Liberecká Evropa 2 zpátky na Ještědu

radiotv22O vysílání libereckého studia Evropy 2, které se v éteru identifikuje jako Evropa 2 severní Čechy, jsme již jednou na našem serveru psali. Z rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání byl pro Evropu 2 vyčleněn dokrývač na frekvenci 88.1 MHz z kóty Vratislavice nad Nisou s povoleným vyzářeným výkonem 1 kW.

Na podzim roku 1999 byl však program E2 vysílán pro Liberec a okolí nikoliv z místa, které bylo definováno RRTV, ale z Ještědu, který je několik set metrů výše. Vzhledem k tomu, že tehdy nebyla takováto změna polohy vysílače schválena naším rozhlasovým a TV regulátorem, reakce a pozdější zásah Rady na sebe nenechal dlouho čekat. 25. listopadu 1999 byl z nařízení Rady a ČTU vysílač přesunut opět do Vratislavic. Všechny tyto změny však byly provedeny bez přerušení vysílání.
RRTV na svém pravidelném úterním zasedání dne 11. ledna rozhodla o povolení zkušebního vysílání z Ještědu. Stejný verdikt vyřkl i ČTU dne 20. ledna. Jak mi již před vánoci řekl ing. Tomáš Řapek, vedoucí technického odboru RRTV, …je v takovýchto případech zkušební provoz bezpodmínečně nutný.
Z Vratislavic, resp. Nové Rudy, se bude vysílat až do půlnoci 31. ledna, kdy bude trasa přesměrována na Ještěd. Počínaje půlnocí bychom měli i my, kteří nebydlíme přímo v Liberci, naladit Evropu 2 severní Čechy velmi dobře. Podle informací, které máme přímo od šéfa libereckého lokálu Miroslava Hrnka, budou mít důvod k radosti i motoristé. Signál E2 SČ s sebou totiž samozřejmě ponese veškerý komfort RDS a s tím spojených funkcí, jako je automatické přelaďování na alternativní frekvence E2, pokud vůz vyjede z dosahu signálu 88.1 MHz. Na displeji vašeho rádia bude trvale svítit jen nápis EVROPA 2.
Tato strohá identifikace je součástí strategie E2 pokud možno smazat rozdíly mezi jednotlivými lokály. Cílem by mělo být uspořádání, kde se budou jednotlivá regionální studia identifikovat dle své zeměpisné polohy a ne jako dnes, vlastními názvy. Nesmlouvavým krokem bylo např. přejmenování Evropy 2 Attack na Evropa 2 Morava. Lokál Evropy 2, který vysílá z Českých Budějovic se také již prezentuje jako E2 Jižní Čechy a nejinak tomu je i s E2 severní Čechy, která je někdy nepřesně nazývána Evropou 2 Liberec.
Mapa pokryti E2 Liberec
Signál 88.1 MHz bude díky změně polohy vysílače zachytitelný na mnohem větším území, než tomu bylo dosud, resp. do konce ledna. Podle mapy pokrytí, kterou se mi podařilo získat, mohou liberecké vysílání E2 poslouchat ve velmi dobré kvalitě nejen posluchači z Liberce či Jablonce n.N, ale např. i v Jičíně, Varnsdorfu či Novém Boru. Plně pokryt bude i Turnov, který byl dosud velmi kritický a také dálnice Liberec – Mladá Boleslav k až známému Letadlu nebo trasa Liberec – Děčín až k České Lípě.
Jak mi řekl promotér E2 v Liberci Petr Kumpfe, bude příští týden odstartována velká informační kampaň, vylepeny budou billboardy a velké množství reklamních plakátů s jednou z nejznámějších postav Evropy 2, Leošem Marešem. Dále se předpokládá, že ještě více než nyní, bude vidět logo E2 na různých kulturních a společenských akcích. Jedna z prvních bude show Leoše Mareše 12. února v libereckém Babylonu.
Přesun vysílacích antén z Nové Rudy na Ještěd však zdaleka není poslední technickou změnou, která liberecký lokál čeká. K 1. březnu se má, stejně jako ve všech ostatních lokálních studiích E2, i v zde rozběhnout nový systém odbavování vysílání Digital Audio Delivery ENCO. Tento systém zatím používá pouze pražský nacionál. Do budoucna by mělo ENCO umožnit mimo jiné zřízení jedné centrální audiotéky a jednotlivá časová okna, do kterých všechna regionální studia během tzv. odpojováků vkládají své zprávy a reklamy, by tak mohla být dána časově opravdu napevno.
Věřme, že spolu se spuštěním vysílání z Ještědu se k posluchačům E2 vrátí kromě standardního programu i zpravodajství z Liberce a Jablonce, které myslím v posledních měsících, díky absenci kvalitního signálu, citelně chybělo. Byť je Evropa 2 hudební rádio.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .