Otevřený dopis řediteli ČRo Václavu Kasíkovi

radiotv22Vážený pane řediteli,

jako občan Pardubic a v tom případě i Pardubického kraje jsem nedočkavě čekal na zahájení vysílání Českého rozhlasu pro Pardubický kraj. To co mi však nabízí Český rozhlas Hradec Králové a výmluvy, které slyším okolo tohoto vysílání, mne jako občana Pardubic urážejí. Mohu však říci jenom jedno – dokud neustále budu z přijímače slyšet „Český rozhlas Hradec Králové …“, nemohu toto vysílání poslouchat. A nemohu ani akceptovat výmluvy, které ohledně tohoto vysílání čtu v novinách.

V Mladé frontě nyní čtu vaše vyjádření, že nejsou frekvence a že čekáte na přidělení nových frekvencí, to samé čtu i v Pardubických novinách. Chci vám napsat, že 35 let jsem pracoval u Českých radiokomunikací, kde jsem pracoval jako vedoucí údržby antén TV a VKV a zabýval jsem se také měřením pokrytí VKV signálem z jednotlivých vysílačů. A vím, že vaše tvrzení ohledně frekvencí je přinejmenším zavádějící. Když to vezmu logicky, přejete si zachovat pro vysílání Českého rozhlasu Hradec Králové frekvence z vysílače Pardubice (Krásné 100,1 MHz), z vysílače Trutnov (Černá Hora 90,5 MHz) a z vysílače Broumov 558 kHz.

Pro vysílání rozhlasu Pardubice prý žádáte nové frekvence. Ale jaké? Je jasné, že podle mezinárodních dohod frekvence na úrovni vysílání z vysílače Pardubice a Trutnov již nelze získat. Jak jsem se dočetl na internetu zhruba před půl rokem, má Český rozhlas zájem o frekvence rádia Profil Pardubice (a bylo zde jasně napsáno, že jsou žádány pro Český rozhlas Pardubice). Nevím zda je získáte, nebo zda je z vaší strany dále zájem o tyto frekvence v kraji Pardubice, mohu však prohlásit, že v žádném případě pokrytí těmito frekvencemi ani zdaleka nedosáhne úrovně pokrytí z vysílače Pardubice – Krásné. A protože vše se řídí mezinárodními úmluvami a i možnostmi vnitrostátního vzájemného rušení, není možno na těchto frekvencích zvýšit výkon. A i kdyby se mluvilo o jiných frekvencích, v dnešní době frekvence nejsou a i kdyby případně byly, odebráním jiným stanicím), bude se vždy jednat o malé výkony pouze pro lokální pokrytí.

A nyní k vašemu prohlášení, že vysílač Krásné má velký přesah za hranice regionu, a proto žádáte o novou frekvenci. 35 let jsem se také živil měřením pokrytí z jednotlivých vysílačů. A vím jedno – vysílač Krásné je vhodný pro pokrytí kraje Pardubice, vysílač Trutnov (Černá Hora) společně s vysílačem Broumov je vhodný pro pokrytí kraje Hradec Králové. A přesah jednotlivých vysílačů? Vysílač Krásné přesahuje hlavně do oblasti Havlíčkův Brod, Golčův Jeníkov, Kolín a Kutná Hora. A domnívám se, že občané z těchto oblastí mají spíše zájem o informace ze sousedního kraje Pardubice, než ze vzdáleného kraje Hradec Králové. A přesah vysílače Černá Hora? V Pardubicích, když si naladím 90,5 MHz, mohu tento vysílač poslouchat. Tak stejně ho mohu poslouchat v Holicích, ve Vysokém Mýtě, v Litomyšli, v Přelouči a v jiných částech kraje Pardubice. A i v Kolíně, Kutné Hoře, tento vysílač má totiž velké převýšení a tedy i velké pokrytí.

Tyto zkušenosti mám, jak jsem již napsal, z dlouholeté práce u podniku, který vysíl á signál Českého rozhlasu z těchto vysílačů a měřením signálu z jednotlivých vysílačů. Mohu vám napsat jenom jedno – vaše zdůvodnění mi připadá jako nelogické a zavádějící. Nezbývá mi nic jiného, než souhlasit s poslancem Kučerou. Nejedná se o frekvence, ale o peníze. A také o přístup úředníka z Prahy, kterého naprosto nezajímají problémy v regionu. Zajímalo by mne, kolik bylo investováno do nové budovy a nového studia Českého rozhlasu Hradec Králové a kolik bylo v té době, kdy se již vědělo o rozdělení krajů, investováno do vysílání z Pardubic.

V Hradci Králové se jednalo o přestavbu budovy banky a o naprosto novou, nejmodernější výbavu studia. Předpokládám, že sumu pro veřejnost nikde nesdělíte, protože je a musí být jasně nepoměrná. Mohu vám sdělit jedno – dokud budu neustále slyšet při poslechu z vysílače Pardubice – Krásné, že se jedná o Český rozhlas Hradec Králové, nebudu toto vysílání poslouchat. A sliby, že se omezí upozornění, že se jedná o vysílání z Hradce Králové? Plané a plané. Možná to vše však bude mít přece jenom jeden důsledek. Ještě více poklesne poslechovost regionálního vysílání v Pardubickém kraji, následně se nebude investovat více peněz do tohoto vysílání a bude výborná výmluva – nikdo to neposlouchá. A připadá mi, že o to vám jde. Protože vás kraj Pardubice nezajímá. A já mám jednu smůlu. Pro mne Český rozhlas nevysílá, i když ode mne požaduje platit koncesionářské poplatky. Poslední dobou jsem přešel v celostátním vysílání na rádio Impuls a když chci regionální zprávy, zbývá mi rádio Kiss Pardubice. Mohu skončit jenom tím, že vám jako rozhlasu přeji více posluchačů. Ale vaším osobním přístupem tyto posluchače jenom odpuzujete.

Miloslav Michálek,
Pardubice

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: