Opavské Radio Hellax mění majitele

radiotv22Opavské Radio Hellax přechází do rukou nového majitele. Pavla Huba, který čelí hrozbě vězení za daňové podvody, pravděpodobně nahradí ostravský podnikatel Tomáš Krčmář. Ten počátkem května získal stoprocentní podíl ve firmě Hravé rádio, která je servisní organizací Radia Hellax. „O změně vlastníka v Hellaxu se jedná,“ potvrdil pro MF Dnes ředitel Hellaxu Miroslav Pifka.

Vlastníkem licence Radia Hellax je společnost Hellax, s.r.o., kterou dosud stoprocentně ovládá Pavel Hub. Případné vlastnické změny musí schválit Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Podobná žádost zatím na její stůl nedorazila, ovšem už v dubnu Rada schválila změnu jednatele licencované společnosti. Pavla Huba nahradil Jan Děcký, který společně s Krčmářem působí ve firmě Tržnice Ostrava, a.s.

Pavel Hub byl loni v srpnu za daňové úniky odsouzen krajským soudem v Ostravě k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na pět a půl roku. Rozsudek ovšem dodnes nenabyl právní moci, protože Hub se proti rozsudku se odvolal k vrchnímu soudu v Olomouci a ten se jeho případem dosud nezabýval. Pokud by byl rozsudek potvrzen, mělo by to pro Hellax neblahé následky. Podle §13 mediálního zákona se nemůže společnost, jejíž statutární orgán byl odsouzen za hospodářské delikty, účastnit licenčních řízení ani požádat o prodloužení platnosti licence.

Vzhledem k tomu, že Hellax bude v příštím roce žádat Radu o prodloužení platnosti licence na dalších osm let, byla by pro jeho budoucnost změna vlastníka dobrým tahem. „Pakliže je nový majitel v pořádku, co se týče vlastnických práv ve společnosti, pak Hellax nepochybně o prodloužení licence žádat může a jestliže se nijak neprovinil ani proti ustanovením §12 (odst. 12), pak mu
Rada licenci prodlouží,“
vysvětluje předseda APSV Michal Zelenka.

Podle informací MF Dnes je ale kontroverzní osobou také nový vlastník. Krčmář byl v 90. letech vlivným obchodníkem s cennými papíry. Podílel se na založení investičního fondu Kredital a ovládal konglomerát dalších navzájem spřízněných firem. Kredital je dnes v konkurzu a kvůli poškozování fondu prostřednictvím několika vzájemně propojených firem dnes policie stíhá dva jeho představitele, mezi nimi také náměstka ostravského primátora Zbyňka Pražáka. Další pětici lidí obvinili policisté kvůli jiným obchodům v rámci téže kapitálové skupiny už loni – šlo o transakce, při nichž přišly o několik miliard korun ŽDB Bohumín a ústecká Spolchemie. Krčmář se sice angažoval ve firmách, jež se na těchto podezřelých obchodech podílely, sám však trestně stíhán není, píše v severomoravské příloze MF Dnes Zuzana Kubátová.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .