozhlasové a televizní vysílání naznačuje, že to nebude tak jednoduché. Ačkoliv českobudějovický kmitočet prošel na ČTÚ, RRTV jej Beatu neudělila s odůvodněním, že je zcela mimo dosavadní oblast pokrytí. Lze předpokládat, že podobně rozhodne i v několika zbývajících případech.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání na svém posledním zasedání zamítla žádost společnosti Broadcast Media o změnu územního rozsahu vysílání a souboru technických parametrů spočívající v přidělení kmitočtu České Budějovice 101,2 MHz/200W pro program Radio Beat. „Nepřidělili jsme je proto, že tyto kmitočty není možno považovat za kmitočty dokrývací. Jsou zcela mimo dosavadní oblast pokrytí a znamenaly by tak změnu poměrů na trhu v daných lokalitách,“ komentuje rozhodnutí pro RadioTV místopředseda RRTV Petr Pospíchal.

Zmíněný kmitočet patří mezi osm vysílačů, o které požádal provozovatel Radia Beat v květnu letošního roku (více viz Rádio Beat míří do dalších osmi měst). Kromě Budějovic tehdy projevil zájem o frekvence v Plzni, Karlových Varech, Jihlavě, Benešově, Táboře, Jablonci nad Nisou a v Ústí nad Labem. Žádost o kmitočet Ústí nad Labem – Stříbrníky 101,1 MHz/100W byla zamítnuta z důvodu zamítavého stanoviska ČTÚ již koncem srpna, o zbývajících šesti lokalitách zatím rozhodnuto nebylo.

Poslední rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání přitom dává provozovateli poměrně jasný signál do budoucna. Měřeno stejným metrem, i v případě úspěšné koordinace na Českém telekomunikačním úřadu nelze předpokládat, že by mu byly přiděleny kmitočty v Plzni, Karlových Varech či Jihlavě. Hraničním případem by v tomto případě mohl být Tábor, zatímco v Benešově či Jablonci by Rada zásadní námitky ohledně pokrytí mimo dosavadní oblast mít nemusela. Provozovatel Radia Beat nechystá proti rozhodnutí RRTV protest u soudu. „Protest podávat nebudeme, budeme se dál snažit a přesvědčovat Radu, že rádio Beat je subjekt, který provozuje formát, který by v daných lokalitách obohatil programovou nabídku a napomohl k zachovávání a rozvoji plurality programové nabídky a informací v oblasti vysílání a převzatého vysílání,“ řekl RadioTV ředitel stanice Martin Hroch.

A jaké úmysly ma regulátor s kmitočty, které jsou úspěšně zkoordinovány, ale nepřiděleny? „Na úmysly je zatím brzy, ale je pravděpodobné, že Rada bude zvažovat použití těchto kmitočtů pro licenční řízení, i když třeba ne samostatně pro jednotlivé lokality. Ale to je v této chvíli spíše můj osobní názor,“ naznačuje Pospíchal s tím, že nejde o oficiální stanovisko Rady. Do takového řízení se může samozřejmě přihlásit i Radio Beat, ale zájem by jistě projevili i konkurenti a provozovatel Beatu proti nim ze zákona nemá žádnou oficiální výhodu.

 

 

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .