Na světě je Petice usilující o vznik Českého rozhlasu 4

radiotv22Český rozhlas (ČRo) stále nemá veřejnoprávní stanici pro mladé posluchače. V Praze to vytkl politické elitě i samotnému rozhlasu Werner Rumphorst z Evropské vysílací unie (EBU). Nyní je na světě Petice, která chce tlačit na kompetentní orgány, aby tzv. ČRo4 vznikl.

„Český rozhlas již mnoho let připravuje koncepci pro veřejnoprávní okruh pro mladé ČRo 4. Dnes již koncepci má na stole, ale zprovoznění se dodnes neuskutečnilo. Důvodů proč Český rozhlas nebyl za několik let schopný zprovoznit tak moc důležitou stanici a proč se vlastně v rozhlasovém dění v ČR nestalo to co například v SR po roce 1989 je několik,“ uvádí iniciátor celé akce David Špringl a dále se domnívá, že za to může minulá Rada pro RTV a samozřejmě málo vůle přímo ve vedení ČRo.

„Situace, která se objevila v Česku v souvislosti s programovou nabídkou většiny našich soukromých rozhlasových rádií je více jak ubohá. Většina provozovatelů těchto rádií říká, že hrají jen to, co lidé chtějí slyšet. Pravda je však taková, že lidé by chtěli v rádiích slyšet něco jiného a rádia jim to nemohou dát, jelikož nemají možnost kopírovat toho nejsilnějšího v oboru, tedy potenciální ČRo 4, který by nabízel celoplošně velmi kvalitně propracovaný program,“ glosuje nynější situaci, kdy ČRo, jako jedna z mála, ne-li jediná veřejnoprávní rozhlasová instituce nemá svou stanici pro mladé posluchače.

Špringl se dále domnívá:„A tak soukromým rádiím nezbývá, než se kopírovat navzájem a tím vytvářet uzavřenost českého hudebního éteru. Chceme-li najít příčinu, proč se tak již od socializmu děje, najdeme ji jistě v chybách státní správy, kde tento problém v největší pravděpodobnosti zapříčinilo neuvážené rozhodování ve správních řízení o udělování licencí soukromým rozhlasovým stanicím na začátku devadesátých let,“ a pokračuje: „Díky této skutečnosti dnes nezbyly kmitočty pro potřebnější stanici ČRo 4, která by mnohem více podporovala mediální rozvoj, ale především morální vývoj mladé generace. Je to stanice, která by změnila vnímání nás všech, protože by ovlivňovala soukromé rozhlasové provozovatele a zároveň by se od nich absolutně odlišovala hudební nabídkou, hudebním obalem, způsobem moderátorského vystupování, minimen reklamních spotů atd.“

Iniciátor Petice usilující o vznik ČRo4 kritizuje i současný rozhlasový trh: „Když dnes dostávají soukromá rádia prostor, neumějí s ním hospodařit, jelikož je na našem území přeplněné rozhlasové spektrum. Je to logické? V západní Evropě jsou soukromá rádia mnohem více pod dohledem státních orgánů. Státní služba, kterou ČRo bezesporu je, nám nedokáže vytvořit podmínky ani v té oblasti, která finančně téměř vůbec nezatěžuje stát a měla by to být i povinnost státu, kterou si jako povinní plátci musíme platit.“

Špringl se závěrem ptá: „Musí mladí lidé v České republice opravdu tak dlouho čekat na veřejnoprávní médium, které by je mohlo provázet, být jejich společným vzorem do budoucna, vychovávat je, umožňovat jim prosadit jejich názory, řešit jejich problémy a dávat jim prostor pro hudební tvořivost?“

„Hlavním důvodem, proč si přejeme tuto stanici co nejdříve zprovoznit, je nabídka jiného programového formátu, než který jsme v našich končinách zvyklí poslouchat,“ uvádí Špringl a vyzývá občany: „Proto bychom vás rádi požádali o vaši hlasovací podporu. Český rozhlas disponuje s kmitočty, které by bylo nutné přerozdělit k prospěchu všech. Především se to týká plýtvání kmitočtů u stanice ČRo1 – Radiožurnál.

„Bude to ale trvat tak dlouho, než tento zásadní problém vezme do rukou osoba, která rozumí této potřebě mladých lidí, a které je jasné že mladí lidé si nevezmou, jen to co jim někdo nabídne (a přeberte si to), ale vezmou si to, co jim nabídne stát, který se o ně bude starat. Pak tito mladí lidé začnou věřit ve správnou cestu našeho státu, jelikož stát tu bude i pro ně,“ uzavírá iniciátor Petice David Špringl.

Petiční archy ke stažení: http://mujweb.cz/www/cro4/Formular%20petice.doc

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .