Kdy se Radiohrad vrátí do éteru?

Je tomu rok, kdy jsme na RadioTV zveřejnili článek Radiohrad se asi brzy vrátí do éteru. Radiohrad ovšem v severomoravském éteru stále není a vyhlídky ani po dvanácti měsících nejsou o mnoho optimističtější. Důvod je stále stejný, nedostatek technických prostředků, tedy lidově vysílacích frekvencí.

Na internetových stránkách www.radiohrad.cz je napsáno: Radiohrad momentálně nevysílá. Je v období koordinaci nových frekvencí a tato procedura trvá poněkud déle než bychom si přáli. Nicméně optimistický odhad vysílání spadá na závěr letošního roku, kde pro vás připravujeme spoustu hitovek, zajímavosti a soutěží.

Tento odhad je asi oprvadu optimistický, kmitočty pro Radiohrad totiž stále nejsou. V září loňského roku Rada pro rozhlasové a televizní vysílání schválila odeslání kmitočtů Třinec 88.5 MHz/200W, Havířov 102.7 MHz/200W a Český Těšín 87.6 MHz/150W ke koordinaci na ČTÚ. Podle předběžných propočtů měl třinecký vysílač zasáhnout 36 tisíc lidí, havířovský 27 tisíc a Český Těšín 21 tisíc lidí.

Koordinace ovšem narazila na protesty z polské strany. V dubnu 2004 se RRTV usnesla, že bere na vědomí neúspěšnou koordinaci kmitočtu Havířov 102.7 MHz/200W. Jediným úspěšně připraveným kmitočtem tedy zůstává Třinec překoordinovaný na kótu Havířov – Godula, odkud Radiohrad v posledních letech své existence vysílal.

„Milan Rašík zatím nemá obnovenou licenci, ale dostane ji (na základě rozsudku), až bude dostatek STP,“ řekl RadioTV mluvčí RRTV Pavel Barák.

Už loni se mluvčí RRTV vyjádřil ve smyslu, že pokud budou kmitočty k dispozici, Rada bez oklik licenci obnoví. „Podle předběžného vyjadření právního odboru zřejmě zůstane v platnosti původní licence Radiohradu a k ní budou přiděleny nové technické prostředky, které se provozovatel zavázal akceptovat,“ řekl Barák v září loňského roku.

Otázka v titulku tohoto článku tedy zatím nemá odpověď. Můžeme pouze spekulovat, že pokud RRTV ve spolupráci s ČTÚ v nejbližších měsících zkoordinuje Radiohradu kmitočty, které by kvalitou odpovídali původnímu pokrytí stanice, dočkají se posluchači na severu Moravy nového rádia napřesrok.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .