Kdo získá ústecký kmitočet?

radiotv22Licenční řízení o ústecký kmitočet vstoupilo do své poslední fáze. Projekty čtyř žadatelů byly předneseny na veřejných slyšeních a teď se již čeká jen na konečné rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. S největší pravděpodobností k němu dojde na jednom z dubnových zasedání.

Co je ve hře?

Nabízený kmitočet má tyto technické parametry:

 • Ústí nad Labem – Stříbrníky 102.8 MHz/1kW

  souřadnice (WGS84) LON 14 02 22, LAT 50 40 45, nadmořská výška 323 m, výška antény nad zemí 30 m, polarizace vertikální, směrové omezení 20° – 100° o 6 dB, 10° a 110° o 3 dB

Kmitočet je tedy zkoordinován se směrovým omezením v severním až východním směru – potlačen je směr na Děčín. Podle mapy pokrytí zvřejněné technickým odborem Rady zasáhne signálem kromě samotného Ústí také města Teplice, Krupka, Lovosice a částečně Litoměřice. Z pohledu zásahu obyvatelstva je ústecká frekvence v porovnání s kmitočty koordinovanými v Opavě a Vyškově mnohem lukrativnější.

Kdo je ve hře?

Koordinaci ústeckého kmitočtu inicioval Český rozhlas, veřejnoprávní instituce se ovšem podle zákona licenčního řízení účastnit nemůže. Kmitočet může získat pouze tehdy, pokud Rada nevyhoví žádnému z účastníků licenčního řízení. Do něj se přihlásilo původně šest subjektů, ale žádost společnosti ESA Rádio (Zlatá Praha) byla následně zamítnuta a společnost City Multimedia (Radio City/Blaník) svou žádost stáhla. Na veřejných slyšeních se představili tito čtyři kandidáti:

 • North Music, s.r.o. (Radio Labe)

  Provozovatel nejúspěšnějšího rádia v Ústeckém kraji má zájem o další stanici, která by měla oslovit příznivce country a folku. Radě nabídl znalost ústeckého regionu a samostatné rádio se silným brtatrem za zády, které by zaplnilo díru na místním trhu.
 • Radio Bohemia, s.r.o. (Radio Kiss FM)

  Rodina Kiss rádií by se ráda zabydlela také v ústeckém kraji, kde podobný formát dosud chybí a také reklamní síť RadioNet je zde velmi chabě zastoupena. Projekt Radia Kiss je stejný jako ve městech Liberec, Tábor, Kutná Hora a Pardubice, tedy hudební stanice s lokálním zpravodajstvím pro cílovou skupinu 25-40 let.
 • Radio Venkow, s.r.o. (Radio Karolína sever)

  Také majitelé plzeňské Karolíny chtějí oslovit přiznivce country a folku. Úspěšné Radio Karolína, které je dvojkou v Plzeňském kraji, by rádi importovali na Ústecko jako zcela samostatnou stanici.
 • Mafra Media, s.r.o. (Radio iDnes Ústí)

  Zástupci tiskového giganta prezentovali projekt zpravodajského rádia, který nabízejí také v Opavě, Brně a Praze.

Tip na vítěze

Všichni čtyři žadatelé nabízejí formáty, které dosud v Ústeckém kraji chybí, a s výjimkou společnosti Mafra Media jde o známé a velmi úspěšné provozovatele rozhlasového vysílání. Podle našeho názoru chybí country formát tomuto regionu nejvíce a vzhledem k úspěšnosti Radia North Music RadioTV tipuje, že Rada dá přednost místnímu žadateli a licenci udělí společnosti North Music pro Radio Labe.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .