Kdo získá vyškovskou frekvenci?

radiotv22Licenční řízení o vyškovský kmitočet vstoupilo do své poslední fáze. Projekty pěti žadatelů byly předneseny na veřejných slyšeních a teď se již čeká jen na konečné rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. S největší pravděpodobností k němu dojde na jednom z dubnových zasedání.

Co je ve hře?

Nabízený kmitočet má tyto technické parametry:

 • Vyškov 102.6 MHz/500W

  souřadnice (WGS84) LON 17 00 35, LAT 49 16 00, nadmořská výška 291 m, výška antény nad zemí 20 m, polarizace vertikální, směrové omezení 180° – 250° o 10 dB

Kmitočet je tedy zkoordinován se směrovým omezením v jižním až západním směru – tedy na Brno. Podle mapy pokrytí zvřejněné technickým odborem Rady zasáhne signálem kromě Vyškova jen nejbližší okolí, z větších obcí můžeme zmínit Ivanovice na Hané.

Kdo je ve hře?

Koordinaci vyškovského kmitočtu inicioval provozovatel rádia Kiss Hády, tedy společnost Radio Station Brno, ještě v době platnosti starého mediálního zákona. Rada ale o kmitočtu začala jednat až v éře nového zákona a vypsala na něj standardní licenční řízení. Do něj se přihlásilo původně šest subjektů, ale žádost společnosti PS Křídla (Radio Petrov) byla následně zamítnuta. Na veřejných slyšeních se představilo těchto pět kandidátů:

 • Definitely, s.r.o. (Radio Hity)

  Velmi úspěšný žadatel o dokrývače má v plánu šířit na Vyškovsku beze změn program Radia Hity, tedy hudební program pro cílovou skupinu 15-35 let se základním zpravodajským servisem.
 • En-Daxi, s.r.o. (Radio Apollo Vyškov)

  Valašskomeziříčské Apollo nabízí svůj program založený na „blaníkovském“ formátu i vzdálenému Vyškovu. Odlišnost obou regionu chce řešit kompletním odpojováním reklam a mluveného slova v denních hodinách.
 • Nonstop, s.r.o. (Radio Krokodýl)

  Majitelé brněnského kmitočtu potřebují zlepšit pokrytí na Vyškovsku, kde jsou podle svého vyjádření rušení jednou ze silných polských stanic. Zastávají myšlenku, že Vyškov spadá pod Brno a proto chtějí vysílat brněnský program beze změn.
 • Radio Station Brno, s.r.o. (Kiss Hády)

  Také provozovatelé Kiss Hády si myslí, že Vyškov patří k Brnu a ani oni neplánují odpojované vysílání. Nový kmitočet potřebují také kvůli zlepšení konkurenceschopnosti – śíť MMS zastupuje v kraji čtyři rádia (Krokodýl, Petrov, Vranov a Jih), zatímco Kiss Hády je jediným zástupcem RadioNetu v regionu.
 • WebValc, s.r.o. (Radio Valc)

  Majitel Radia Brno Valc, jemuž loni Rada odmítla znovuudělení licence, nabízí hned v několika lokalitách program Radia Valc.

Tip na vítěze

Vyškovský kmitočet není tak silný, aby uživil samostatné rádio, jeho výkon a umístění jej předurčují stát se „jen“ zajímavým dokrývačem. Rozhodující bude, zda Rada přiřadí Vyškov na Hanou nebo z něj udělá periferii Brna. Po posouzení jednotlivých projektů a s přihlédnutím k faktu, že koordinace proběhla podle podkladů Kiss Hády, server RadioTV tipuje za vítěze licenčního řízení rádio Kiss Hády.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .