Petrov a Zeppelín? Blaník a Kiss!

radiotv22Když Rada pro rozhlasové a televizní vysílání v červnu loňského roku udělila tři licence naprosto neznámým provozovatelům, vysvětlila to slovy „Rada rozhodla upřednostnit nové provozovatele, jejichž projekty přinášejí originální programové formáty, které přispějí k oživení rozhlasové scény v ČR.“ Tito provozovatelé byli opravdu noví, dva z nich se ale brzy schovali pod křídla osvědčených a silných kolegů, kteří jim zajistili zkušenosti a know-how. Nabízí se otázka, proč Rada rovnou tyto licence nepřidělila podle své zásady Posilování silných.

Radio Zeppelín => Kiss Radio

Podle slov Petra Štěpánka měla Rada v úmyslu přidělit licenci Radia Vox některému z žadatelů nabízejících projekt rockového rádia. Kromě společnosti Radio Mejla to byl Kiss zastoupený firmou Radio Paráda, s.r.o. a Broadcast Media s projektem Radia Zeppelín, kterému Rada nakonec licenci k vysílání na frekvenci 95.3 MHz přidělila. Stoprocentní vlastník společnosti Karel Kasal záhy odprodal 34% Kissu a na stole Rady se objevila žádost o změnu názvu na Radio Beat. 1. ledna Radio Beat zahájilo vysílání z budovy Radia Kiss na Říčanské ulici.

Proč tedy Rada nepřidělila licenci rovnou Kissu, který o ni žádal? „Byly na stole tuším tři či čtyři projekty rockového rádia v Praze a Rada jako projekt vyhodnotila nejlépe právě projekt společnosti Broadcast Media. To, že poté našel pan Kasal nějakou společnou řeč i s jiným žadatelem o de facto podobné rádio, a v rámci platných mantinelů zákona, které umožňují prodat 34 procent, to prodal… a více méně spíše z těch technických důvodů, jak nás tady informoval, kvůli technické realizaci toho projektu, tak s tím žádný problém nemám. Navíc mám jaksi pocit, že de facto byli svým způsobem uspokojeni dva žadatelé do jisté míry tím pádem, a jestli Rádio Beat vysílá odtamtud nebo odtamtud, to není věc, která by měla do té míry Radu zajímat. To jsou technické věci. Ta majetková změna byla přesně v mezích zákona, není důvod ji nepovolit,“ odpovídá místopředseda Rady Petr Štěpánek.

Radio Petrov => Blaník

Mezi devatenácti žadateli o licenci Radia Brno Valc nečekaně uspěla společnost PS Křídla s projektem Radia Petrov. Jednatel společnosti Josef Kratochvíl byl tak překvapený, že do deníku MF Dnes prohlásil, že ještě netuší, jak bude Radio Petrov vypadat. Brzy se ovšem vyjasnilo, na konci loňského roku prohlásil ředitel rádia Karel Burian, že „naše rádio se bude věnovat především posluchačům ve věku od 35 do 49 let. Chceme nabídnout známé hity nejen současné, ale i ze 60. až 80. let.“ Tato definice silně připomíná program rádia Blaník, což nám v lednu potvrdil ředitel společnosti City Multimedia Petr Dvořák: „Filozofie Petrova je velmi blízká Blaníku a já připouštím, že jsme s majiteli rádia vyjednali dodávání určité části našeho know-how.“ Blaník dnes svým signálem pokrývá více než 50% Čech a jeho program díky rádiím Vranov a Petrov zní na Brněnsku, Třebíčsku a Znojemsku.

Proč tedy Rada nepřidělila licenci rovnou Blaníku, který o ni žádal? „Petr Dvořák má dnes pověst jednoho z nejschopnějších provozovatelů, ale i rozhlasových teoretiků. Jeho projekty obvykle mívají velmi dobře vypracovanou sociologickou část, která přímo vědeckými metodami rozpitvává, co posluchači v té které lokalitě chtějí, jaké programové prvky mohou přinést zvýšení poslechovosti a že on tyto své znalosti a schopnosti konec konců zhodnocuje a možná zpeněžuje i posléze jako poradce, nebo dodavatel know-how, tak proč ne? Na tom není nic špatného. Myslím, že naopak, že jestliže tato možnost existuje, tak proč toho nevyužít. Myslím si, že provozovatel Rádia Petrov není zdaleka jediný v České republice, kdo toho využil. Podobným způsobem se proměnilo třeba východočeské Rádio OK, a zase na tom není nic špatného. Majitel rádia zjistí, že by bylo lepší formátově muziku i mluvené slovo trochu posunout jinm, protože mu to umožní větší rozvoj rádia, umožní mu to – možná – dosažení větší poslechovosti, to znamená umožnění většího zisku z reklamy… Proč ne? Na tom opravdu nic není,“ odpovídá místopředseda Rady Petr Štěpánek.

Radio Expres => ???

Licenci Radia Limonádový Joe pro vysílání na frekvenci 90.3 MHz Rada udělila společnosti 4S Production a jejímu projektu bulvárně-hudebního Radia Expres. Ten je momentálně jediným z nových provozovatelů, který zatím vysílá „samostatně“. Ačkoliv Expres ovládají lidé se zkušenostmi z Evropy 2, konkrétní majtekové nebo programové propojení na toto rádio neexistuje. Opodstatněné se neukázaly ani spekulace o vstupu Televize Nova, která svůj zájem o rozhlasové vysílání nijak neskrývá. Expres tedy zůstává samostatný a zda tomu tak zůstane, pravděpodobně osvětlí až srpnové výsledky průzkumu poslechovosti.

Jak se vám líbí?

„Nevím, jestli v tuto chvíli byl učiněn nějaký základní monitoring, který Rada pravidelně dělá. Zcela určitě budou tato nová rádia dříve či později takovému monitoringu podrobena, ale nevím, jestli má cenu zrovna v prvním měsíci, kdy někdo začne vysílat, jeho vysílání monitorovat. Dáváme jim čas, aby se to rozběhlo. Ono uvést jednak po technické, ale i po lidské stránce… Je to kus práce a chvilku to trvá a mám pocit, že by nebylo fér vůči kterémukoliv tomu subjektu chtít ho načapat na hruškách třetí den vysílání. To asi není účelem oněch monitoringů. Jinak tedy můžu říci, že Rádio Beat cítím jako opravdu příjemné oživení rozhlasové scény… Taky na vašich stránkách čtu, co jsem všechno způsobil, tak toto jsem také způsobil,“ uzavírá Petr Štěpánek.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .