Kdy skončí vysílání Radia nový Presston?

Přestože soud zrušil rozhodnutí RRTV o opětovném udělení licence Radiu nový Preston, vysílání stanice pokračuje. Rada pro RTV již oficiálně obdržela rozsudek a dnes večer by se kauzou mohla zabývat.Před měsícem RadioTV zveřejnilo článek Soud opět zrušil licenci Radia nový Preston a minulý týden reakci v článku Pýcha: RRTV překonala veškeré mé představy o tom, co si může dovolit reakci Miroslava Pýchy, který byl za společnost dada media s.r.o. jedním z účastníků soudního procesu společnosti City Multimedia proti Radě pro rozhlasové a televizní vysílání ve věci neoprávněného udělení licence Radia nový Preston společnosti M-Publicity.

Tímto rozsudkem z 22.10. 2004 se zrušuje rozhodnutí RRTV o opětovném udělení licence vydané dne 7.4 2004 ve výroku I. a v bodě 3 výroku II, čímž licence společnosti M-Publicity pozbývá platnosti.

Rozsudek dorazil již i na Radu pro RTV

Přestože většina účastníků soudního řízení obdržela rozsudky již počátkem minulého týdne, RRTV jej podle Pavla Baráka z úřadu Rady v průběhu minulého týdne neobdržela. „Rozsudek sp.zn. 10 Ca 114/2004 ze dne 22. října 2004 dosud nebyl Radě doručen – a nebyl dosud doručen ani právnímu zástupci Rady. Nemohl tedy nabýt právní moci (té nabývá dnem doručení),“ hlásil serveru RadioTV v průběhu minulého týdne.

Situace se změnila až dnes. „Rozsudek byl doručen včera v 11:30. Mohla by se jím tedy Rada dnes v podvečer nebo ve středu ráno zabývat,“ řekl dnes Barák.

Co říká na vysílání bez licence zákon o rozhlasovém a televizním vysílání a jakým způsobem může RRTV zasáhnout? „Podle § 60 odst. 5 mediálního zákona Rada tomu, kdo vysílá bez oprávnění, uloží (ukládá jí to zákon) pokutu do výše (tedy může uvážit) 10 milionů Kč. Pokud tedy Rada poté, co rozsudek nabude právní moci, zjistí, že vysílání pokračuje, zahájí správní řízení s tím, kdo vysílá; Rada může ve správním řízení uložit účastníku řízení (podle § 43 odst. 1 písm. a správního řádu) zdržet se vysílání, dále dát podnět ČTÚ k podobnému zákroku. Rada i ČTÚ se taky může obrátit se žalobou na soud a navrhnout mu vydat předběžné opatření,“ nastiňuje možnost dalšího vývoje Barák.

Zilvar: Pozice „pštrosa v písku“ je neudržitelná

„Nejsem právník, takže to bude spíš osobní názor. V první řadě je důležité jestli se Rada neodvolala. Pokud rozsudek nabyl právní moci, mělo by následovat na nejbližším zasedání Rady rozhodnutí o obnovení licenčního řízení popř. vyhlášení nového řízení. Každopádně by Rada měla současně rozhodnout o odnětí licence z důvodu uvedených v rozsudku resp. o jejím neudělení,“ říká jeden z účastníků soudního sporu, ředitel Country Radia Jan Zilvar.

„Rádia mají ze zákona možnost jediného opravného prostředku a to žaloby u správního soudu proti rozhodnutí Rady. Je pro nás moc dobře, že soud našel odvahu tato podání soudit a rozsoudit. Vznikají tak precedenty pro příští rozhodování. Jakkoliv je situace u všech kauz nepřehledná, doufám do budoucna právě v pročištění všech řízení. Pokud jde o radu a její chování, tak mě její chování nepřekvapuje, ale pozice „pštrosa v písku“ je již neudržitelná,“ dodává Zilvar.

Rozhodne se dnes?

Vedení Radia nový Preston pokračuje ve vysílání a k rozsudku, který jim de facto odejmul vysílací licenci se zatím nechtějí vyjadřovat. „O rozsudku jsem informován. Čekám na dokument s doložkou právní moci, až ho obdržím, k situaci se vyjádřím,“ řekl provozní ředitel Petr Laštovka.

Jaký bude další vývoj? Soud se vyjádřil jasně, v případě provozovatele stanice, společnosti M-Publicity, dokonce již podruhé a míč je na straně Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Podle informací z úřadu Rady by mohl regulační orgán zakročit již dnes večer.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .