O vysílání na Liberecku projevili všichni silní broadcasteři

Minulý týden vypršel termín pro podávání přihlášek do licenčního řízení o kmitočtovou síť na Liberecku. Zájem broadcasterů překonal očekávání, RRTV momentálně eviduje 22 žádostí dvacítky subjektů, přičemž pouze pět podaly firmy, které se v současnosti na rozhlasovém vysílání v Česku nijak nepodílejí.

Předmětná licence se skládá ze dvou libereckých kmitočtů, které jsou pozůstatky po Radiu Euro K, a českolipské frekvence, jejíž koordinaci iniciovalo Country Radio, ale RRTV mu kmitočet nepřidělila. Více informací o kmitočtech a pokrytí signálem najdete v článku Licenční řízení na Liberecko oficiálně vyhlášeno.

Všechni silní chtějí do Liberce

Do boje o Liberecko se přihlásily všechny celoplošné stanice, ovšem zvolily odlišnou strategii. Zatímco Evropa 2 a Frekvence 1 žádají pouze o nové kmitočty, provozovatel Radia Impuls nabídl Radě pro jistotu hned dva zbrusu nové projekty. Konkrétní body plánovaných stanic nejsou zatím známy, ale leccos napoví i zvolené názvy – Radio Romantica a Radio Radost FM.

Zájem o tři vysílače projevila i většina silných multiregionálních rádií. V první řadě je třeba zmínit společnost Radio Ještěd s.r.o. patřící do skupiny Stamford Managing. Tato skupina totiž ovládala i bývalé Radio Euro K, které na dvou ze tří vypsaných frekvencí do letošní zimy vysílalo.

Chladná nezůstala ani rozhlasová síť Kiss Radio, RRTV registruje dvě žádosti její dceřiné firmy Delta Media Broadcasting s.r.o. s projekty Radia Jizera a Kiss Delta. Severovýchod Čech nemá dostatečně pokryto Radio Blaník, takže ani jeho přihláška nechybí. A snad nikdo by neočekával, že by si takovou příležitost nechali ujít provozovatelé sítě Hey, společnost Radio Podještědí předložila projekt Radia Hey sever.

Pražáci chtějí dokrývače, ostatní nová rádia

Zájem o zveřejněnou kmitočtovou síť projevila také celá řada pražských stanic a ani jedno nenabízí nový projekt. Své žádosti o nové kmitočty podalo Expres Radio, Country Radio, Radio Beat a Radio DeeJay.

Na rozdíl od pražských rádií, lokální broadcasteři ze zbytku republiky chtějí provozovat program odlišný, než vysílají jejich kmenové stanice. Jedná se o projekty Radio Nisa (Radio Metuje), Radio Výšina (Radio Děčín), Pop FM (Radio Crystal) a překvapivě také známý projekt Radia Sky Rock provozovatele Radia Haná Pavla Foretníka.

Zbývajících pět žádostí patří firmám, které se dosud rozhlasového vysílání u nás neúčastní. Jedná se o Agenturu hak (Radio Gól), společnost AR media (Radio Nisa), společnost Bigmedia Prague (Radio Ještěd), společnost Kalendář Liberecka (Radio Dobrý den) a Media Contact, reklamní a televizní agentura, s.r.o. (Radio Rodeo). Bližší informace lze zjistit pouze o prvně jmenované, jde o mateřskou firmu liberecké regionální Terra TV.

Zálusk má i Český rozhlas

Podtrženo a sečteno, Rada pro rozhlasové a televizní vysílání má k dispozici 10 žádostí o kmitočty pro stávající stanice a 12 projektů nových rádií.

Nutno podotknout, že ona dvaadvacítka žádostí může ještě značně prořídnout. Pokračuje se totiž standardním postupem, kdy úřad RRTV zkontroluje úplnost žádostí, Rada vyzve žadatele k doplnění údajů a posléze může některé vyloučit z řízení pro formální nedostatky. Podle obvyklých lhůt by k veřejnému slyšení mohlo dojít někdy v první polovině listopadu a vzápětí k udělení licence.

Mohlo, ale taky nemuselo. Jelikož zájem o Liberecko projevil i Český rozhlas, který se ze zákona licenčních řízení účastnit nemůže, Rada může zamítnout všechny žádosti a frekvence posléze přidělit jemu.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .