O novou jihočeskou licenci se strhne velká bitva

radiotv22RRTV vyhlásila licenční řízení na novou kmitočtovou síť Budějovice – Tábor – Písek. Už dnes je jisté, že se o licenci strhne velký boj, do kterého se zapojí minimálně osm zkušených žadatelů, mj. provozovatelé rádií Country, Vysočina nebo Impuls.Rada pro rozhlasové a televizní vysílání vyhlásila licenční řízení na novou kmitočtovou síť Budějovice – Tábor – Písek. Už dnes je jisté, že se o licenci strhne velký boj, do kterého se zapojí minimálně osm zkušených žadatelů.

Licenční řízení o zcela novou kmitočtovou síť u nás nebylo vyhlášeno několik let. V posledních letech Rada nabízela provozovatelům pouze osamocené kmitočty nebo sítě rádií, jimž končila platnost licence. V tomto světle jde o poměrně zásadní událost, do které se jistě zapojí nejen řada stávajících broadcasterů, ale i spousta nových zájemců o provozování rozhlasové stanice.

RRTV definovala novou kmitočtovou síť takto: kmitočtová síť je určena k lokálnímu pokrytí měst České Budějovice, Písek a Tábor bez jakýchkoliv přesahů. U všech kmitočtů je třeba v okrajových oblastech počítat s rušením od okolních sítí VKV vysílačů. Podle teoretických výpočtů bude odhadem v Českých Budějovicích zásobeno signálem 100 000 obyvatel, v Písku 30 000 obyvatel a v Táboře 40 000 obyvatel.

Soubor technických parametrů kmitočtové sítě:

České Budějovice – město 92,3 MHz/0,5 kW (s omezeným vyzařovacím diagramem)
souřadnice WGS 84/LON/LAT 14E2853/48N5829
nadmořská výška 388 m, výška středu antény nad zemí 30 m, polarizace antény V
Písek II 89,5 MHz/0,5 kW
souřadnice WGS 84/LON/LAT 14E0716/49N1817
nadmořská výška 449 m, výška středu antény nad zemí 30 m, polarizace antény V
Tábor – město 88,7 MHz/1 kW (s omezeným vyzařovacím diagramem)
souřadnice WGS 84/LON/LAT 14E4120/49N2440
nadmořská výška 450 m, výška středu antény nad zemí 30 m, polarizace antény V

Hey proti zbytku světa

Kmitočtovou síť Budějovice – Tábor – Písek po technické stránce připravila a zkoordinovala společnost Fajront BS, která drží licenci Radia Hey! Ostrava. Vzhledem k tomu je již teď možno považovat skupinu Hey za jednoho z hlavních favoritů. Spolumajitel Fajront BS a ředitel Radia Čas Radim Pařízek pro RadioTV potvrdil účast v licenčním řízení. „Nabídneme oba naše úspěšné formáty,“ řekl Pařízek. Skupina Hey provozuje rockový formát v Ostravě a Brně a formát české muziky v Praze.

Na licenci si ovšem brousí zuby řada zkušených broadcasterů. „Tohoto licenčního řízení se hodláme zúčcastnit, a to s formátem Rádia Vysočina, samozřejmě s jiným názvem,“ říká majitel Radia Vysočina František Vostál a účast potvrdil také ředitel Country Radia Jan Zilvar. „O licenci žádat budeme a formát je jasný. Stejný jako Country rádio. Pujde o dokrývače. Navíc 89,5 z Písku nás bude rušit, tak ani jinou možnost nevidím.“

Formátově svede se skupinou Hey největší souboj pravděpodobně Radio Beat, které je postaveno také na rockové muzice. Jeho účast přitom potvrdil nejmenovaný zdroj blízký Radiu Beat. Dalším z žadatelů, jehož nelze brát na lehkou váhu, je společnost Londa provozující rádia Impuls a Info. „Mohu za Londu potvrdit účast v licenčním řízení,“ prohlásil generální ředitel Impulsu Jiří Hrabák.

Ani tím ovšem výčet adeptů nekončí. Ondřej Laně z rozhlasového domu FM Plus/Karolína/Šumava nám sdělil, že se o tom uvažuje, ale účast zatím nepotvrdil. Velmi pravděpodobná je také účast vládce jihočeského éteru Ladislava Faktora a vždy je nutno počítat s mediálním domem F1/E2. Účet bude možno podtrhnout až 24. září, kdy vyprší termín pro podávání žádostí.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .